Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, Հայաստանում 2025-ի առաջին եռամսյակում գործազրկության մակարդակը նվազել է՝ կազմելով 14% նախորդ տարվա 15․5%-ի փոխարեն։
Աճել են աշխատուժի մասնակցության և զբաղվածության ցուցանիշները՝ հասնելով համապատասխանաբար 58․2% և 50․1% (նախորդ տարի՝ 57․7% և 48․7%), հայտնում է Factor.am-ը։
Բացարձակ թվերով գործազուրկների թիվը նվազել է 204.4 հազարից մինչև 188.2 հազար, որից 102.8 հազարը տղամարդիկ են, 85.4 հազարը՝ կանայք։
Պաշտոնապես գրանցված գործազուրկների թիվը 2025 թվականի հունիսի վերջի դրությամբ 36,654 է։ Նրանցից 22,185-ը կանայք են, 14,469-ը՝ տղամարդիկ։ Պաշտոնապես գրանցված գործազուրկների թիվը գրեթե հավասար է ինչպես քաղաքային (18,561), այնպես էլ գյուղական (18,093) համայնքներում։
Նրանց թվում ամենաշատը 35–44 տարեկաններն են՝ 12,244 քաղաքացի։ Հաջորդում են 45–54 տարեկանները՝ մոտ 8079 մարդ, և 55-ից բարձր տարիքի քաղաքացիները՝ 6110։ 16–34 տարեկանների շրջանում գործազրկության մակարդակը համեմատաբար ցածր է։
Հայաստանում աշխատանք է փնտրում 9 891 երիտասարդ (16–29 տարեկան), ամենաշատը՝ Արարատի և Կոտայքի մարզերում։ 2024-2025թթ. առաջին եռամսյակի տվյալները նախնական են:
Ներկայացվող ցուցանիշները վերաբերում են հետազոտության արդյունքներով գնահատված 15-74 տարեկան
ՀՀ մշտական (ռեզիդենտ) բնակչությանը, ովքեր հետազոտության պահին.
– զբաղված են եղել ՀՀ-ում գտնվող ռեզիդենտ տնտեսական միավորում, կամ ՀՀ-ից դուրս՝ ոչ ռեզիդենտ տնտեսական միավորում (ազգային զբաղվածության ցուցանիշ), որի վերաբերյալ պարզաբանումներ ներկայացված են «Աշխատանքի շուկան Հայաստանում, 2024» վիճակագրական ժողովածուի «Աշխատանքային գործունեություն. Զբաղվածություն» բաժնում
– գործազուրկ են եղել՝ աշխատանք չեն ունեցել և աշխատանք են փնտրել ՀՀ-ում և (կամ) ՀՀ-ից դուրս (ազգային գործազրկության ցուցանիշ), – չեն եղել զբաղված կամ գործազուրկ՝ դուրս են եղել աշխատուժից (ազգային ցուցանիշ):

Согласно данным Статистического комитета, в первом квартале 2025 года уровень безработицы в Армении снизился до 14% по сравнению с 15,5% годом ранее.
Показатели участия в рабочей силе и занятости выросли до 58,2% и 50,1% соответственно (в 2024 году — 57,7% и 48,7%), сообщает «Factor.am ».
В абсолютных цифрах число безработных сократилось с 204,4 тыс. до 188,2 тыс. человек, среди которых 102,8 тыс. мужчин и 85,4 тыс. женщин.
По состоянию на конец июня 2025 года официально зарегистрированными безработными числились 36 654 человека — 22 185 женщин и 14 469 мужчин, практически поровну в городах (18 561) и в сельских общинах (18 093).
Больше всего среди них людей в возрасте 35–44 лет — 12 244 человека, далее следуют граждане 45–54 лет (около 8 079) и старше 55 лет (6 110). Среди молодежи 16–34 лет уровень безработицы относительно ниже.
Работу ищут 9 891 человек в возрасте 16–29 лет, преимущественно в Араратской и Котайкской областях. Данные за первый квартал 2024–2025 годов являются предварительными.
Показатели охватывают постоянных жителей Армении в возрасте 15–74 лет, которые на момент исследования:
- были заняты в резидентном экономическом объединении на территории Армении или в нерезидентном объединении за рубежом (национальный показатель занятости);
- были безработными, не имели работы и искали ее в Армении или за рубежом (национальный показатель безработицы);