ՀՀ–ում Հնդկաստանի դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան ժամանել է Իջևան՝ աշխատավարձի բարձրացում պահանջող, գործադուլ անող հնդիկ բանվորների խնդրի կապակցությամբ։ Այդ մասին հայտնել է Իջևանի «Իջ գրանդ տեքստիլ» ընկերության տնօրեն Մհեր Միրզոյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Այս պահին Հնդկաստանի դեսպանն այստեղ է, փորձում ենք լեզու գտնել»,– ասել է Միրզոյանը։
Տնօրենը խոստացել է ավելի ուշ հայտնել հանդիպման մանրամասները։
Կարի արտադրամասում աշխատում են Հնդկաստանի 205 քաղաքացի և 170 հայ։
Խնդրին արձագանքել է նաև ՄԻՊ Անահիտ Մանասյանը։
«Օտարերկրացիների կողմից բարձրաձայնվող՝ իրավունքներին առնչվող խնդիրներին, անձանց իրավունքների ապահովման վիճակին, ինչպես նաև աշխատանքային պայմանների առնչությամբ բարձրաձայնվող մտահոգություններին ծանոթանալու նպատակով ՄԻՊ աշխատակազմի Տավուշի մարզային ստորաբաժանման ներկայացուցիչը դեռևս օգոստոսի 6-ին առանձնազրույց է ունեցել աշխատակիցներից մի քանիսի հետ:
Մարդու իրավունքներին վերաբերելի բոլոր հարցերը ամփոփվում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում և կհասցեավորվեն իրավասու պետական մարմնին:
Պաշտպանն իր իրավասությունների շրջանակում հետևողական է լինելու, որպեսզի աշխատանքային իրավունքներն առհասարակ պատշաճ կերպով ապահովվեն և պաշտպանված լինեն»,- գրել է նա։
Օգոստոսի 7–ին լուր տարածվեց, որ մի քանի տասնյակ հնդիկներ օգոստոսի 6–ի երեկոյան փակել են Իջևան-Երևան միջպետական ճանապարհը` պահանջելով, որ գործատուն վճարի իրենց աշխատավարձը։ Ավելի ուշ ընկերության տնօրենն ասել է, որ հնդիկները ոչ թե աշխատավարձ չեն ստացել, այլ աշխատանքային պայմանների բարելավում են պահանջում, մինչդեռ նրանց հետ կա կնքած 3 տարվա աշխատանքային պայմանագիր, իսկ բարձրացված պահանջները հնարավոր չէ բավարարել։

Посол Индии в Армении Нилакши Саха Синха прибыла в Иджеван в связи с забастовкой индийских рабочих, требующих повышения заработной платы. Об этом сообщил директор компании «Идж Гранд текстиль» Мгер Мирзоян, передает Sputnik Армения.
«В данный момент посол Индии здесь, пытаемся найти общий язык», — сказал Мирзоян, добавив, что подробности встречи будут озвучены позже.
На швейной фабрике работают 205 граждан Индии и 170 граждан Армении.
Ситуацию прокомментировала и защитник прав человека Армении Анаит Манасян. Она отметила, что с целью изучения озвученных иностранными рабочими вопросов, связанных с их правами, а также условий труда, представитель тавушского регионального подразделения аппарата омбудсмена еще 6 августа провел отдельную беседу с несколькими сотрудниками.
«Все вопросы, касающиеся прав человека, обобщаются в аппарате защитника прав человека и будут направлены в уполномоченный государственный орган. В рамках своих полномочий защитник будет добиваться того, чтобы трудовые права в целом были надлежащим образом обеспечены и защищены», — написала она.
7 августа появились сообщения, что несколько десятков индийцев вечером 6 августа перекрыли межгосударственную трассу Иджеван–Ереван, требуя выплатить им заработную плату. Позднее директор компании уточнил, что зарплата выплачена, но рабочие требуют улучшения условий труда. По его словам, с ними заключены трехлетние трудовые контракты, а выдвинутые требования выполнить невозможно.