2025 թվականի հունվարից հունիս ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանում ժամանակավոր կացության կարգավիճակ է շնորհվել 1815 օտարերկրացու, իսկ մշտական կացության կարգավիճակ՝ 1775-ին։ Այդ են փաստում Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները:
Ժամանակավոր կացության կարգավիճակ ստացած 1815 անձանցից 638-ը այն ստացել են ընտանիքի վերամիավորման հիմքով, 769-ը՝ ուսման նպատակով, 398-ը՝ ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալելու համար, իսկ 10-ը՝ ազգությամբ հայ լինելու հանգամանքով, հայտնում է Արմենպրեսը։
Այս շրջանի ընթացքում ժամանակավոր կացության կարգավիճակ ստացածների գերակշիռ մասը ՌԴ քաղաքացիներ են՝ ընդհանուր 474 մարդ։ Հաջորդը Հնդկաստանի քաղաքացիներն են՝ 466 հոգի, այնուհետև՝ Իրանից՝ 293 անձ։
Մշտական կացության կարգավիճակ է շնորհվել 1775 օտարերկրացու։ Նրանցից 209-ը հիմնավորել են իրենց իրավունքը առնվազն երեք տարի ՀՀ-ում բնակվելու փաստով՝ ներառյալ ՀՀ քաղաքացի կամ հատուկ կացության կարգավիճակ ունեցող ամուսին կամ մերձավոր ազգական ունենալը, ինչպես նաև ՀՀ-ում բնակարանով և կենսապահովման միջոցներով ապահովված լինելը։ 251 անձ մշտական կացություն է ստացել ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու հիմքով, իսկ ամենամեծ խումբը՝ 1315-ը՝ որպես ազգությամբ հայեր։
Մշտական կացության կարգավիճակ ստացած օտարերկրացիների թվում կրկին առավել թվով են ՌԴ քաղաքացիները՝ 970 հոգի։ Նրանց հաջորդում են Վրաստանի քաղաքացիները՝ 143 անձով, Սիրիայի քաղաքացիները՝ 117, Ուկրաինայի քաղաքացիները՝ 113, և Լիբանանի քաղաքացիները՝ 48 մարդ։

С января по июнь 2025 года в Армении вид на жительство получили 3 590 иностранцев: временный статус — 1 815 человек, постоянный — 1 775. Об этом свидетельствуют данные, опубликованные Статистическим комитетом.
Среди обладателей временного вида на жительство 638 получили его на основании воссоединения семьи, 769 — для учёбы, 398 — для ведения предпринимательской деятельности, ещё 10 — по признаку армянского происхождения, сообщает «Арменпресс».
Больше всего временных видов на жительство получили граждане России — 474, за ними следуют граждане Индии (466) и Ирана (293).
Постоянный вид на жительство получили 1 775 иностранцев. Из них 209 обосновали право проживанием в Армении не менее трёх лет, наличием жилья и средств к существованию, а также близких родственников — граждан или резидентов Армении. Ещё 251 человек получили статус на основании предпринимательской деятельности, а крупнейшая группа — 1 315 человек — как лица армянского происхождения.
Среди обладателей постоянного вида на жительство также лидируют граждане России — 970 человек. Далее следуют граждане Грузии (143), Сирии (117), Украины (113) и Ливана (48).