Հայոց եկեղեցու պահպանության համահայկական խորհուրդը հայտարարել է, որ պետական-քաղաքական կենտրոններից վարվում են գաղտնի բանակցություններ մի շարք քահանաների հետ՝ առաջարկելով նրանց զբաղեցնել «տեղապահի» դիրք՝ Հայոց Եկեղեցու գահակալի լիազորությունները քաղաքական վերահսկողության տակ վերցնելու նպատակով։
«Նման «քահանայից տեղապահ, տեղապահից հովվապետ պատրաստելու» սցենարը սրբապղծություն է, իշխանազավթման փորձ և դավադրություն՝ ուղղված և՛ եկեղեցու կանոնական կարգի, և՛ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական հիմքերի դեմ»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ եկեղեցու առաջնորդության հարցերը բացառապես կանոնական իրավասության դաշտում են։
«Պետական կառույցի յուրաքանչյուր ներգրավում այդ գործընթացում համարժեք է հակասահմանադրական միջամտության։ Ցանկացած «տեղապահ»-ի քաղաքական նշանակում կնշանակի եկեղեցու ներսում իշխանության ապօրինի ինստալացիա, որի հետևանքը կդառնա խորը պառակտում և միջազգային հեղինակազրկում։ Այս գործընթացին մասնակցող պաշտոնյաները և միջնորդները կրելու են անձնական իրավական պատասխանատվություն՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, խղճի և կրոնական ազատությունը խաթարելու, ինչպես նաև համայնքի նկատմամբ թշնամանք հրահրելու հատկանիշներով։
Դիմում ենք հոգևոր դասին. յուրաքանչյուրին, ում ուղղված է նման անպատվաբեր առաջարկ, հստակ հորդորում ենք մերժել այն։ Քահանան, որ համաձայնում է քաղաքական «տեղապահության», դուրս է գալիս եկեղեցու կանոնական հնազանդությունից և վերածվում է գործիքի՝ եկեղեցու ինքնավարության դեմ։
Այդպիսի քայլը գնահատվելու է որպես դավաճանություն ուխտին և համագործակցություն՝ եկեղեցու ներքին կազմը քայքայելու քաղաքական սցենարի հետ։
Զգուշացնում ենք պետական պաշտոնյաներին. եկեղեցու ղեկավարման վրա ազդելու, «տեղապահ» ներմուծելու կամ ընտրական ընթացակարգը «կարգավորելու» ցանկացած փորձ փաստաթղթավորվելու է և առաջ է տանելու ինչպես ներպետական, այնպես էլ միջազգային իրավական գործընթացներ։ Այս վայրկյանից սկսած՝ յուրաքանչյուր քայլ արձանագրված է։
Հայոց եկեղեցու պահպանության համահայկական խորհուրդը շարունակելու է գործող դիտարկումն ու փաստահավաք աշխատանքը՝ անհրաժեշտության դեպքում հրապարակայնացնելու ներգրավված անձանց ու շղթաների մասին տվյալները։
Պահանջում ենք դադարեցնել այս դավադրությունը»,- ասված է Հայոց եկեղեցու պահպանության համահայկական խորհրդի տարածած հայտարարությունում։

Всеармянский совет по защите Армянской церкви заявил, что из государственных и политических центров ведутся тайные переговоры с рядом священников, которым предлагают занять пост «местоблюстителя» с целью взять под политический контроль полномочия главы Армянской Апостольской Церкви.
«Сценарий с назначением "местоблюстителя" и подготовкой его к роли патриарха — это святотатство, попытка захвата власти и заговор против канонического порядка Церкви и конституционного строя Республики Армения», — говорится в заявлении.
Совет подчеркивает, что вопросы церковного управления находятся исключительно в сфере канонической компетенции.
«Любое вмешательство государственных структур в этот процесс является антиконституционным. Политическое назначение "местоблюстителя" будет незаконной инсталляцией власти в Церкви, что приведет к глубокому расколу и международной дискредитации. Чиновники и посредники, участвующие в этом процессе, понесут личную юридическую ответственность за злоупотребление служебным положением, нарушение свободы совести и вероисповедания, а также за разжигание вражды по отношению к общине».
Совет обращается к духовенству: всем, кому поступает подобное недостойное предложение, настоятельно рекомендуется его отклонить. «Священник, согласившийся на политическую роль "местоблюстителя", нарушает каноническое подчинение и становится инструментом против автономии Церкви».
Такие действия, подчеркивается в заявлении, будут расценены как предательство обета и сотрудничество с политическим сценарием по разрушению внутренней структуры Церкви.
«Предупреждаем государственных должностных лиц: любая попытка повлиять на управление Церковью, ввести "местоблюстителя" или "отрегулировать" избирательные процедуры будет задокументирована и повлечет за собой как внутренние, так и международные правовые последствия. С этого момента каждый шаг фиксируется».
Совет заявляет, что продолжит мониторинг и сбор доказательств и при необходимости обнародует информацию о вовлеченных лицах и структурах.
«Требуем прекратить этот заговор», — подытожено в заявлении.
Во время пресс-конференции премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос о том, как он намерен «освободить Католикосат», заявил, что это произойдет так же, как в 2018 году Армения была освобождена от Сержа Саргсяна. Позже он призвал готовиться к «Большой духовной встрече» на центральной площади Эчмиадзина. На своей странице в Facebook Пашинян изложил предполагаемый сценарий изменений: «освободить Католикосат» от Католикоса, назначить на его место местоблюстителя из числа добропорядочных священников, не имеющего права претендовать на трон Католикоса. По его словам, выборы нового Католикоса не состоятся до утверждения Устава ААЦ.