«Գործընկերներս՝ Հովհաննես Խուդոյանն ու Ռուբեն Մելիքյանն արդեն հանդես են եկել հետաքրքիր բացահայտումներով։ Մասնավորապես՝ Հովհաննես Խուդոյանի հրապարակած ձայնագրությունը պայթեցրեց «2 հոգի գյուլլելու ու 15-ին էլ բանտ նստացնելու» փուչիկը, որը իշխանական քարոզիչները ծամոնի պես ամեն օր ծամում էին տարբեր եթերներում ու ամբիոններում։
Այս գործով մի բան էլ՝ իմ կողմից։
Աղվան Արշակյանի մասով տարբեր հարցազրույցներում պնդում էի, որ վարույթում ոչ միայն առկա չեն Աղվանի մեղքը հիմնավորող ապացույցներ, այլ հակառակը՝ կա նրա առնչությունը այդ «Չհանցագործությանը» հերքող ապացույց։ Ահա՛ այդ ապացույցը. Աղվան Արշակյանը Բագրատ Սրբազանի հետ խոսելիս հարցնում է, թե ինչ է նախապատրաստվում իրականացնել։ Իսկ Սրբազանը պատասխանում է, որ «կիմանաք էն ժամանակին, որ ժամանակին՝ պետք ա»։
Ի՞նչ է ստացվում։ Ստացվում է, որ Աղվանը որևէ տեղեկություն էլ չի ունեցել պլանավորվող որևէ գործողության մասին (հերթական անգամ կրկնեմ, որ պլանավորվող գործողությունները որևէ կրիմինալ չէին պարունակում):
Աղվանի «մեղքը» հիմնավորող որևէ այլ ապացույց գործում առկա չէ։
Առողջական լրջագույն խնդիրներ ունեցող և որևէ բանին առնչություն չունեցող երիտասարդ այս տղան 44 օր անցկացրեց բանտում, այժմ էլ՝ տնային կալանքի տակ է։
Բագրատ սրբազանի պաշտպանական խմբի անդամ Հովհաննես Խուդոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ներկայացրել է փաստեր, որոնք, իր գնահատմամբ, ապացուցում են, որ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի դեմ մեղադրանքի հիմքում եղած ձայնագրությունները մոնտաժվել են։
Նա նաև հրապարակել է ձայնագրության չմոնտաժված տարբերակը՝ նշելով, որ կարող է դա անել, քանի որ «Սրբազան պայքարի» գործով նախաքննությունն ավարտվել է։

14 Август 2025 - 10:23 AMT
В публикации на Facebook адвокат Вараздат Арутюнян заявил, что дело под названием «Священная борьба» является ничем иным, как политическим преследованием, основанным на смонтированных аудиозаписях.
Он сослался на разоблачения коллег-юристов Ованнеса Худояна и Рубена Меликяна, отметив, что Худоян опубликовал запись, опровергающую активно распространяемое властной пропагандой утверждение о якобы планах «застрелить двух человек и посадить в тюрьму ещё 15».
Арутюнян представил дополнительные сведения по делу обвиняемого Агвана Аршакяна, подчеркнув, что доказательств его вины нет, а напротив — имеются факты, подтверждающие его непричастность. В разговоре с архиепископом Багратом Аршакян спрашивает, что планируется сделать, на что архиепископ отвечает: «Узнаете тогда, когда придёт время».
«Это означает, что Агван не имел никакой информации о планируемых действиях — которые, повторю, не содержали ничего уголовного», — отметил адвокат. «Других доказательств его вины в деле нет».
По его словам, молодой человек с серьёзными проблемами со здоровьем, не имеющий отношения к делу, провёл 44 дня в тюрьме и сейчас находится под домашним арестом.
Ранее Ованнес Худоян, член группы защиты архиепископа Баграта Галстаняна, опубликовал, по его словам, немонтированную версию записей, лежащих в основе обвинения. Он заявил, что записи были смонтированы, и отметил, что может обнародовать оригиналы, поскольку предварительное следствие по делу «Священной борьбы» уже завершено.