Վանաձորի մարզադաշտը կվերակառուցվի՝ համապատասխանեցվելով ՈւԵՖԱ-ի ստանդարտներին։ Կառավարությունն օգոստոսի 7-ի նիստում հավանություն է տվել անհրաժեշտ նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի մշակման ծառայության գնման պահանջն անհետաձգելի համարելու և այդ նպատակով գնման գործընթացը «Հրատապ մեկ անձից» գնման ընթացակարգով կազմակերպելու մասին որոշման նախագծին։
Հիմնավորման մեջ ընդգծվել է, որ անհրաժեշտությունը բխում է 2029 թվականին Հայաստանում ֆուտբոլի երիտասարդական աշխարհի առաջնություն անցկացնելու ծրագրից, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հայաստանի և Վրաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիաները համատեղ հայտ են ներկայացրել մրցաշարը կազմակերպելու համար, և ՈւԵՖԱ-ն հաստատել է, որ մի շարք եվրոպական ասոցիացիաներ աջակցել են Հայաստանի դիմումին։ Սակայն հայտի վերջնական հաստատման համար անհրաժեշտ է ապահովել առաջնության անցկացման տեխնիկական պայմանները։
Գլխավոր պահանջներից է՝ ունենալ առնվազն մեկ ՈւԵՖԱ 4-րդ կարգի մարզադաշտ։ Նման մարզադաշտեր ունենալու նպատակն ընդգրկվել է ՀՀ կառավարության 2023թ․ դեկտեմբերի 7-ի որոշման մեջ, որով սահմանվել է ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ոլորտների զարգացման ռազմավարությունն ու գործողությունների պլանը՝ նախատեսված 2024-2030 թվականների համար։
Ըստ հաստատված պլանի՝ նախատեսվել է երեք նոր մարզադաշտի կառուցում, այդ թվում՝ մեկ ազգային և երկու մարզային մարզադաշտ՝ յուրաքանչյուրն առնվազն 10,000 նստատեղով։ Ազգային մարզադաշտը նախատեսվում է կառուցել «Ակադեմիական քաղաք» նախաձեռնության շրջանակում։ Մյուս մարզադաշտերից մեկի համար, երկարաժամկետ քննարկումների և վերլուծությունների արդյունքում, ընտրվել է Վանաձոր քաղաքը։
Վանաձորում առկա է չշահագործվող մարզադաշտ՝ 3000 տեղով, որը կվերակառուցվի և կընդլայնվի՝ նոր տրիբունայի կառուցմամբ։ Նախագծման ամբողջական փուլը նախատեսվել է ավարտել ութ ամսում։ Քանի որ նախագիծը ենթակա է ինչպես պարզ քաղաքաշինական, այնպես էլ պետական համալիր փորձաքննության, շինարարական աշխատանքների մեկնարկը նախնական հաշվարկներով հնարավոր կլինի 2026թ․ հունիսին։

Vanadzor’s stadium will undergo major reconstruction to comply with UEFA standards. On August 7, the Armenian government approved the urgent acquisition of services for developing the necessary project documentation, opting for a fast-track “urgent single-source” procurement method.
The urgency is tied to Armenia’s bid to host the 2029 FIFA U-20 World Cup, reported Armenpress.
Armenia and Georgia have jointly submitted a bid to host the tournament, which has already gained UEFA’s preliminary support. However, final approval depends on meeting technical infrastructure requirements.
A key condition is to have at least one UEFA Category 4 stadium. Building such facilities is part of the Armenian government’s 2024–2030 physical culture and sports development strategy, adopted on December 7, 2023.
According to this plan, Armenia will construct three new stadiums: one national and two regional venues, each seating at least 10,000 spectators. The national stadium is planned within the framework of the Academic City initiative. After extensive evaluations, Vanadzor was selected as the site for one of the regional stadiums.
Currently, the city has a non-operational 3,000-seat stadium that will be renovated and expanded with a new stand. The full design phase is expected to be completed within eight months. Due to required architectural and state-level reviews, construction is tentatively set to begin in June 2026.