Հայաստանը 2025 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին ստացել է 17 մլն 98.4 հազար դոլարի մարդասիրական օգնություն։ Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տեղեկությունների համաձայն՝ այս ցուցանիշը 75 տոկոսով պակաս է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Առավել մեծ ծավալով ստացվել են քիմիական արդյունաբերության արտադրանքներ՝ ընդհանուր 9 մլն 534.4 հազար դոլարի։ Հաջորդ խումբը կազմել են մեքենաներն ու մեխանիզմները՝ 1 մլն 867.6 հազար դոլարի, իսկ երրորդը՝ ցամաքային, օդային և ջրային տրանսպորտի միջոցները՝ 1 մլն 467.3 հազար դոլարի։
Մարդասիրական օգնության ծագման երկրներից առաջատար է Միացյալ Նահանգները։ ԱՄՆ-ից ստացվել է 4 մլն 564.4 հազար դոլարի օգնություն, որը կազմում է ընդհանուրի 26.7 տոկոսը։ Բացի այդ, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ԱՄՆ-ի կողմից տրամադրված ծավալը ավելացել է 11.1 տոկոսով։
Օգնություն տրամադրած երկրորդ երկիրը եղել է Չինաստանը՝ 2 մլն 528.5 հազար դոլար, ինչը ընդհանուրի 14.8 տոկոսն է։ Նախորդ տարվա համեմատ Չինաստանից ստացվող օգնության ծավալը աճել է շուրջ 2.6 անգամ։
Երրորդ տեղում է Իտալիան՝ 1 մլն 815.5 հազար դոլարի մարդասիրական աջակցությամբ, որը կազմել է ընդհանուրի 10.6 տոկոսը։ Սա նախորդ տարվա ցուցանիշից բարձր է 25.5 տոկոսով։

In the first half of 2025, Armenia received $17.098 million worth of humanitarian aid, according to data published by the Statistical Committee. This figure represents a 75% decrease compared to the same period in 2024, Armenpress reported.
The largest share of aid consisted of chemical industry products worth $9.534 million. Machinery and equipment followed with $1.867 million, while land, air, and water transport vehicles totaled $1.467 million.
The United States was the leading donor country, providing $4.564 million, which accounted for 26.7% of the total. Compared to the same period last year, U.S. assistance increased by 11.1%.
China ranked second with $2.528 million (14.8% of the total), showing a 2.6-fold increase from last year. Italy was third, providing $1.815 million (10.6% of the total), a 25.5% rise year-on-year.