Մայիսի 6-11-ը Մագդեբուրգում եւ Հալեում (Գերմանիա) տեղի են ունեցել երկու միջազգային երգչախբային փառատոներ` Երգչախբային արվեստի եվրոպական գիշեր եւ Մանկական երգչախմբերի միջազգային փառատոն:
Փառատոնին մասնակցում էին Բելգիայի, Նիդերլանդների, Չեխայի, Հունգարիայի, Ավստրիայի, Գերմանիայի, Բելոռուսի լավագույն երգչախմբերը: Ինչպես Մագդեբուրգում, այնպես էլ Հալեում Հայաստանը ներկայացրել է միջազգային մրցույթների դափնեկիր Սպեղանի երգչախումբը:
«Սպեղանին» փառատոներին հանդես է եկել հարուստ համերգային ծրագրով, որում հատուկ տեղ են զբաղեցրել Կոմիտասի ստեղծագործությունները, որի 140-ամյակը նշվում է այս տարի: Հանդիսատեսները հիացմումքով են ընդունել Կոմիտասի երգչախմբային ստեղծագործությունների կատարումը, ինչպես նաեւ ժամանակակից հայ կոմպոզիտոր Վաչե Շարաֆյանի ստեղծագործությունները:
«Սպեղանիի» համերգը Մագդեբուրգում մայիսի 9-ին սկսվել է մեկ րոպե լռությամբ` ի հիշատակ Շուշիի ազատագրման համար զոհված հայ զինվորների:
«Յուրաքանչյուր արտասահմանյան գործուղման ժամանակ ես ստիպված եմ լինում խուսափել այն հարցի պատասխանից, թե որ երաժշտական դպրոցին կամ ակադեմիային կից է գործում «Սպեղանի» երգչախումբը: Չնայած նրան, որ երգչախումբը պարապմունքների համար չունի տարածք եւ ինչ-որ կարգավիճակ, ինչպես նաեւ անհրաժեշտ ֆինանսական օգնություն, երեխաները եւ նրանց ծնողները մեծ աջակցություն են ցուցաբերում հաջողության հասնելու եւ երեխաներին երգչախմբային բարձր արվեստին առնչակից դարձնելու համար»,- ասել է «Սպեղանիի» հիմնադիր, գեղարվեստական ղեկավար եւ դիրիժոր Սարինա Ավթանդիլյանը Հայաստանի Մշակույթի նախարարությունում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
«Սպեղանիի» մասնակցությունը Գերմանիայի փառատոներին հնարավոր է դարձել Մշակույթի նախարարության աջակցության շնորհիվ, որը, ցավոք սրտի, անօգնական է խնդիրների վերջնական լուծման հարցում` կապված տարածքի հետ:
«Պատրաստվելով փառատոներին` երգչախումբը ստիպված է եղել փորձեր անել մեկ օրում 4 տարբեր դահլիճներում: Մենք ստիպված էինք ժամանակի մեծ մասը եւ ուժերը ծախսել տարածքի որոնումների վրա, եւ , չնայած դրան, երգիչների եւ նրանց ծնողների տոկունության եւ համբերության շնորհիվ մենք կարողացանք հաջողության հասնել: Իսկ այսօր, չունենալով անհրաժեշտ ֆինանսական օգնություն եւ տարածք, ուղղակի չենք կարող շարունակել մեր գործունեությունը»,- ընդգծել է «Սպեղանիի» գեղարվեստական ղեկավար Սարինա Ավթանդիլյանը:
Արվեստաբանության դոկտոր Մարգարիտա Ռուխկյանն իր հերթին ավելացրել է.«Խնդիրը մեր բարոյականության մեջ է: Սարինա Ավթանդիլյանը, լինելով ղարաբաղյան պատերազմի հերոսի այրի, հիմնել է երգչախումբ, որի մեջ մտել են միայն պատերազմում զոհվածների երեխաները, եւ կարճ ժամանակում հասցրել է հասնել համաշխարհային երաժշտական հասարակության կողմից երգչախմբի ճանաչմանը: Սարինա Ավթանդիլյանը վերջերս դարձել է Միջազգային երգչախմբային ֆեդերացիայի անդամ, իսկ «Սպեանի» երգչախումբն այսօր դասվում է Եվրոպայի լավագույն երգչախմբային կոլեկտիվների շարքին: Չնայած դրան, երգչախմբին, որտեղ երգում են 60 երեխաներ, համարյա փողոց են շպրտել»:

С 6-11 мая в городах Магдебург и Гале (Германия) состоялись два международных хоровых фестиваля – Европейская ночь хорового искусства и Международный фестиваль детских хоров.
В фестивале принимали участие лучшие хоры из Бельгии, Нидерландов, Чехии, Венгрии, Польши, Австрии, Германии, Белоруссии. Как в Магдебурге, так и в Гале Армению представлял лауреат международных конкурсов – хор “Спехани”.
На фестивалях “Спехани” выступил с богатой концертной программой, в которой особое место занимали произведения Комитаса, 140-летие которого отмечается в этом году. Зрители с большим восторгом приняли исполнение хоровых произведений Комитаса, а также произведения современного армянского композитора Ваче Шарафяна.
Концерт “Спегани” в Магдебурге 9 мая начался с минуты молчания в память армянских солдат, погибших при освобождении города Шуши. Ведь хор изначально, в 1996 году был сформирован из детей погибших во время карабахской войны солдат.
“Во время каждой зарубежной поездки я вынуждена увиливать от ответа на вопрос при музыкальной школе или при академии действует хор “Спехани”. И, несмотря на то, что у хора нет помещения для занятий и какого-либо статуса, а также нужной финансовой поддержки, дети и их родители проявляют большую выдержку ради успеха и приобщения детей к высокому хоровому искусству”, – сказала основатель, художественный руководитель и дирижер “Спехани” Сарина Автандилян на пресс-конференции в Министерстве культуры Армении.
Участие “Спехани” в фестивалях в Германии стало возможно благодаря поддержке Минкульта, которое, к сожалению, оказалось бессильно в вопросе окончательного решения проблем, связанных с помещением.
“Готовясь к фестивалям, хор был вынужден репетировать в 4 разных залах за один день. Мы были вынуждены большую часть времени и сил тратить на поиски помещения, но, несмотря на это, во многом благодаря выдержке и терпению певцов и их родителей мы вновь смогли достичь успеха. А на сегодняшний день, не имея нужной финансовой поддержки и помещения, просто не можем продолжить нашу деятельность”, – подчеркнула худрук “Спехани” Сарина Автандилян.
Доктор искусствоведения Маргарита Рухкян в свою очередь добавила: “Проблема в нашей нравственности. Ведь Сарина Автандилян, будучи вдовой героя карабахской войны, основала хор, в который вошли лишь дети погибших на войне армянских солдат, и за короткое время сумела добиться признания хора всемирным музыкальным сообществом. Сарина Автандилян недавно стала членом Международной хоровой федерации, а хор “Спехани” сегодня числится в списке лучших хоровых коллективов Европы. Но, несмотря на это, хор, где поют 60 детей, фактически выбросили на улицу”.