Դատարանը որոշում է կայացրել ևս մեկ ամսով երկարաձգել Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի կալանքի ժամկետը։
Աջապահյանի խափանման միջոցի հարցը քննվել է սեպտեմբերի 2-ին՝ Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավանի նստավայրում, Աննա Մելքսեթյանի նախագահությամբ կայացած նիստի ընթացքում։
Դատարանն արձանագրել է, որ դեռևս 2025 թվականի օգոստոսի 15-ին կայացրած որոշմամբ խափանման միջոցն անփոփոխ է թողնվել և երկարաձգվել է՝ ելնելով այն հանգամանքից, որ խիստ բարձր է նոր արարք կատարելու հավանականությունը, գրում է Արմենպրեսը։
«Քննելով՝ արդյոք այսօր այդ հիմքը նվազել է և նվազել է արդյոք այնչափ, որպեսզի այլընտրանքի հարց քննարկվի, դատարանը գտնում է, որ այս ընթացքում հիմքի փոփոխություն որևէ ձևով չի արձանագրվում»,-ասսել է Մելիքսեթյանը։
Նրա պարզաբանմամբ՝ հաշվի առնելով, որ դատարանի անդամը պարտադիր մասնակցություն ունի մեկշաբաթյա վերապատրաստման դասընթացների, և դատախազության ներկայացրած միջնորդությունն իրավաչափ է համարվել, դատարանը հաստատել է մեկամսյա երկարաձգման անհրաժեշտությունը։
Հաջորդ դատական նիստը նշանակված է սեպտեմբերի 15-ին։
Օգոստոսի 15-ին, դատարանը Աջապահյանի կալանքը երկարաձգել էր 10 օրով։
Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի դեմ քրեական գործ հարուցվել է Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։ Նա գտնվում է կալանքի տակ հունիսի 28-ից։ Նրա նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերի հոդվածով։

3 Сентябрь 2025 - 06:35 AMT
Вопрос об избрании меры пресечения в отношении Аджапахяна рассматривался 2 сентября в здании суда первой инстанции общедоступной юрисдикции Еревана в Аване под председательством Анны Меликсетян.
Как отмечает суд, 15 августа 2025 года мера пресечения была оставлена без изменений и продлена, исходя из «высокой вероятности совершения нового преступления», сообщает «Арменпресс».
«Рассматривая вопрос о том, уменьшилось ли сегодня это основание и настолько ли оно уменьшилось, чтобы можно было обсудить альтернативу, суд пришел к выводу, что за этот период никаких изменений в основании не зафиксировано», — заявила Меликсетян.
По ее словам, с учетом обязательного участия судьи в недельных курсах повышения квалификации, а также признания ходатайства прокуратуры обоснованным, суд признал необходимым продление срока ареста еще на месяц.
Следующее судебное заседание назначено на 15 сентября.
15 августа суд продлил срок ареста Аджапахяна на 10 дней.
В отношении архиепископа Микаэла Аджапахяна возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 422 Уголовного кодекса. Он находится под арестом с 28 июня. Дело касается публичных призывов к захвату власти, нарушению территориальной целостности, отказу от суверенитета или насильственному свержению конституционного строя.