Դատարանը, դատավոր Տաթևիկ Մուրադյանի նախագահությամբ, արդարացման վերդիկտ է կայացրել «Տավուշը հանուն Հայրենիքի» շարժման մասնակցի՝ Գոռ Մելիք-Սահակյանի նկատմամբ, հայտնում է «Ազգային ճակատը»։
Դատարանն արձանագրել է, որ 2024 թվականի հունիսի 12-ին Ազգային ժողովի շենքի մոտ ոստիկանների հետ տեղի ունեցած միջադեպը չի պարունակել խուլիգանության հատկանիշներ։
Գոռ Մելիք-Սահակյանը արդարացվել է։
2024-ի հունիսի 12-ի երեկոյան Ազգային ժողովի մոտ վարչապետի հրաժարականը պահանջող «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման մասնակիցների և ոստիկանների միջև բախումներ են տեղի ունեցել, ոստիկանությունը լուսաձայնային նռնակներ է կիրառել։ Վնասվածք է ստացել 101 մարդ, այդ թվում՝ ոստիկաններ։ Ըստ Քննչական կոմիտեի՝ Բաղրամյան և Դեմիրճյան փողոցների խաչմերուկում «զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու և իրականացնելու դեպքի առթիվ քրվարույթ է նախաձեռնվել»։

A court presided over by Judge Tatevik Muradyan has issued an acquittal in the case of Gor Melik-Sahakyan, a participant in the Tavush for the Homeland movement, according to the National Front.
The court concluded that the June 12, 2024, incident near the National Assembly building involving police did not constitute hooliganism.
Gor Melik-Sahakyan was fully acquitted.
On the evening of June 12, 2024, clashes erupted near Armenia’s National Assembly between police and protesters from the Tavush for the Homeland movement demanding the prime minister’s resignation. Police used stun grenades, and 101 individuals were injured, including officers. The Investigative Committee launched a criminal case over alleged organization and execution of mass disturbances at the intersection of Baghramyan and Demirchyan streets.
Parliament Speaker Alen Simonyan described the events as "an attack on the National Assembly, democracy, and Armenia's sovereignty and independence, and a display of helplessness."
Archbishop Bagrat, in contrast, labeled the police actions as "terrorism" against peaceful demonstrators and citizens present in a nearby park.