ԲԴԽ նախկին նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը մեղավոր է ճանաչվել և դատապարտվել է 1․6 տարվա ազատազրկման՝ պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու և արդարադատության ընթացքին միջամտելու համար։
Հակակոռուպցիոն դատարանում, նախագահությամբ դատավոր Վահե Դոլմազյանի հրապարակվել է Վարդազարյանի գործով դատավճիռը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Դատարանը Վարդազարյանին մեղավոր է ճանաչել 2021 թվականին ուժի մեջ մտած Քրեական օրենսգրքի 486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված արարքը կատարելու համար՝ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելը՝ պաշտոնական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով։
Վարդազարյանին նշանակվել է մեկ տարի վեց ամիս ազատազրկման պատիժ, իսկ որպես լրացուցիչ պատիժ՝ երկու տարի ժամկետով արգելք է դրվել տեղական և պետական ինքնակառավարման մարմիններում կամ դրանց կառույցներում պաշտոն զբաղեցնելու վրա։
Մինչ դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելը, նրա նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը՝ չհեռանալու մասին ստորագրությունը, պահպանվել է անփոփոխ։
Ըստ մեղադրական եզրակացության, Ռուբեն Վարդազարյանի դեմ մեղադրանք է առաջադրվել այն հիմքով, որ նա, 2019 թվականի հուլիսի 19-ից ղեկավարելով Բարձրագույն դատական խորհուրդը և հանդիսանալով դատական իշխանության մարմնի ղեկավար պաշտոնատար անձ, կատարել է իր լիազորություններին չհամապատասխանող գործողություններ։ Մասնավորապես, պաշտոնից բխող հեղինակությունն օգտագործելով՝ նա միջամտել է Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Անդրանիկ Սիմոնյանի կողմից արդարադատության իրականացման գործընթացին։

Former chairman of the Supreme Judicial Council (SJC) Rubén Vardazaryan has been found guilty and sentenced to 1.6 years in prison for abuse of official position and interfering in the administration of justice.
The verdict was announced at the Anti-Corruption Court, presided over by Judge Vahe Dolmazyan, Panorama.am reported.
The court found Vardazaryan guilty under Part 2, Point 2 of Article 486 of the Criminal Code, in force since 2021, which penalizes interference in justice or in case proceedings by using official powers or influence derived from them.
In addition to imprisonment, he was banned for two years from holding positions in local or state self-government bodies or their structures. Until the verdict enters into legal force, his existing restraint measure — a signature bond not to leave — remains in place.
According to the indictment, Vardazaryan, who headed the Supreme Judicial Council since July 19, 2019, acted beyond his powers. Specifically, using the authority stemming from his position, he interfered in the judicial process conducted by Judge Andranik Simonyan of the Lori Region Court of General Jurisdiction.