ԲԴԽ նախկին նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը մեղավոր է ճանաչվել և դատապարտվել է 1․6 տարվա ազատազրկման՝ պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու և արդարադատության ընթացքին միջամտելու համար։
Հակակոռուպցիոն դատարանում, նախագահությամբ դատավոր Վահե Դոլմազյանի հրապարակվել է Վարդազարյանի գործով դատավճիռը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Դատարանը Վարդազարյանին մեղավոր է ճանաչել 2021 թվականին ուժի մեջ մտած Քրեական օրենսգրքի 486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված արարքը կատարելու համար՝ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելը՝ պաշտոնական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով։
Վարդազարյանին նշանակվել է մեկ տարի վեց ամիս ազատազրկման պատիժ, իսկ որպես լրացուցիչ պատիժ՝ երկու տարի ժամկետով արգելք է դրվել տեղական և պետական ինքնակառավարման մարմիններում կամ դրանց կառույցներում պաշտոն զբաղեցնելու վրա։
Մինչ դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելը, նրա նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը՝ չհեռանալու մասին ստորագրությունը, պահպանվել է անփոփոխ։
Ըստ մեղադրական եզրակացության, Ռուբեն Վարդազարյանի դեմ մեղադրանք է առաջադրվել այն հիմքով, որ նա, 2019 թվականի հուլիսի 19-ից ղեկավարելով Բարձրագույն դատական խորհուրդը և հանդիսանալով դատական իշխանության մարմնի ղեկավար պաշտոնատար անձ, կատարել է իր լիազորություններին չհամապատասխանող գործողություններ։ Մասնավորապես, պաշտոնից բխող հեղինակությունն օգտագործելով՝ նա միջամտել է Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Անդրանիկ Սիմոնյանի կողմից արդարադատության իրականացման գործընթացին։

Бывший председатель Высшего судебного совета (ССС) Рубен Вардазарян признан виновным и приговорен к 1 году 6 месяцам лишения свободы за злоупотребление служебным положением и вмешательство в отправление правосудия.
Приговор был оглашен в Антикоррупционном суде под председательством судьи Ваге Долмазяна, сообщает «Panorama.am».
Суд признал Вардазаряна виновным по пункту 2 части 2 статьи 486 Уголовного кодекса, вступившего в силу в 2021 году, предусматривающей ответственность за вмешательство в осуществление правосудия или рассмотрение дела с использованием должностных полномочий или обусловленного ими влияния.
В качестве дополнительного наказания ему назначен двухлетний запрет на занятие должностей в органах местного и государственного самоуправления или их структурах. До вступления приговора в законную силу в отношении него сохраняется мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Согласно обвинительному заключению, Вардазарян, возглавляя Высший судебный совет с 19 июля 2019 года и являясь должностным лицом, руководящим органом судебной власти, совершил действия, не соответствующие его полномочиям. В частности, используя авторитет своей должности, он вмешался в процесс осуществления правосудия судьей Андраником Симоняном Лорийского суда общей юрисдикции.