Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Գիտելիքի և դպրության օրվա կապակցությամբ հանդես է եկել ուղերձով՝ ընդգծելով կրթության համակարգում մշակութային և անվտանգ միջավայր ստեղծելու շարունակական ջանքերը։
«Սիրելի՛ սովորողներ, մանկավարժներ, դասախոսներ,
Նախորդ ուսումնական տարին հայտարարել էինք մշակութային կրթության տարի՝ կարևորելով ստեղծագործականությունը, արվեստի միջոցով իրականությանն առնչվելու, իրականությունը ճանաչելու, հետազոտելու հմտությունը, արվեստային և մշակութային կրթության խրախուսումը, մեր ուսումնական հաստատություններում միջոցառումների անցկացման բովանդակության շեշտադրումը։ Միասին նախորդ ուսումնական տարվա ավարտին կարողացանք արձանագրել, որ էապես ավելացել է թանգարաններ, թատրոններ, համերգասրահներ այցելող սովորողների թիվը, ընդ որում՝ այցելությունը դիտարկելով ոչ միայն իբրև ժամանց, այլև կրթական գործընթացի մաս։ Բազմաթիվ նախագծեր և քննարկումներ իրականացրեցինք, միասին անցկացրեցինք մշակութային վերջին զանգ՝ նոր մոտեցումներ դնելով կյանքի այդ կարևոր փուլն ամփոփելու օրվա մեջ։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել համատեղ ջանքի համար։
Մշակութային կրթությունը շարունակում է մնալ մեր առաջնահերթությունը։ Մենք սիրով սպասում ենք ձեզ մեր թատրոններում, համերգասրահներում և թանգարաններում՝ նոր ծրագրերով և ներկայացումներով։ Ի դեպ, շարունակելով նախորդ տարի մեկնարկած ավանդույթը՝ այս տարի նույնպես մեր երկրի Անկախության օրվանից՝ սեպտեմբերի 21-ից սկսած, կարող եք այցելել Հայաստանի պատմության թանգարան՝ դիտելու Լուվրի թանգարանի հետ համատեղ բացվող ցուցադրությունը։
Այս ուսումնական տարին անվանել ենք անվտանգ և ապահով կրթության տարի։ Միասին խոսելու ենք շատ կարևոր թեմաներից, առավել մեծ շեշտադրում ենք անելու առողջ, վնասակար սովորություններից զերծ, ֆիզիկապես ակտիվ վարքականոնի ձևավորման վրա։ Փորձելու ենք ուսումնական հաստատություններում ձևավորել առավել ապահով և պաշտպանված միջավայր բոլորի համար՝ սովորողների, ուսուցիչների, դասախոսների, այլ մասնակիցների՝ կանխարգելելով և բացառելով ցանկացած տիպի բռնությունը։ Խրախուսելու ենք ֆիզիկական առողջ ակտիվությունը՝ կազմակերպելով առանձին հանդիպումներ մեր անվանի մարզիկների հետ և նրանց օրինակից սովորելով։ Առանձնակի ուշադրություն ենք դարձնելու թվային գրագիտության և թվային միջավայրում անվտանգ ու պաշտպանված գործելակերպին։ Այդ ամենը ուղեկցելու ենք վերապատրաստումներով, նախագծերով, համատեղ աշխատանքով։
Չկա խնդիր, որի մասին չենք կարող խոսել։ Մեր հաստատությունները պետք է լինեն միջավայրեր, ուր ամեն օր շտապում ես՝ սիրով, նորը բացահայտելու և ստեղծագործելու ակնկալիքով։ Մեզ սպասվում է հագեցած և ակտիվ ուսումնական տարի։
Շնորհավորում և հաջողություն եմ մաղթում բոլորիդ: Առանձնապես շնորհավորում եմ առաջին դասարանցիներին և առաջին կուրսեցիներին. ձեր կյանքում սկսվում է մի նոր փուլ՝ ամենալուսավոր և ամենակարևոր փուլերից մեկը։

1 Сентябрь 2025 - 09:17 AMT
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян по случаю Дня знаний выступила с обращением, подчеркнув усилия по созданию культурной и безопасной образовательной среды.
«Дорогие учащиеся, педагоги, преподаватели,
Прошлый учебный год мы посвятили культурному образованию, подчеркивая важность творчества и искусства как средств познания мира. Мы поощряли внедрение искусств в образование и акцентировали культурное наполнение мероприятий. В конце года мы зафиксировали значительный рост числа посещений музеев, театров и концертных залов учащимися, причем не только как досуг, но и как часть образовательного процесса. Мы провели множество проектов и дискуссий, вместе отметили «культурный последний звонок», задав новый подход к этому важному дню. Благодарю вас за совместную работу.
Культурное образование остается нашим приоритетом. Мы с радостью ждём вас в наших театрах, концертных залах и музеях с новыми программами. Кстати, начиная с 21 сентября, Дня независимости Армении, вы сможете посетить новую выставку в Музее истории Армении, организованную совместно с Лувром.
Этот учебный год мы объявили Годом безопасного образования. Мы будем говорить о важных темах, делать акцент на формировании здорового, активного образа жизни без вредных привычек. Мы стремимся создать в школах и вузах более защищённую и безопасную среду для всех — учеников, преподавателей, сотрудников — исключив любую форму насилия. Мы будем поощрять физическую активность, организуя встречи с известными спортсменами и учась на их примере. Особое внимание будет уделено цифровой грамотности и безопасности в интернете. Всё это будет сопровождаться тренингами, проектами и совместной работой.
Нет темы, которую нельзя обсудить. Учебные заведения должны быть пространством, куда спешишь с радостью, чтобы открывать новое и творить. Нас ждёт насыщенный и активный учебный год.
Поздравляю и желаю успехов всем! Особенно поздравляю первоклассников и студентов первого курса — в вашей жизни начинается новый, самый светлый и важный этап.