Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ավտոշարասյան կողմից հղի կնոջ՝ Սոնա Մնացականյանին մահվան ելքով վրաերթի ենթարկելու գործով տուժող կողմը 10 մլն դրամ փոխհատուցում է պահանջում, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ, հուլիսի 30-ին ընդունել է մեղադրական դատավճիռ՝ Նիկոլ Փաշինյանի ավտոշարասյան կողմից հղի Սոնա Մնացականյանին մահվան հասցրած վրաերթի գործով՝ Արամ Նավասարդյանին ճանաչելով մեղավոր։
Այսօրվա դատական նիստում քննարկվել է Արամ Նավասարդյանի ենթադրվող պատժի հարցը։ Տուժող կողմը՝ Սոնա Մնացականյանի հայրը՝ Մնացական Մնացականյանը, միջնորդել է լուծել նաև փոխհատուցման պահանջը՝ 10 մլն դրամի չափով՝ ուղղված դստեր հուղարկավորության և գերեզմանի հետ կապված ծախսերին։
Նա հայտարարել է դատարանում, որ Արամ Նավասարդյանը որևէ քայլ չի ձեռնարկել իր դստերը փրկելու համար։
«Չեն օգնել, արագությունն էլ գերազանցել են։ Դեպքից հետո լքել են ՃՏՊ վայրը»,- նշել է նա։
Դատական գործընթացը կշարունակվի օգոստոսի 18-ին։
Դատական նիստից հետո Արամ Նավասարդյանը հրաժարվել է պատասխանել լրագրողների հարցերին՝ միայն նշելով, որ մեկնաբանություն չունի և հավելելով, որ իրեն մեղավոր չի ճանաչում։
Իսկ տուժողի հայրը՝ Մնացական Մնացականյանը, լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով վարչապետ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, թե ինքը եղել է ուղևոր, արձագանքել է, որ հարցը անձի շուրջ չէ, այլ պետական կառավարման համակարգում առկա անփութության մասին է։ Նրա խոսքով, եթե նախապես ապահովվեր շարասյան երթուղու անվտանգությունը, ապա այս միջադեպը հնարավոր չէր լինի։
«Ամեն հարցում այդքան անփույթ լինել կարելի՞ է, ինչ է նշանակում ձայնագրությունները կորել են, չկան»,- ընդգծել է նա՝ հավելելով, որ ապացուցված է արագության գերազանցումը Արամ Նավասարդյանի կողմից, իսկ անհրաժեշտ միջոցների ձեռնարկման դեպքում ողբերգությունը կարելի էր կանխել։
Նա նշել է, որ վարորդը միանշանակ մեղավոր է, սակայն՝ ոչ միակ մեղավորը։
2022 թվականի ապրիլի 26-ին՝ ժամը 18:05-ի սահմանում, Նիկոլ Փաշինյանի կառավարական շարասյան ավտոմեքենաներից մեկը վրաերթի է ենթարկել 28-ամյա հղի Սոնա Մնացականյանին՝ Լեո, Պարոնյան և Պռոշյան փողոցների խաչմերուկում։ Վերջինս տեղափոխվել է «Նաիրի» բժշկական կենտրոն, սակայն գիտակցության չգալով՝ մահացել է։ Պտղի կյանքը ևս չի հաջողվել փրկել։

In the case of the fatal collision involving Prime Minister Nikol Pashinyan’s motorcade, which struck pregnant Sona Mnatsakanyan, the victim’s family is seeking 10 million drams in compensation, Pastinfo reports.
On July 30, the Yerevan Court of General Jurisdiction, presided over by Judge Karen Farhoyan, issued a guilty verdict against Aram Navasardyan in connection with the incident.
At today’s court hearing, the issue of Navasardyan’s sentence was discussed. The victim’s father, Mnatsakan Mnatsakanyan, petitioned the court to address the compensation claim — 10 million drams to cover his daughter’s funeral and burial expenses.
He told the court that Navasardyan made no effort to save his daughter: “They didn’t help, they exceeded the speed limit. After the incident, they left the site,” he said.
The trial will continue on August 18.
After the hearing, Navasardyan refused to answer reporters’ questions, stating only that he had no comment and that he did not consider himself guilty.
Speaking to journalists, Mnatsakan Mnatsakanyan responded to Pashinyan’s earlier statement that he had been a passenger in the car, saying that the issue was not about an individual but about negligence in the state governance system. He argued that if the safety of the motorcade’s route had been ensured in advance, the incident could have been avoided.
“Can one be so careless in everything? What does it mean that the recordings are lost, missing?” he said, adding that speeding by Navasardyan had been proven, and that the tragedy could have been prevented if necessary measures had been taken.
He stressed that while the driver is definitely guilty, he is not the only one responsible.
On April 26, 2022, at around 18:05, one of the cars in Prime Minister Nikol Pashinyan’s government motorcade struck 28-year-old pregnant Sona Mnatsakanyan at the intersection of Leo, Paronyan, and Proshyan streets. She was taken to Nairi Medical Center but died without regaining consciousness. The life of the unborn child could not be saved either.