Օգոստոսին 10-ին Սիսիան քաղաքում կայանալիք Հայ-իրանական մշակութային խոհարարական փառատոնի շրջանակում Արցախի մշակույթի և տուրիզմի զարգացման գործակալությունը կներկայացնի Արցախի մշակույթն ու խոհարարական ժառանգությունը:
«Մեր տաղավարում կներկայացվեն Արցախում ստեղծված հուշանվերներ, ձեռագործ աշխատանքներ, արվեստի գործեր և, իհարկե, մեր հատուկ համով ու ավանդույթներով համեմված խոհանոցը։
Փառատոնի մասնակիցների առջև բեմում մեկ ժամանոց ծրագրով ելույթ կունենան «Մենք ենք, մեր սարերը» համույթը և սիրված երգչուհի Լիլիթ Ավանեսյանը՝ ներկայացնելով արցախյան երգարվեստն ու ոգին։
Արցախը ներկայանում է, ստեղծում է ու ապրեցնում իր մշակույթը՝ անգամ հեռու իր բնօրրանից։ Մինչ մեր վերադարձը՝ մենք շարունակում ենք մնալ Արցախի մշակույթի կրողն ու ներկայացուցիչը»,- հայտնում էԱրցախի մշակույթի և տուրիզմի զարգացման գործակալությունը։

Artsakh will be part in the Armenian-Iranian cultural and culinary festival set to be held on August 10 in Sisian, through a special program curated by the Artsakh Agency for Culture and Tourism Development. The participation aims to emphasize the region’s unique cultural identity and culinary traditions.
"Our booth will feature souvenirs made in Artsakh, handcrafted items, works of art, and of course, our cuisine enriched with local flavors and customs," the agency said in a statement.
The festival program will also include a one-hour stage performance featuring the “We Are Our Mountains” ensemble and popular singer Lilit Avanesyan, who will present the spirit and artistry of Artsakh’s musical tradition.
"Artsakh presents, creates, and keeps its culture alive—even far from its ancestral land. Until we return, we continue to carry and represent the culture of Artsakh," the statement concluded.