2025 թվականի հունվարից հունիս ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանում ժամանակավոր կացության կարգավիճակ է շնորհվել 1815 օտարերկրացու, իսկ մշտական կացության կարգավիճակ՝ 1775-ին։ Այդ են փաստում Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները:
Ժամանակավոր կացության կարգավիճակ ստացած 1815 անձանցից 638-ը այն ստացել են ընտանիքի վերամիավորման հիմքով, 769-ը՝ ուսման նպատակով, 398-ը՝ ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալելու համար, իսկ 10-ը՝ ազգությամբ հայ լինելու հանգամանքով, հայտնում է Արմենպրեսը։
Այս շրջանի ընթացքում ժամանակավոր կացության կարգավիճակ ստացածների գերակշիռ մասը ՌԴ քաղաքացիներ են՝ ընդհանուր 474 մարդ։ Հաջորդը Հնդկաստանի քաղաքացիներն են՝ 466 հոգի, այնուհետև՝ Իրանից՝ 293 անձ։
Մշտական կացության կարգավիճակ է շնորհվել 1775 օտարերկրացու։ Նրանցից 209-ը հիմնավորել են իրենց իրավունքը առնվազն երեք տարի ՀՀ-ում բնակվելու փաստով՝ ներառյալ ՀՀ քաղաքացի կամ հատուկ կացության կարգավիճակ ունեցող ամուսին կամ մերձավոր ազգական ունենալը, ինչպես նաև ՀՀ-ում բնակարանով և կենսապահովման միջոցներով ապահովված լինելը։ 251 անձ մշտական կացություն է ստացել ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու հիմքով, իսկ ամենամեծ խումբը՝ 1315-ը՝ որպես ազգությամբ հայեր։
Մշտական կացության կարգավիճակ ստացած օտարերկրացիների թվում կրկին առավել թվով են ՌԴ քաղաքացիները՝ 970 հոգի։ Նրանց հաջորդում են Վրաստանի քաղաքացիները՝ 143 անձով, Սիրիայի քաղաքացիները՝ 117, Ուկրաինայի քաղաքացիները՝ 113, և Լիբանանի քաղաքացիները՝ 48 մարդ։

From January to June 2025, Armenia granted temporary residence status to 1,815 foreigners and permanent residence to 1,775, according to data published by the Statistical Committee.
Of those with temporary status, 638 received it on the basis of family reunification, 769 for education, 398 for entrepreneurial activity, and 10 for being of Armenian origin, Armenpress reported.
Russians accounted for the largest share of temporary permits (474), followed by Indian citizens (466) and Iranian citizens (293).
Permanent residence was granted to 1,775 foreigners. Of these, 209 qualified by living in Armenia for at least three years and proving close family ties, housing, and financial stability. Another 251 received it through entrepreneurship, while the largest group—1,315—were of Armenian descent.
Among permanent residents, Russian citizens again topped the list with 970 individuals, followed by citizens of Georgia (143), Syria (117), Ukraine (113), and Lebanon (48).