Քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ամբողջությամբ վերականգնվել է ընկերության կողմից հողը փչացնելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պետությանը պատճառված առանձնապես խոշոր չափերով գումարը:
ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ստուգմամբ պարզվել է, որ ընկերության կողմից տեղադրված ապարազանգվածները ջրահոսքի հետ միասին տեղափոխվել են և աղտոտել հարևանությամբ գտնվող պետական սեփականություն հանդիսացող հողատարածքները՝ ընդհանուր 64,914 քմ մակերեսով, հայտնում է Քննչական կոմիտեն։
Վնասի հաշվարկի համաձայն՝ ընկերության տնտեսական գործունեության հետևանքով պատճառված վնասը կազմել է 11 մլն 583 հազար 348 դրամ, որը լիովին փոխհատուցվել է։

The Investigative Committee of Armenia reports that in the Lori regional investigative department, the state has been fully compensated for damages in a criminal case concerning land degradation caused by a company’s operations.
According to the inspection by the Environmental Protection and Subsoil Inspectorate, solid waste placed by the company was carried away by water flow, contaminating 64,914 square meters of state-owned land.
Damage calculations determined that the company’s activities caused 11,583,348 drams in losses, which have now been fully reimbursed.