Սփյուռքի հայ առաքելական եկեղեցու ներկայացուցիչները խորն անհանգստություն են հայտնել Միքայել և Բագրատ արքեպիսկոպոսների կալանքը երկարացնելու որոշման կապակցությամբ։
Օգոստոսի 15-ի դատական նիստում մերժվել են Միքայել սրբազանի պաշտպանների ներկայացրած բոլոր միջնորդությունները։ Դրանց թվում են եղել խափանման միջոցի փոփոխման, գործը Շիրակի մարզի առաջին ատյանի դատարան տեղափոխելու, ինչպես նաև քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ առաջարկները։
Հայտարարության մեջ ընդգծվում է՝ երկու բարձրաստիճան հոգևորականի շարունակական կալանավորման հանգամանքն աննախադեպ ու ցավալի երևույթ է ինչպես եկեղեցու, այնպես էլ հավատացյալների համար։
«Մենք համարում ենք, որ նրանց նկատմամբ կալանքի ձևով խափանման միջոցի կիրառումը կարող է փոխարինվել ազատության մեջ մնալու այլընտրանքային միջոցներով, մինչև դատական արդար վճռի իրականացումը։ Մոտիկից ծանոթ լինելով մեր 2 հոգևոր եղբայրների կյանքի ուղեգծին` մենք համոզուած ենք, որ լինելով ազատության մեջ, նրանք ոչ մի կերպ չեն խոչընդոտի նախաքննության կամ դատաքննության ընթացքին»,–ասված է հայտարարության մեջ։
Եկեղեցու սփյուռքի առաջնորդները հույս են հայտնել, որ երկու հոգևորականի գործերի քննությունը կընթանա թափանցիկ, օրենքի և իրավունքի գերակայության պայմաններում՝ բոլոր կողմերի իրավունքների հավասար երաշխավորմամբ։
Հունիսի լույս 26-ի գիշերը Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը ձերբակալվել էր, նա անցնում է «հեղաշրջման գործով»։
Հունիսի 27-ին Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայության հատուկջոկատայինները մուտք են գործել Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տարածք՝ փորձելով ձերբակալել Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին։ Ավելի ուշ վերջինս ինքնակամ ներկայացել է Քննչական կոմիտե։ Հունիսի 28-ին նրան կալանավորել են։ Նրա դեմ հարուցվել է քրեական գործ՝ պետական իշխանության զավթման, տարածքային ամբողջականության խախտման, ինքնիշխանությունից հրաժարվելու կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու հրապարակային կոչերի մեղադրանքով։

18 Август 2025 - 09:17 AMT
22 представителя Армянской апостольской церкви в диаспоре выступили с критикой решения о продлении предварительного заключения архиепископов Микаэла и Баграта, назвав его тревожным и огорчительным.
В заявлении, опубликованном церковными иерархами, подчеркивается обеспокоенность решением суда от 15 августа, в ходе которого были отклонены все ходатайства адвокатов архиепископа Микаэла. Среди них — просьбы об изменении меры пресечения, передаче дела в суд первой инстанции Ширакской области и прекращении уголовного преследования.
Авторы заявления отмечают, что длительное содержание под стражей двух высокопоставленных духовных лиц является беспрецедентным и болезненным явлением как для церкви, так и для верующих.
«Мы считаем, что меру пресечения в виде ареста можно заменить альтернативными средствами, не связанными с лишением свободы, до вынесения справедливого судебного решения. Хорошо зная жизненный путь наших двух духовных братьев, мы убеждены, что, находясь на свободе, они никоим образом не воспрепятствуют предварительному следствию или судебному разбирательству», — говорится в заявлении.
Лидеры церкви в диаспоре выразили надежду на то, что разбирательства будут проходить прозрачно и в условиях верховенства закона, с равными гарантиями прав всех сторон.
Ночью 26 июня был задержан архиепископ Баграт Галстанян, который проходит по делу о предполагаемой попытке госпереворота.
27 июня спецназ Службы национальной безопасности Армении проник на территорию Святого Эчмиадзина с целью ареста архиепископа Микаэла Аджапахяна, возглавляющего Ширакскую епархию. Впоследствии он добровольно явился в Следственный комитет. 28 июня его арестовали. В отношении архиепископа возбуждено уголовное дело по обвинению в публичных призывах к насильственному свержению конституционного строя, нарушению территориальной целостности и отказу от суверенитета.