Օգոստոսին 10-ին Սիսիան քաղաքում կայանալիք Հայ-իրանական մշակութային խոհարարական փառատոնի շրջանակում Արցախի մշակույթի և տուրիզմի զարգացման գործակալությունը կներկայացնի Արցախի մշակույթն ու խոհարարական ժառանգությունը:
«Մեր տաղավարում կներկայացվեն Արցախում ստեղծված հուշանվերներ, ձեռագործ աշխատանքներ, արվեստի գործեր և, իհարկե, մեր հատուկ համով ու ավանդույթներով համեմված խոհանոցը։
Փառատոնի մասնակիցների առջև բեմում մեկ ժամանոց ծրագրով ելույթ կունենան «Մենք ենք, մեր սարերը» համույթը և սիրված երգչուհի Լիլիթ Ավանեսյանը՝ ներկայացնելով արցախյան երգարվեստն ու ոգին։
Արցախը ներկայանում է, ստեղծում է ու ապրեցնում իր մշակույթը՝ անգամ հեռու իր բնօրրանից։ Մինչ մեր վերադարձը՝ մենք շարունակում ենք մնալ Արցախի մշակույթի կրողն ու ներկայացուցիչը»,- հայտնում էԱրցախի մշակույթի և տուրիզմի զարգացման գործակալությունը։

7 Август 2025 - 14:04 AMT
Арцах примет участие в армяно-иранском культурно-кулинарном фестивале, который состоится 10 августа в городе Сисиан. Агентство по развитию культуры и туризма Арцаха представит уникальную программу, подчеркивающую культурную самобытность и кулинарное наследие региона.
«На нашем стенде будут представлены сувениры, изготовленные в Арцахе, изделия ручной работы, произведения искусства, а также наша кухня — насыщенная особыми вкусами и традициями», — говорится в заявлении агентства.
В рамках фестиваля на сцене выступит ансамбль «Мы — наши горы» и популярная певица Лилит Аванесян. Часовая программа познакомит участников с музыкальным искусством и духом Арцаха.
«Арцах заявляет о себе, творит и продолжает жить своей культурой — даже вдали от родной земли. До нашего возвращения мы остаёмся носителями и представителями культуры Арцаха», — подчёркивается в сообщении агентства.