ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը 2025 թվականի ամառային զորակոչի ընթացքում զորակոչիկներից, նրանց ընտանիքների անդամներից և փաստաբաններից ստացել է ընդհանուր 123 դիմում՝ թե՛ գրավոր, թե՛ բանավոր ձևով:
Նշված դիմումներից 41-ը քննարկման է առնվել գրավոր ընթացակարգով, 12 դեպքում իրականացվել է անհապաղ արձագանքում, իսկ մնացած 70 քաղաքացիներ ստացել են խորհրդատվություն Պաշտպանի աշխատակազմի կողմից՝ իրենց հարցերի լուծման հնարավոր ուղիների վերաբերյալ:
Այս զորակոչին ստացված բողոքների զգալի մասն առնչվել է բժշկական հանձնաժողովների կողմից տրված եզրակացությունների հետ անհամաձայնությանը և այդ որոշումների բողոքարկման ընթացակարգերին, ինչպես նաև կրկնակի կամ վերահսկող հետազոտությունների կազմակերպման անհրաժեշտությանը։
Դիմումների այլ շրջանակում քաղաքացիները բարձրացրել են հարցեր՝ կապված կրթության, գիտության ու սպորտում ունեցած կարևոր ձեռքբերումների հիմքով տարկետման ստացման, այլընտրանքային ծառայության անցման, բժշկական փաստաթղթերի ձեռքբերման և այլ նմանատիպ իրավիճակների հետ:
Պաշտպանի գրասենյակը ամառային զորակոչի ամբողջ ընթացքում գործել է ըստ մշակված հստակ մեթոդաբանության՝ մի քանի հիմնական ուղղություններով՝ բողոքները վերլուծվել և քննության են առնվել հնարավորինս սեղմ ժամկետներում, ինչի արդյունքում իրավասու մարմիններին ուղարկվել են գրություններ՝ պարզաբանումների պահանջով և կոնկրետ առաջարկություններով:
Արագ արձագանքման շրջանակում քննարկումներ են նախաձեռնար զինկոմիսարիատների, պաշտպանության նախարարության, կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, ինչպես նաև համապատասխան ստորաբաժանումների ու առողջապահական հաստատությունների հետ:
Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի հետ պարբերաբար անցկացվել են հանդիպումներ՝ վերաբերող զորակոչիկների բժշկական փորձաքննություններին, կրկնակի և վերահսկողական հետազոտություններին ու այլ կարևոր խնդիրների:
Նշվել է, որ վերջին շրջանում զորակոչին առնչվող անհատական գործերով աշխատանքների արդյունավետությունը զգալիորեն աճել է, դրական լուծում ստացած գործերի թիվն էլ՝ ավելացել:
Միևնույն ժամանակ արձանագրվել է, որ ոլորտում առկա են մի շարք խնդիրներ, այդ թվում՝ համակարգային բնույթ կրող, որոնց լուծման համար անհրաժեշտ է պետական մարմինների համագործակցությամբ իրականացվող համատեղ աշխատանքներ և հնարավորինս արագ արձագանքման մեխանիզմների ներդրում։ Այս ամենը կարող է նպաստել զորակոչի գործընթացում մարդու իրավունքների պատշաճ պաշտպանության ապահովմանը:
Այս ուղղությամբ Պաշտպանը ներկայացրել է կոնկրետ առաջարկություններ իրավասու պետական կառույցներին, իսկ հարցը ներառվել է նաև իր տարեկան հաշվետվությունում՝ մանրամասն վերլուծությամբ:

The Office of Armenia’s Human Rights Defender (Ombudsman) received a total of 123 applications during the 2025 summer military draft from conscripts, their families, and lawyers, both in written and oral form.
Of these, 41 cases were examined through written procedures, 12 required urgent responses, and 70 citizens were provided with consultations regarding possible solutions to their concerns.
A significant portion of the complaints involved disputes over conclusions issued by medical commissions, appeals of those decisions, and the need for repeated or supervisory medical examinations.
Other issues raised included deferments based on major achievements in education, science, or sports, access to alternative service, acquisition of medical documents, and similar matters.
Throughout the draft, the Ombudsman’s office worked under a clear methodology: complaints were reviewed and processed as quickly as possible, with written requests sent to competent bodies demanding clarifications and offering specific recommendations.
As part of rapid response efforts, discussions were initiated with military commissariats, the Ministry of Defense, the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, as well as relevant departments and healthcare institutions.
Regular meetings were also held with the Central Medical Commission concerning conscripts’ examinations, repeated and supervisory tests, and other pressing issues.
It was noted that the effectiveness of handling individual conscription-related cases has significantly improved, with an increase in the number of cases resolved positively.
At the same time, systemic issues remain, requiring coordinated action by state institutions and the introduction of faster response mechanisms. These steps, the Ombudsman stressed, are crucial for ensuring proper protection of human rights during the draft process.
The Ombudsman submitted specific recommendations to competent state bodies, while also including the matter in the annual report with a detailed analysis.