2025 թվականի առաջին կիսամյակում՝ հունվար-հունիս ամիսներին ՀՀ-ում հաշվառվել է 32,464 մարդ, ինչը զգալիորեն քիչ է նախորդ տարվա ցուցանիշից։ Նախորդ տարում ՀՀ-ում հաշվառվել է 80,556 մարդ։
Առաջին հորիզոնականում, ինչպես միշտ, կանգնած է մայրաքաղաք Երևանը։ Այս տարի Երևանում հաշվառվել է 10,888 մարդ, այն դեպքում երբ 2024-ին այդ թիվը կազմել է 33,263, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Կոտայքի մարզում այս տարվա առաջին եռամսյակում հաշվառվածների թիվը կազմել է 3945-ը նախորդ տարվա 12,845-ի փոխարեն։
Արարատի մարզում հաշվառվածներն այս տարվա առաջին եռամսյակում եղել են 3033-ը, իսկ նախորդ տարի 9686-ը։ Հաշվառումից հանված մարդկանց պարագայում պատկերը մի փոքր այլ է։ Եթե նախորդ տարում հաշվառումից հանված մարդկանց քանակը ՀՀ-ում եղել է 16,404-ը, ապա այս արդեն տարի այն կազմել է 24,449-ը։
Աշխարհագրորեն այս ցուցանիշներում նույնպես առաջնային տեղը զբաղեցնում է Երևանը, որտեղ այս տարի 7790 մարդ դուրս է եկել հաշվառումից։ Կոտայքում այդ թիվը կազմել է 2518, իսկ Արարատում՝ 2038:
Ըստ գործող կարգի՝ այն քաղաքացիները, ովքեր ստացել են ՀՀ քաղաքացիություն, բայց չունեն մշտական բնակության վայր Հայաստանում և հիմնականում բնակվում են արտերկրում, բնակչության պետական ռեգիստրում գրանցվում են իրենց օտարերկրյա բնակության հասցեով՝ ՀՀ քաղաքացու անձնագիր ստանալու պահին։

During the first half of 2025, from January to June, a total of 32,464 people were registered in Armenia—a significant drop compared to 80,556 registrations recorded last year.
The capital city Yerevan remained the top destination, though its numbers declined sharply: only 10,888 people registered in Yerevan this year, compared to 33,263 in 2024, according to Pastinfo.
In Kotayk Province, the number of registered individuals in the first quarter of this year was 3,945, down from 12,845 the year before. Similarly, Ararat Province saw 3,033 new registrations in the first quarter, compared to 9,686 in 2024.
Meanwhile, the number of individuals removed from the registry increased. Last year, 16,404 people were deregistered nationwide; this year that number rose to 24,449.
Again, Yerevan led with 7,790 deregistrations. Kotayk followed with 2,518, and Ararat with 2,038.
According to current procedures, citizens of Armenia who primarily reside abroad and lack a permanent residence in the country are recorded in the state population registry under their foreign address when they obtain an Armenian passport.