Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Գիտելիքի և դպրության օրվա կապակցությամբ հանդես է եկել ուղերձով՝ ընդգծելով կրթության համակարգում մշակութային և անվտանգ միջավայր ստեղծելու շարունակական ջանքերը։
«Սիրելի՛ սովորողներ, մանկավարժներ, դասախոսներ,
Նախորդ ուսումնական տարին հայտարարել էինք մշակութային կրթության տարի՝ կարևորելով ստեղծագործականությունը, արվեստի միջոցով իրականությանն առնչվելու, իրականությունը ճանաչելու, հետազոտելու հմտությունը, արվեստային և մշակութային կրթության խրախուսումը, մեր ուսումնական հաստատություններում միջոցառումների անցկացման բովանդակության շեշտադրումը։ Միասին նախորդ ուսումնական տարվա ավարտին կարողացանք արձանագրել, որ էապես ավելացել է թանգարաններ, թատրոններ, համերգասրահներ այցելող սովորողների թիվը, ընդ որում՝ այցելությունը դիտարկելով ոչ միայն իբրև ժամանց, այլև կրթական գործընթացի մաս։ Բազմաթիվ նախագծեր և քննարկումներ իրականացրեցինք, միասին անցկացրեցինք մշակութային վերջին զանգ՝ նոր մոտեցումներ դնելով կյանքի այդ կարևոր փուլն ամփոփելու օրվա մեջ։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել համատեղ ջանքի համար։
Մշակութային կրթությունը շարունակում է մնալ մեր առաջնահերթությունը։ Մենք սիրով սպասում ենք ձեզ մեր թատրոններում, համերգասրահներում և թանգարաններում՝ նոր ծրագրերով և ներկայացումներով։ Ի դեպ, շարունակելով նախորդ տարի մեկնարկած ավանդույթը՝ այս տարի նույնպես մեր երկրի Անկախության օրվանից՝ սեպտեմբերի 21-ից սկսած, կարող եք այցելել Հայաստանի պատմության թանգարան՝ դիտելու Լուվրի թանգարանի հետ համատեղ բացվող ցուցադրությունը։
Այս ուսումնական տարին անվանել ենք անվտանգ և ապահով կրթության տարի։ Միասին խոսելու ենք շատ կարևոր թեմաներից, առավել մեծ շեշտադրում ենք անելու առողջ, վնասակար սովորություններից զերծ, ֆիզիկապես ակտիվ վարքականոնի ձևավորման վրա։ Փորձելու ենք ուսումնական հաստատություններում ձևավորել առավել ապահով և պաշտպանված միջավայր բոլորի համար՝ սովորողների, ուսուցիչների, դասախոսների, այլ մասնակիցների՝ կանխարգելելով և բացառելով ցանկացած տիպի բռնությունը։ Խրախուսելու ենք ֆիզիկական առողջ ակտիվությունը՝ կազմակերպելով առանձին հանդիպումներ մեր անվանի մարզիկների հետ և նրանց օրինակից սովորելով։ Առանձնակի ուշադրություն ենք դարձնելու թվային գրագիտության և թվային միջավայրում անվտանգ ու պաշտպանված գործելակերպին։ Այդ ամենը ուղեկցելու ենք վերապատրաստումներով, նախագծերով, համատեղ աշխատանքով։
Չկա խնդիր, որի մասին չենք կարող խոսել։ Մեր հաստատությունները պետք է լինեն միջավայրեր, ուր ամեն օր շտապում ես՝ սիրով, նորը բացահայտելու և ստեղծագործելու ակնկալիքով։ Մեզ սպասվում է հագեցած և ակտիվ ուսումնական տարի։
Շնորհավորում և հաջողություն եմ մաղթում բոլորիդ: Առանձնապես շնորհավորում եմ առաջին դասարանցիներին և առաջին կուրսեցիներին. ձեր կյանքում սկսվում է մի նոր փուլ՝ ամենալուսավոր և ամենակարևոր փուլերից մեկը։

On the occasion of Knowledge and Schooling Day, Armenia’s Minister of Education, Science, Culture, and Sport, Zhanna Andreasyan, delivered a message emphasizing ongoing efforts to ensure a culturally rich and safe educational environment.
“Dear students, teachers, and professors,
Last academic year was declared the year of cultural education, emphasizing creativity and the power of the arts in understanding and exploring the world. We encouraged artistic and cultural education and focused on enriching school events with cultural content. By the end of the year, we saw a notable increase in student visits to museums, theaters, and concert halls—viewed not just as leisure, but as part of the learning process. We launched several initiatives and discussions and together organized a cultural version of the ‘last bell’ celebration. I thank you all for your shared efforts.
Cultural education remains a priority. We look forward to welcoming you to our theaters, concert halls, and museums with new programs and performances. Continuing last year’s tradition, from Independence Day on September 21, you can visit the History Museum of Armenia to view a new joint exhibition with the Louvre.
This academic year has been declared the year of safe and secure education. We’ll address crucial topics, emphasizing the development of healthy, active behavior free from harmful habits. We aim to foster a safer, more inclusive environment for all—students, teachers, professors, and others—by preventing and eliminating any form of violence. We will promote physical activity through events with renowned athletes and learn from their example. We’ll also focus on digital literacy and safety in online spaces, all supported by training, projects, and collaborative work.
There should be no issue we cannot discuss. Our schools must be places students rush to with joy, ready to discover and create. We have a full and active year ahead.
Congratulations and best wishes to all of you—especially to first graders and university freshmen. A new phase begins in your life—one of the brightest and most important.