Պետական բուհերի բակալավրի 25 կրթական ծրագրերով ընդունելության տեղեր թափուր են մնացել: Այդ մասին հայտնել են բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեից, տեղեկացնում է Radar Armenia-ն։
«Գնահատման և թեստավորման կենտրոնից ստացած տեղեկատվության համաձայն՝ 2025-2026 ուսումնական տարվա ընդունելության արդյունքներով ՀՀ պետական բուհերում թափուր են մնացել 25 բակալավրի կրթական ծրագրերով ընդունելության տեղերը»,- հայտնել են Կոմիտեից։
Ըստ կոմիտեի՝ թափուր են մնացել հետևյալ համալսարանների ֆակուլտետները՝
1.Հայաստանի պետական պոլիտեխնիկական համալսարան՝ Մեխանիկական համակարգերի կոմպյուտերային նախագծում, Oգտակար հանածոների հարստացում։
2.Հայաստանի պետական պոլիտեխնիկական համալսարանի Կապանի մասնաճյուղ՝ Մետալուրգիա։
3.Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարան՝ Աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգեր։
4.Հայաստանի պետական մանկավարժական համալսարան՝ Գրադարանային-տեղեկատվական աղբյուրներ։
5.Երևանի պետական կոնսերվատորիա՝ Գործիքային կատարողականություն-ջազ կիթառ։
6.Երևանի պետական կոնսերվատորիայի Գյումրու մասնաճյուղ՝ Երաժշտագիտություն։
7.Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտ՝ Թատերագիտություն։
8.Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի Գյումրու մասնաճյուղ՝ Կինոարվեստ։
9.Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի Վանաձորի մասնաճյուղ՝ Դերասանական արվեստ, Ռեժիսուրա։
10.Գավառի պետական համալսարան՝ Կենսաբանություն, Աշխարհագրություն, Բնապահպանություն և բնօգտագործում, Դեղագործական քիմիա, Քարտեզագրություն և կադաստրային գործ։
11.Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարան՝ Մեքենասարքավորումների ճարտարագիտություն, Պարենամթերքի տեխնոլոգիա, Ագրոէկոլոգիա, Բույսերի պաշտպանություն, Անտառային տնտեսություն և բնակավայրերի կանաչապատում, Կենդանագիտություն և կենսատեխնոլոգիա, Անասնաբուժական սանիտարական փորձաքննություն։

В государственных вузах Армении остались вакантными места по 25 образовательным программам бакалавриата, сообщают в Комитете по высшему образованию и науке, передаёт Radar Armenia.
«Согласно информации, полученной из Центра оценки и тестирования, по результатам приёмной кампании 2025–2026 учебного года в государственных вузах Армении остались незаполненными места по 25 программам бакалавриата», — сообщили в комитете.
По данным комитета, свободными остались следующие направления:
- Армянский государственный политехнический университет: Компьютерное проектирование механических систем, Обогащение полезных ископаемых
- Капанский филиал Политехнического университета: Металлургия
- Национальный университет архитектуры и строительства Армении: Геоинформационные системы
- Армянский государственный педагогический университет: Библиотечно-информационные ресурсы
- Ереванская государственная консерватория: Инструментальное исполнительство — джазовая гитара
- Гюмрийский филиал Консерватории: Музыковедение
- Ереванский государственный институт театра и кино: Театроведение
- Гюмрийский филиал Института театра и кино: Кинематография
- Ванадзорский филиал Института театра и кино: Актёрское мастерство, Режиссура
- Гаварский государственный университет: Биология, География, Экология и природопользование, Фармацевтическая химия, Картография и кадастр
- Национальный аграрный университет Армении: Инженерия машин и оборудования, Технология пищевых продуктов, Агроэкология, Защита растений, Лесное хозяйство и озеленение, Зоология и биотехнология, Ветеринарно-санитарная экспертиза