Անհետ կորած 21 զինծառայողի ընտանիքները կշարունակեն աջակցություն ստանալ։ Պաշտպանության նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել նախագիծ, որով առաջարկվում է աջակցության ժամկետը երկարաձգել մինչև 2025 թվականի նոյեմբերը ներառյալ՝ փոփոխություն կատարելով կառավարության համապատասխան որոշման մեջ։
«Գտնվելու վայրն անհայտ զինծառայողների ընտանիքներին ամենամսյա դրամական վճարի տրամադրումը դադարեցվում է, եթե ամենամսյա դրամական վճարը վճարվել է մինչև 2025 թվականի սեպտեմբեր ամիսը ներառյալ, որի արդյունքում 20.08.2025թ. դրությամբ դեռևս անհայտ բացակայող ճանաչելու մասին դատական ակտեր չունեցող թվով 21 անհայտ կորած համարվող զինծառայողների ընտանիքների աջակցության տրամադրումը դադարեցվելու է 2025թ. հոկտեմբեր 1-ից: Առկա իրողություններով պայմանավորված՝ առաջարկվում է աջակցության վճարման ժամկետը երկարաձգել մինչև 2025 թվականի նոյեմբեր ամիսը ներառյալ»,–ասվում է հիմնավորման մեջ։
Ֆինանսական հաշվարկների համաձայն՝ այդ ընտանիքներին 2025 թվականի հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին տրամադրվելիք աջակցությունը կկազմի 12 միլիոն 600 հազար դրամ։
Նշված գումարը նախատեսվում է տրամադրել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը 2025 թվականի պետական բյուջեով հատկացված միջոցներից՝ ներքին վերաբաշխումների միջոցով։

1 Сентябрь 2025 - 07:30 AMT
Семьи 21 пропавшего без вести военнослужащего продолжат получать государственную помощь. Министерство обороны представило на общественное обсуждение проект, предусматривающий продление срока выплат до конца ноября 2025 года путём внесения изменений в соответствующее постановление правительства.
В обосновании проекта указано: «Выплата ежемесячного пособия семьям военнослужащих с неизвестным местонахождением прекращается, если выплаты осуществлены по сентябрь 2025 года включительно. В результате, с 1 октября 2025 года выплаты 21 семье пропавших без вести военнослужащих, не признанных официально пропавшими к 20 августа 2025 года, будут прекращены. С учётом сложившихся обстоятельств предлагается продлить выплаты до ноября 2025 года включительно».
Согласно финансовым расчётам, общая сумма помощи, предоставляемой этим семьям в октябре–ноябре 2025 года, составит 12,6 миллиона драмов.
Указанная сумма будет предоставлена Министерству труда и социальных вопросов Армении за счёт внутренних перераспределений в рамках государственного бюджета на 2025 год.