Դատարանը, դատավոր Տաթևիկ Մուրադյանի նախագահությամբ, արդարացման վերդիկտ է կայացրել «Տավուշը հանուն Հայրենիքի» շարժման մասնակցի՝ Գոռ Մելիք-Սահակյանի նկատմամբ, հայտնում է «Ազգային ճակատը»։
Դատարանն արձանագրել է, որ 2024 թվականի հունիսի 12-ին Ազգային ժողովի շենքի մոտ ոստիկանների հետ տեղի ունեցած միջադեպը չի պարունակել խուլիգանության հատկանիշներ։
Գոռ Մելիք-Սահակյանը արդարացվել է։
2024-ի հունիսի 12-ի երեկոյան Ազգային ժողովի մոտ վարչապետի հրաժարականը պահանջող «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման մասնակիցների և ոստիկանների միջև բախումներ են տեղի ունեցել, ոստիկանությունը լուսաձայնային նռնակներ է կիրառել։ Վնասվածք է ստացել 101 մարդ, այդ թվում՝ ոստիկաններ։ Ըստ Քննչական կոմիտեի՝ Բաղրամյան և Դեմիրճյան փողոցների խաչմերուկում «զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու և իրականացնելու դեպքի առթիվ քրվարույթ է նախաձեռնվել»։

4 Август 2025 - 14:55 AMT
Суд под председательством судьи Татевик Мурадян вынес оправдательный приговор в отношении участника движения «Тавуш во имя Родины» Гора Мелик-Саакяна, сообщает «Национальный фронт».
Суд установил, что инцидент, произошедший 12 июня 2024 года у здания Национального собрания с участием полиции, не содержал признаков хулиганства.
Гор Мелик-Саакян был полностью оправдан.
Вечером 12 июня 2024 года у Национального собрания произошли столкновения между участниками движения «Тавуш во имя Родины», требовавшими отставки премьер-министра, и полицией. Правоохранители применили светошумовые гранаты. Пострадал 101 человек, в том числе полицейские. Следственный комитет возбудил уголовное дело по факту организации и проведения массовых беспорядков на перекрестке улиц Баграмяна и Демирчяна.
Спикер парламента Ален Симонян назвал произошедшее «нападением на Национальное собрание, демократию, суверенитет и независимость Армении и проявлением беспомощности».
В то же время архиепископ Баграт охарактеризовал действия полиции как «террор против участников мирного собрания и граждан, находившихся в парке рядом с парламентом».