Հայաստանի Վիճակագրական կոմիտեի նոր հրապարակման համաձայն՝ 2025 թվականի հունվարից հունիս ամիսներին երկրում ծնվել է 14 հազար 609 երեխա, ինչը 1007-ով պակաս է, քան 2024-ի նույն ժամանակահատվածի ծնունդների թիվը։ Մահերի ընդհանուր թիվը կազմել է 13 հազար 12՝ նվազելով 58-ով՝ նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ։
Այս տվյալների հիման վրա բնակչության բնական հավելաճը կազմել է 1597 մարդ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նույն հաշվետու շրջանում արձանագրվել է մեռելածինների թվի նվազում․ մահացած ծնվածների թիվը կազմել է 197, մինչդեռ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում այդ ցուցանիշը եղել է 229։
Ըստ վիճակագրության՝ Հայաստանում ամուսնությունների թիվը ևս նվազել է։ 2025-ի առաջին կիսամյակում գրանցվել է 6388 ամուսնություն, ինչը 15.3 տոկոսով պակաս է նախորդ տարվա համապատասխան ցուցանիշից։
Միևնույն ժամանակ, ամուսնալուծությունների քանակն աճել է՝ հասնելով 2352-ի։ 2024 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին գրանցվել էր 2220 ամուսնալուծություն։

According to newly released data from Armenia’s Statistical Committee, 14,609 children were born in the country between January and June 2025. This is 1,007 fewer than in the same period of 2024. The number of deaths totaled 13,012, down by 58 compared to the previous year.
Based on these figures, Armenia’s natural population growth amounted to 1,597 people, Armenpress reported.
The number of stillbirths declined, with 197 cases recorded, compared to 229 in the first half of 2024.
Marriage rates also fell. In the first six months of 2025, 6,388 marriages were registered, marking a 15.3% decrease year-on-year.