Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին վերաբերող քրեական գործը դատարան է փոխանցվել: Այդ մասին հայտնել են Գլխավոր դատախազությունից, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Միքայել սրբազանի դեմ քրեական հետապնդում է հարուցվել Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել՝ մոտ մեկուկես տարի առաջ Gala TV-ին տված հարցազրույցի ժամանակ պետական իշխանության զավթման կոչ հնչեցնելու համար։ Մասնավորապես, ըստ գործի նյութերի, Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանն ասել է՝ «Հայաստանում պետք է ռազամական հեղաշրջում անել»։
Այն բանից հետո, երբ մեղադրանք առաջադրվեց «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպությունը հրապարակեց փաստաթուղթ, համաձայն որի՝ Միքայել Աջապահյանը 2023-ին տված մեկ այլ հարցազրույցում ևս հնչեցրել է նույն արտահայտությունները, սակայն Դատախազությունը համարել է, որ դրանում առկա չէ հանցակազմ։

Archbishop Mikael Ajapahyan, head of the Shirak Diocese, was arrested on June 28. The criminal case against him has now been transferred to court, according to Armenia’s Prosecutor General’s Office, as reported by Factor.am .
Ajapahyan faces prosecution under Part 2 of Article 422 of Armenia’s Criminal Code. He is accused of calling for the overthrow of state power during an interview with Gala TV about a year and a half ago. According to case materials, he allegedly said, “A military coup must be carried out in Armenia.”
Following the indictment, the Union of Informed Citizens NGO published a document showing Ajapahyan had made similar statements in another interview in 2023. However, the Prosecutor’s Office concluded that those remarks did not constitute a criminal offense.