ԿԳՄՍ նախարարության և «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնագետներն այցելել են Վայոց ձորի մարզում գտնվող Շատիվանք վանական համալիր և Գնդեվազի Սբ Աստվածածին եկեղեցի, որտեղ այս պահին նախարարության ֆինանսավորմամբ ընթանում են վերականգնման աշխատանքներ։
Շատիվանքում մասնագետները տեղում ծանոթացել են «Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ» ՊՈԱԿ-ի կողմից իրականացվող պեղումների արդյունքներին, որոնք ևս ֆինանսավորվում են ԿԳՄՍ նախարարության կողմից։ Մասնավորապես, պեղումների արդյունքում բացվել են Սբ Սիոն եկեղեցու հյուսիսային և պարսպապատերի արևելյան հողածածկ մուտքերը։
Բացի այդ, եկեղեցու շրջակայքում կատարված պեղումներից հայտնաբերվել են տապանաքարեր և նոր արձանագրություններով քարեր։ Պեղվել է նաև պարսպին կից կառույցներից մեկը, որտեղից դուրս են բերվել վանական կյանքի հետ առնչվող մի շարք հնագիտական իրեր։
Շատիվանքի տարածքում հանդիպում է կազմակերպվել նաև վերականգնման մրցույթում հաղթած կապալառու կազմակերպության և տեխնիկական ու հեղինակային հսկողության մասնագետների մասնակցությամբ։ Վանական համալիրի վերականգնման աշխատանքները նախատեսվում է սկսել օգոստոսին։ Նախագիծը նախատեսվում է ավարտել 3-4 տարվա ընթացքում։
Ինչ վերաբերում է Գնդեվազի Սբ Աստվածածին եկեղեցուն՝ մասնագետները տեղում դիտարկել են իրականացվող վերականգնման ընթացքը և տվել մասնագիտական ցուցումներ։ Նախատեսվում է, որ եկեղեցու վերականգնումը կավարտվի 2025 թվականին։

Специалисты Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении и ГНКО «Служба охраны исторической среды и культурных музей-заповедников» посетили расположенные в Вайоц Дзоре монастырский комплекс Шативанк и церковь Сурб Аствацацин в Гндевазе, где при финансовой поддержке министерства ведутся реставрационные работы.
В Шативанке они ознакомились с результатами археологических раскопок, проводимых ГНКО «Институт археологии и этнографии» и также финансируемых министерством. В ходе работ были раскрыты засыпанные входы в северную часть церкви Сурб Сион и восточные участки крепостных стен.
Кроме того, в окрестностях церкви были найдены надгробные плиты и камни с новыми надписями. Также раскопано одно из примыкающих к стене сооружений, откуда извлечены различные археологические предметы, связанные с монастырской жизнью.
На территории Шативанка проведено совещание с участием подрядной организации, победившей в конкурсе на реставрацию, а также специалистов технического и авторского надзора. Начало реставрации комплекса запланировано на август. Завершение проекта ожидается в течение 3–4 лет.
Что касается церкви Сурб Аствацацин в Гндевазе, специалисты на месте оценили ход реставрации и дали профессиональные рекомендации. Ожидается, что восстановительные работы завершатся в 2025 году.