Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը հայտարարել է, որ «իշխանություններն ուժայինների միջոցով քաղաքական ընդդիմադիր շարժում են կասեցրել»։
Խուդոյանը պարզաբանել է, որ գործի նյութերի ուսումնասիրությունից հետո առավել ամրապնդվել է դիրքորոշումը, թե ՔԿ հրապարակած ձայնագրություններում արտահայտված միտքերը եղել են բացառապես տեսական քննարկումներ՝ կապված պետության կառուցվածքի հետ, և որևէ առնչություն չեն ունեցել գործող իշխանության կամ դրա անդամների հետ, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Հանրությանը հայտնի դարձած՝ ՔԿ տարածած ձայնագրություններն ակնհայտ մոնտաժված են, որովհետև դրանք տարբերվում են նաև նախաքննության ընթացքում մեզ տրամադրված նյութերի բովանդակությունից»,- ընդգծել է նա։
Փաստաբանը շեշտել է, որ մոնտաժն արվել է ոչ պրոֆեսիոնալ ձևով, իսկ հրապարակված նյութերն առավելապես քաղաքական քարոզչության բնույթ են կրել։ Պաշտպանական կողմը վստահություն չունի ձայնագրությունների օբյեկտիվության հարցում, սակայն անգամ դրանցում, նրա խոսքով, որևէ հակաօրինական կամ հակաիրավական տարր առկա չէ։ Խոսքը, ըստ էության, կազմակերպված փողոցային պայքար սկսելու մասին է, և, ինչպես նկատել է Խուդոյանը, իշխանությունները պարզապես ուժայինների միջոցով դադարեցրել են այն։
Դիտարկմանը, թե ցանկացած ընդդիմադիր գործունեություն կարող է որակվել ահաբեկչության նախապատրաստում, Խուդոյանը արձագանքել է․ «Այն շարժումը, որը մի քիչ հավանականություն ունի, որ կարող է խանգարել իշխանությանը, կարող է նման գործիքներով հակազդեցության արժանանալ»։
Նա նաև մատնանշել է, որ գործով անցնող անձինք ներկայացնում են տարբեր թիրախային խմբեր՝ հոգևորականներ, արցախցի պատգամավոր, զոհվածի հայր, երիտասարդ կին։ Խուդոյանը հիշեցրել է, որ ՔԿ-ի տարածած քարոզչական նյութերում հիշատակվել են այնպիսի անձանց անուններ, որոնք գործի հետ կապ չունեն, սակայն դրանց ներգրավումը, ըստ նրա, նպատակ է հետապնդում հետագայում շրջանակը լայնացնելու։ Օրինակ, նշվել են Իշխան Սաղաթելյանի, Լևոն Քոչարյանի, Սամվել Կարապետյանի անունները, ինչպես նաև փորձ է արվել տվյալներ ձևավորել ՀՀԿ-ի վերաբերյալ։
«Այսինքն՝ բոլորին փորձում են կապել մի թեմայի հետ, որն իրականում թեմա էլ չէ, այդպես քաղաքական շանտաժ անել, որ ինչ-որ պահի սա կարող է նաև նրանց վերաբերյալ»,- ասել է փաստաբանը։
Բագրատ Սրբազանի և մյուսների դեմ հարուցված քրեական գործով նախաքննության ավարտ է հայտարարվել։ ՔԿ-ն հայտնել է, որ գործից 18 անձի վերաբերյալ մաս է անջատվել և ուղարկվել դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և գործը դատարան ուղարկելու վերաբերյալ։
Գործով 18 անձի մեղադրանք է առաջադրվել ահաբեկչության և իշխանության յուրացման նախապատրաստման հոդվածներով։ Նրանց թվում են՝ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը, ՀՅԴ ԳՄ անդամ Իգոր Սարգսյանը, Տավուշի թեմի մամուլի քարտուղար Լիդիա Մանթաշյանը, Արցախի ԱԺ պատգամավոր Դավիթ Գալստյանը, գնդապետ Միհրան Մախսուդյանը, Մովսես Շարբաթյանը, Արա Ռոստոմյանը, Աղվան Արշակյանը, բլոգեր Արմեն Ալեքսանյանը, Կարո Օկոմուշյանը, Տիգրան Թոփալյանը, գործարար Տիգրան Գալստյանը, Հրայր սարկավագ Հակոբյանը, Արսեն Ղազարյանը։ Ավելի ուշ նույն գործով կալանավորվել է նաև Արթուր Սարգսյանը։ Վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ Հրայր սարկավագը հետագայում ազատ է արձակվել։

Defense lawyer Hovhannes Khudoyan, representing Archbishop Bagrat Galstanyan, stated that “the authorities have halted a political opposition movement through the use of force.”
According to Khudoyan, after reviewing the case materials, it became clearer that the views expressed in the Investigative Committee’s released audio recordings were purely theoretical discussions about the structure of the state, unrelated to the current government or its members, Pastinfo reports.
“The publicly released recordings by the Investigative Committee are clearly edited, as they differ from the content of materials provided to us during the investigation,” he stressed.
Khudoyan noted that the editing was done unprofessionally and that the published materials primarily served as political propaganda. The defense does not trust the objectivity of the recordings, but even in those, he said, there is nothing illegal or unlawful. Essentially, the discussions were about initiating an organized street protest, which, according to Khudoyan, the authorities simply stopped through force.
Commenting on whether any opposition activity could be classified as preparation for terrorism, Khudoyan said: “Any movement that has even a slight chance of hindering the authorities can be met with such countermeasures.”
He also pointed out that those involved in the case represent various target groups — clergymen, an Artsakh MP, the father of a fallen soldier, a young woman. Khudoyan recalled that the Investigative Committee’s propaganda materials mentioned the names of people unrelated to the case, which, he argued, aimed to later expand the scope of prosecution. Examples included Ishkhan Saghatelyan, Levon Kocharyan, Samvel Karapetyan, as well as attempts to produce materials about the Republican Party of Armenia.
“In other words, they are trying to connect everyone to a subject that is not even a real issue, using it as political blackmail, so that at some point it could also be used against them,” the lawyer said.
The preliminary investigation into the criminal case against Archbishop Bagrat and others has been declared completed. The Investigative Committee reported that materials related to 18 defendants were separated and sent to the prosecutor to approve the indictment and forward the case to court.