ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը 2025 թվականի ամառային զորակոչի ընթացքում զորակոչիկներից, նրանց ընտանիքների անդամներից և փաստաբաններից ստացել է ընդհանուր 123 դիմում՝ թե՛ գրավոր, թե՛ բանավոր ձևով:
Նշված դիմումներից 41-ը քննարկման է առնվել գրավոր ընթացակարգով, 12 դեպքում իրականացվել է անհապաղ արձագանքում, իսկ մնացած 70 քաղաքացիներ ստացել են խորհրդատվություն Պաշտպանի աշխատակազմի կողմից՝ իրենց հարցերի լուծման հնարավոր ուղիների վերաբերյալ:
Այս զորակոչին ստացված բողոքների զգալի մասն առնչվել է բժշկական հանձնաժողովների կողմից տրված եզրակացությունների հետ անհամաձայնությանը և այդ որոշումների բողոքարկման ընթացակարգերին, ինչպես նաև կրկնակի կամ վերահսկող հետազոտությունների կազմակերպման անհրաժեշտությանը։
Դիմումների այլ շրջանակում քաղաքացիները բարձրացրել են հարցեր՝ կապված կրթության, գիտության ու սպորտում ունեցած կարևոր ձեռքբերումների հիմքով տարկետման ստացման, այլընտրանքային ծառայության անցման, բժշկական փաստաթղթերի ձեռքբերման և այլ նմանատիպ իրավիճակների հետ:
Պաշտպանի գրասենյակը ամառային զորակոչի ամբողջ ընթացքում գործել է ըստ մշակված հստակ մեթոդաբանության՝ մի քանի հիմնական ուղղություններով՝ բողոքները վերլուծվել և քննության են առնվել հնարավորինս սեղմ ժամկետներում, ինչի արդյունքում իրավասու մարմիններին ուղարկվել են գրություններ՝ պարզաբանումների պահանջով և կոնկրետ առաջարկություններով:
Արագ արձագանքման շրջանակում քննարկումներ են նախաձեռնար զինկոմիսարիատների, պաշտպանության նախարարության, կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, ինչպես նաև համապատասխան ստորաբաժանումների ու առողջապահական հաստատությունների հետ:
Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի հետ պարբերաբար անցկացվել են հանդիպումներ՝ վերաբերող զորակոչիկների բժշկական փորձաքննություններին, կրկնակի և վերահսկողական հետազոտություններին ու այլ կարևոր խնդիրների:
Նշվել է, որ վերջին շրջանում զորակոչին առնչվող անհատական գործերով աշխատանքների արդյունավետությունը զգալիորեն աճել է, դրական լուծում ստացած գործերի թիվն էլ՝ ավելացել:
Միևնույն ժամանակ արձանագրվել է, որ ոլորտում առկա են մի շարք խնդիրներ, այդ թվում՝ համակարգային բնույթ կրող, որոնց լուծման համար անհրաժեշտ է պետական մարմինների համագործակցությամբ իրականացվող համատեղ աշխատանքներ և հնարավորինս արագ արձագանքման մեխանիզմների ներդրում։ Այս ամենը կարող է նպաստել զորակոչի գործընթացում մարդու իրավունքների պատշաճ պաշտպանության ապահովմանը:
Այս ուղղությամբ Պաշտպանը ներկայացրել է կոնկրետ առաջարկություններ իրավասու պետական կառույցներին, իսկ հարցը ներառվել է նաև իր տարեկան հաշվետվությունում՝ մանրամասն վերլուծությամբ:

2 Сентябрь 2025 - 12:17 AMT
В аппарат Защитника прав человека (омбудсмена) Армении в ходе летнего призыва 2025 года поступило 123 обращения от призывников, их семей и адвокатов — как в письменной, так и в устной форме.
Из них 41 случай был рассмотрен в письменном порядке, в 12 случаях было обеспечено незамедлительное реагирование, а 70 граждан получили консультации относительно возможных путей решения их вопросов.
Значительная часть жалоб касалась несогласия с заключениями медицинских комиссий, процедур обжалования таких решений, а также необходимости организации повторных или контрольных обследований.
В других обращениях поднимались вопросы, связанные с предоставлением отсрочек на основании достижений в сфере образования, науки и спорта, прохождением альтернативной службы, получением медицинских документов и другими схожими ситуациями.
На протяжении всего призыва офис омбудсмена действовал по разработанной методологии: жалобы анализировались и рассматривались в максимально сжатые сроки, направлялись письма в уполномоченные органы с требованиями разъяснений и конкретными предложениями.
В рамках быстрого реагирования проводились обсуждения с военкоматами, Министерством обороны, Министерством образования, науки, культуры и спорта, а также с профильными подразделениями и медицинскими учреждениями.
Регулярно проводились встречи с Центральной медицинской комиссией по вопросам медицинских обследований призывников, повторных и контрольных исследований и других важных проблем.
Отмечено, что в последнее время эффективность работы по индивидуальным делам, связанным с призывом, существенно возросла, а количество положительно решённых случаев увеличилось.
Вместе с тем зафиксированы системные проблемы, требующие совместных действий государственных органов и внедрения механизмов максимально оперативного реагирования. Всё это необходимо для обеспечения надлежащей защиты прав человека в процессе призыва.
Омбудсмен представил конкретные предложения компетентным государственным структурам, а вопрос включён в его ежегодный отчёт с подробным анализом.