Անհետ կորած 21 զինծառայողի ընտանիքները կշարունակեն աջակցություն ստանալ։ Պաշտպանության նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել նախագիծ, որով առաջարկվում է աջակցության ժամկետը երկարաձգել մինչև 2025 թվականի նոյեմբերը ներառյալ՝ փոփոխություն կատարելով կառավարության համապատասխան որոշման մեջ։
«Գտնվելու վայրն անհայտ զինծառայողների ընտանիքներին ամենամսյա դրամական վճարի տրամադրումը դադարեցվում է, եթե ամենամսյա դրամական վճարը վճարվել է մինչև 2025 թվականի սեպտեմբեր ամիսը ներառյալ, որի արդյունքում 20.08.2025թ. դրությամբ դեռևս անհայտ բացակայող ճանաչելու մասին դատական ակտեր չունեցող թվով 21 անհայտ կորած համարվող զինծառայողների ընտանիքների աջակցության տրամադրումը դադարեցվելու է 2025թ. հոկտեմբեր 1-ից: Առկա իրողություններով պայմանավորված՝ առաջարկվում է աջակցության վճարման ժամկետը երկարաձգել մինչև 2025 թվականի նոյեմբեր ամիսը ներառյալ»,–ասվում է հիմնավորման մեջ։
Ֆինանսական հաշվարկների համաձայն՝ այդ ընտանիքներին 2025 թվականի հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին տրամադրվելիք աջակցությունը կկազմի 12 միլիոն 600 հազար դրամ։
Նշված գումարը նախատեսվում է տրամադրել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը 2025 թվականի պետական բյուջեով հատկացված միջոցներից՝ ներքին վերաբաշխումների միջոցով։

The families of 21 missing Armenian servicemen will continue to receive financial support. The Ministry of Defense has submitted a proposal for public discussion that seeks to extend the assistance period until the end of November 2025 by amending the corresponding government decision.
According to the proposal, “Monthly payments to the families of missing servicemen are currently set to end if payments have already been made through September 2025. As a result, by October 1, 2025, support would be suspended for 21 servicemen who remain officially unaccounted for and whose legal status has not yet been confirmed by court rulings as of August 20, 2025. Given the current circumstances, it is proposed that the support be extended through the end of November 2025.”
Financial estimates indicate that the aid to be provided to these families during October–November 2025 will total AMD 12.6 million.
This amount is expected to be allocated to the Ministry of Labor and Social Affairs from the state budget for 2025 through internal redistributions.