ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածները ՀՀ քաղաքացիության դիմումներ ներկայացնելու հնարավորություն ունեն ավելի քան 40 վայրում։ Այդ մասին հայտնում է ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը։
Դիմումները հնարավոր է ներկայացնել մարզային բոլոր ստորաբաժանումներում, ինչպես նաև Երևանում՝ Զաքյան 3 հասցեում գործող բաժնում։ Բացի այդ, դիմումներ ընդունվում են Ծառայության կենտրոնական գրասենյակում, ինչպես նաև ՆԳՆ սպասարկման գրասենյակներում, որոնք գործում են շրջիկ ձևաչափով։
2025-ի սեպտեմբերի 1-ից սկսած՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ու ժամանակավոր պաշտպանություն ստացած անձինք ազատվել են պետտուրքի վճարումից՝ համաձայն «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում 2025 թվականի հունվարի 22-ին կատարված փոփոխությունների։

25 Август 2025 - 09:26 AMT
С 1 сентября 2025 года лица, вынужденно покинувшие Нагорный Карабах и получившие временную защиту в Армении, освобождаются от уплаты государственной пошлины за подачу заявления на получение гражданства. Это предусмотрено изменениями, внесенными 22 января 2025 года в Закон Республики Армения «О государственной пошлине».
Как сообщает Служба миграции и гражданства Министерства внутренних дел, заявления на гражданство можно подать более чем в 40 местах. В их числе — все региональные подразделения службы, а также отделение по адресу улица Закян, 3 в Ереване. Кроме того, прием заявлений осуществляется в центральном офисе службы и в мобильных пунктах обслуживания Министерства внутренних дел.