Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին վերաբերող քրեական գործը դատարան է փոխանցվել: Այդ մասին հայտնել են Գլխավոր դատախազությունից, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Միքայել սրբազանի դեմ քրեական հետապնդում է հարուցվել Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել՝ մոտ մեկուկես տարի առաջ Gala TV-ին տված հարցազրույցի ժամանակ պետական իշխանության զավթման կոչ հնչեցնելու համար։ Մասնավորապես, ըստ գործի նյութերի, Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանն ասել է՝ «Հայաստանում պետք է ռազամական հեղաշրջում անել»։
Այն բանից հետո, երբ մեղադրանք առաջադրվեց «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպությունը հրապարակեց փաստաթուղթ, համաձայն որի՝ Միքայել Աջապահյանը 2023-ին տված մեկ այլ հարցազրույցում ևս հնչեցրել է նույն արտահայտությունները, սակայն Դատախազությունը համարել է, որ դրանում առկա չէ հանցակազմ։

4 Август 2025 - 13:33 AMT
Архиепископ Микаэл Аджапахян, возглавляющий Ширакскую епархию, был арестован 28 июня. Уголовное дело в отношении него передано в суд, сообщили в Генеральной прокуратуре, передаёт «Factor.am ».
Уголовное преследование против архиепископа Аджапахяна начато по части 2 статьи 422 Уголовного кодекса Армении. Ему предъявлено обвинение в призывах к захвату государственной власти в интервью телеканалу Gala TV примерно полуторагодичной давности. По материалам дела, он заявил: «В Армении нужно совершить военный переворот».
После выдвижения обвинения организация «Союз информированных граждан» обнародовала документ, согласно которому архиепископ Аджапахян в 2023 году сделал аналогичное заявление в другом интервью. Однако прокуратура сочла, что в данном случае состава преступления нет.