Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Բոբոխյանը հայտնել է, որ Արտաշատում իրականացվող պեղումների ժամանակ գրանցվել են լուրջ հայտնագործություններ։ Նրա խոսքով՝ պեղումները կատարվում են հայ-գերմանական համատեղ արշավախմբի կողմից։
«Արշավախումբը գեոֆիզիկական շատ մեծ հետազոտություն իրականացրեց, ինչը նշանակում է սքանավորել տարածքը, տեսնել թե հողի տակ ինչ է գտնվում, նոր գնալ պեղումների։ Շատ մեծ մակերեսներ ներառվեցին։ Արդյունքում արդեն 3 տարի է՝ պեղվում է մի կառույց, որը, պարզվեց,եկեղեցի է՝ բնական գիտությունների մեթոդներով 4-րդ դարի սկզբով թվագրվող։ Դա հնագիտորեն փաստագրված ամենավաղ եկեղեցին է Հայաստանում։ Շատ հավանական է, որ պատմական այն գործընթացները, որոնք մենք գիտենք մեր սկզբնաղբյուրներից, իրենց, այսպես ասած, միսն ու արյունն են ստանում հնագիտության միջոցով»,-մանրամասնել է Բոբոխյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով, բացի այդ, Արտաշատը՝ որպես մայրաքաղաք, շատ մեծ առնչություններ է ունեցել և պատմամշակութային գործընթացների «վկա է», որոնք պեղումներն ի հայտ են բերում:

Director of the Institute of Archaeology and Ethnography at Armenia’s National Academy of Sciences, Arsen Bobokhyan, announced major discoveries made during excavations in Artashat. The digs are being conducted by a joint Armenian-German archaeological team.
“The expedition carried out a major geophysical study, meaning they scanned the area to understand what lies beneath the surface before proceeding with the dig. A large surface area was examined. For the past three years, excavations have been ongoing at a structure that has now been identified as a church, scientifically dated to the early 4th century. This is the earliest archaeologically documented church in Armenia. It is highly likely that the historical processes we know from primary sources are gaining physical evidence through archaeology,” Bobokhyan said, according to Armenpress.
He also noted that Artashat, as a former capital, was deeply connected to major historical and cultural developments — connections now being revealed through these excavations.