Կբարելավվի 2020–ի արցախյան պատերազմի հետևանքով քաղաքացիական անձանց շրջանում անհետ կորած անձանց ընտանիքների ֆինանսական վիճակը: Կառավարության որոշմամբ 6.6 մլն դրամ կհատկացվի «1011 Անապահով սոցիալական խմբերին աջակցություն» ծրագրի «12001 Ընտանիքի կենսամակարդակի բարձրացմանն ուղղված նպաստներ» միջոցառումից:
1011 «Անապահով և կյանքի դժվարին իրավիճակում սոցիալական խմբերին աջակցություն» ծրագրի «12001 Ընտանիքի կենսամակարդակի բարձրացմանն ուղղված նպաստներ» միջոցառում գծով. 5 ամսվա փաստացի ծախսը կազմում է՝ 8,974,289.1 հազար դրամ, 9 ամսվա հաստատված (ճշտված) բյուջեն է՝ 17,277,240.0 հազար դրամ, կանխատեսվող 9 ամսվա ծախսը կկազմի՝ 16,558,302.9 հազար դրամ (միջին ամսական ծախսը՝ 1,839.7 հազար դրամ), կանխատեսվող ֆինանսական ազատ միջոցը կկազմի՝ 718,937.5 հազար դրամ:
Առաջարկվում է 9 ամսվա կանխատեսվող ֆինանսական ազատ միջոցից նվազեցնել՝ (6,600.0) հազար դրամ: Տարեկան հաստատված (ճշտված) բյուջեն է՝ 22,738,421.0 հազար դրամ, կանխատեսվող տարեկան ծախսը կկազմի՝ 22,654,846.8 հազար դրամ (միջին ամսական ծախսը՝ 2,032.0 հազար դրամ, ավելացումը պայմանավորված է նոր համակարգի ներդրմամբ), կանխատեսվող ֆինանսական ազատ միջոցը կկազմի՝ 83,574,2 հազար դրամ:
Առաջարկվում է տարեկան կանխատեսվող ֆինանսական ազատ միջոցից նվազեցնել՝ (6,600.0) հազար դրամ, տարեկան արդյունքային ցուցանիշները նվազեցում չի նախատեսվում: 1011 ծրագրի 12001 միջոցառման գծով շրջանառվում է ևս մեկ նախագիծ՝ 80.0 մլն դրամի, որով կներկայացվի արդյունքային ցուցանիշների նվազեցումը:
ՀՀ կառավարության 2025 թվականի հունվարի 9-ի N 27-Ն որոշմամբ՝ անապահովության գնահատման նոր համակարգին անցումն իրականացվում է փուլային տարբերակով՝ մարտի 17-ից անապահովության գնահատման նոր համակարգը ներդրվել է միայն ՀՀ Կոտայքի և Սյունիքի մարզերում։ Գնահատման նոր համակարգով նպաստի միջին չափը կազմելու է մոտ 49, 330 դրամ, իսկ գործող անապահովության նպաստի միջին չափը կազմում է 33,350 դրամ։ Ինչը նշանակում է, որ գնահատման նոր համակարգով կանխատեսվել է շահառուների թվի նվազում՝ նպաստի միջին չափի բարձրացման պայմաններում։ Միջոցառման գծով մինչև տարեվերջ լրացուցիչ գումարի պահանջ չի առաջանա:

The government has approved an allocation of 6.6 million drams from the “Support to vulnerable social groups” program’s “Benefits aimed at improving family living standards” measure. The funds will go to improve the financial situation of families of civilians missing as a result of the 2020 Artsakh war.
According to budget data for the measure:
- Actual spending for 5 months: 8,974,289.1 thousand drams
- Approved budget for 9 months: 17,277,240.0 thousand drams
- Projected 9-month spending: 16,558,302.9 thousand drams (avg. monthly spending: 1,839.7 thousand drams)
- Projected free funds: 718,937.5 thousand drams, of which 6,600.0 thousand drams will be reallocated.
The approved annual budget is 22,738,421.0 thousand drams, with projected annual spending at 22,654,846.8 thousand drams (avg. monthly: 2,032.0 thousand drams), reflecting an increase due to the new vulnerability assessment system. Projected free funds for the year total 83,574.2 thousand drams, from which 6,600.0 thousand will be reallocated. No reduction in annual output indicators is planned.
Another project under the same measure proposes an 80.0 million dram adjustment with corresponding reductions in performance indicators.
As per a government decision of January 9, 2025, the new vulnerability assessment system is being introduced in phases. Since March 17, it has been implemented in Kotayk and Syunik regions. Under the new system, the average benefit is expected to be about 49,330 drams, compared to the current 33,350 drams, meaning fewer beneficiaries but higher average benefits. No additional funding will be required before the end of the year.