Քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ամբողջությամբ վերականգնվել է ընկերության կողմից հողը փչացնելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պետությանը պատճառված առանձնապես խոշոր չափերով գումարը:
ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ստուգմամբ պարզվել է, որ ընկերության կողմից տեղադրված ապարազանգվածները ջրահոսքի հետ միասին տեղափոխվել են և աղտոտել հարևանությամբ գտնվող պետական սեփականություն հանդիսացող հողատարածքները՝ ընդհանուր 64,914 քմ մակերեսով, հայտնում է Քննչական կոմիտեն։
Վնասի հաշվարկի համաձայն՝ ընկերության տնտեսական գործունեության հետևանքով պատճառված վնասը կազմել է 11 մլն 583 հազար 348 դրամ, որը լիովին փոխհատուցվել է։

14 Август 2025 - 15:09 AMT
Как сообщает Следственный комитет Армении, в Лорийском областном следственном управлении полностью возмещён ущерб государству в рамках уголовного дела о порче земли в результате деятельности компании.
По данным Инспекционного органа по охране природы и недр, твёрдые отходы, размещённые компанией, были смыты водой и загрязнили 64 914 кв. м земель, находящихся в государственной собственности.
Согласно расчётам, ущерб от экономической деятельности компании составил 11 583 348 драмов, и эта сумма полностью компенсирована.