ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է Ռ.Հ.-ի կողմից իշխանությունը զավթելուն ուղղված կոչեր հնչեցնելու դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Ռ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը):
Ավելի վաղ նրա պաշտպան Գրիգոր Մղդեսյանը հայտնել էր, որ Ռուբեն Հակոբյանը հրաժարվել է ցուցմունք տալուց։
Հակոբյանը ձերբակալվել էր հուլիսի 18–ին 2025 թվականի հուլիսի 1-ին զանգվածային լրատվության միջոցով հարցազրույց տալու ընթացքում «իշխանությունը զավթելուն ուղղված հրապարակային կոչ հնչեցնելու համար»։ Հուլիսի 19–ին նա 2 ամսով կալանավորվել է։

The General Department for Investigation of Crimes against the State, the Constitutional Order, and Public Security of Armenia’s Investigative Committee has completed the pretrial investigation in the criminal case concerning Rubik Hakobyan’s alleged public calls for the seizure of power.
During the investigation, Hakobyan faced public criminal prosecution under Part 2 of Article 422 of the Criminal Code (public calls for the seizure of power, violation of territorial integrity, renunciation of sovereignty, or violent overthrow of the constitutional order). Detention was applied as a preventive measure.
The case, with an indictment, has been sent to the supervising prosecutor.
Earlier, his lawyer Grigor Mghdesyan said that Hakobyan had refused to testify.
Hakobyan was arrested on July 18, 2025, for allegedly making such public calls during a July 1 media interview. On July 19, he was remanded in custody for two months.