Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ն Գիտելիքի, գրի և դպրության օրվան նվիրված ուղերձում իր հայրապետական օրհնությունն ու բարեմաղթանքն է հղել ինչպես սովորողներին, այնպես էլ կրթության ոլորտի աշխատակիցներին։
Նա նշել է, որ իմացության շնորհը և գիտելիքների ընկալունակությունն Աստծուց տրված պարգևներ են, որ բարիք են ստեղծում, երբ մարդկային կյանքը խարսխվում է առ Աստված հավատի և տերունավանդ պատգամների վրա։
«Սուրբ Գիրքն ուսուցանում է․ «Ճանաչել իմաստությունն ու խրատը, իմանալ հանճարի խոսքերը։ ․․․Եվ երբ իմաստությունը մտնի սրտիդ մեջ և գիտությունը ախորժելի լինի հոգուդ, այն ժամանակ բարի խոհերը պիտի զգուշացնեն քեզ և արդար մտքերը քեզ պիտի պահպանեն, որպեսզի փրկություն գտնես․․․» (Առակ․ 1․2, 2. 10-12)։ Այս գիտակցությամբ է ապրել մեր ժողովուրդը՝ գիտելիքի հանդեպ անխախտ սերն իր հոգում, որով և դարերի հոլովույթում հաղթահարվել են ժամանակի փորձությունները, ստեղծվել է հոգեմտավոր մեր հարուստ ժառանգությունը։
Սիրելի աշակերտներ և ուսանողներ, այսօր ձեզ համար սկսվում է եռանդուն աշխատանքի, գիտելիքների յուրացման ու արժեքների ճանաչման, հոգևոր ու մտավոր հասունացման ևս մեկ շրջան: Հայրական Մեր պատգամն է ձեզ, որ ջանասիրությամբ հետևեք ուսումնառության ձեր ընթացքին, զորանաք առ Աստված և առ հայրենին սիրո մեջ, որ կարող լինեք ամբարած ձեր գիտելիքները ազգային բարձր գիտակցությամբ ծառայեցնել մեր ժողովրդի բարօրությանն ու առաջընթացին:
Ուժ ու եռանդ ենք մաղթում մանկավարժներին՝ իրենց սաներին առաջնորդելու դեպի գիտության ու ճանաչողության հրաշալի աշխարհ, կրթելու նրանց Սահակ-Մեսրոպյան ոգով, որ հասակ առնեն որպես մեր ժողովրդի արժանավոր զավակներ և մեր պետության պատասխանատու քաղաքացիներ։
Մեր աղոթքն է, որ Բարին Աստված խաղաղ պահի հայրենի մեր երկիրն ու ժողովրդին ի սփյուռս աշխարհի։ Թող Տերը Իր շնորհներով հոգու պայծառություն և ուշիմ միտք պարգևի մեր բոլոր զավակներին և առատորեն օրհնի ուսման ու կրթության գործի նվիրյալների ջանքերը: Բարի, օրհնյալ ուսումնական նոր տարի»,–ասվում է ուղերձում։

On the occasion of Knowledge Day, Catholicos of All Armenians Karekin II addressed students and educators with a patriarchal message of blessing and encouragement.
He reminded that the gift of knowledge and the ability to learn are blessings from God, bringing true value when anchored in faith and divine guidance. Quoting the Book of Proverbs, he noted that wisdom and understanding safeguard life and lead to salvation.
“Our people have lived with an unshakable love for knowledge, which helped them overcome the trials of history and build a rich spiritual and intellectual heritage,” the Catholicos said.
Addressing students, he emphasized: “Today marks the beginning of another stage of diligent study, acquisition of knowledge, recognition of values, and spiritual and intellectual growth. Our paternal message to you is to follow your studies with dedication, grow in love for God and the homeland, and use your accumulated knowledge for the well-being and advancement of our people.”
He extended strength and blessings to teachers, urging them to lead their students into the world of knowledge in the spirit of Sahak and Mesrop, raising them as worthy children of the nation and responsible citizens of the state.
“Our prayer is that Almighty God grant peace to our homeland and people throughout the world. May the Lord bless our children with wisdom and light of spirit and abundantly reward the dedication of all who serve the cause of education. We wish you a blessed new academic year,” his message concluded.