Հայաստանը մտադիր է երկու նոր հայտ ներկայացնել ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում ընդգրկվելու համար։
ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության 1972 թ․ կոնվենցիայի ազգային համակարգող Հարություն Վանյանն աշխատանքային խմբի հանդիպմանն ասել է, որ հայտերից մեկը պատրաստվել և ներկայացվել է ՅՈւՆԵՍԿՕ, որի վերաբերյալ առաջիկայում կհայտարարվի։
Երկրորդ հայտը մշակվում է պետություն-մասնավոր համագործակցության շրջանակում և առնչվում է «Արենի-1» քարայրին՝ դրա կապով գինեգործության պատմական ավանդույթի հետ։
Վանյանը նաև ներկայացրել է վերջին երկու տարիներին նախնական ցանկում ընդգրկված երեք մշակութային հուշարձանները՝ «Տիրինկատարի վիշապաքարերը և մշակութային լանդշաֆտը», «Երևանի ուրարտական ժառանգությունը», ինչպես նաև «Գառնի հնագիտական համալիրը և Քարերի սիմֆոնիան»։
Նա շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն կազմակերպություններին, որոնք աջակցել են հայտերի պատրաստման գործընթացում։
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են հետագա քայլերը՝ ուղղված նոր հուշարձանների ներառմանը Համաշխարհային ժառանգության ցանկում։ Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել նախնական ցանկում ընդգրկված հուշարձանները հիմնական ցանկ տեղափոխելու գործընթացին, ինչպես նաև՝ այլ հնարավոր թեկնածուների՝ ցանկում ներառման չափանիշներին համապատասխանելու հավանականությանը։
Բացի այդ, դիտարկվել է բնության հուշարձան առաջարկելու տարբերակը՝ որպես ցանկի առանձին բաղադրիչ։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում տեղի է ունեցել ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության 1972 թ. կոնվենցիայի շրջանակում կատարվող աշխատանքների և ընթացիկ հարցերի քննարկման նպատակով ձևավորված աշխատանքային խմբի հանդիպումը։
Աշխատանքային խմբում ընդգրկված են ներկայացուցիչներ ՀՀ արտաքին գործերի, Շրջակա միջավայրի նախարարություններից, «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն», «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ներից, ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության իստիտուտից, ՀՀ ԳԱԱ պատմության իստիտուտից, «ԻԿՕՄՕՍ Հայաստան» հասարակական կազմակերպությունից։

Армения планирует подать две новые заявки на включение в предварительный список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО.
Как сообщил Арутюн Ванян, национальный координатор Конвенции ЮНЕСКО 1972 года, на заседании рабочей группы, одна заявка уже подготовлена и представлена, её подробности будут обнародованы в ближайшее время.
Вторая заявка, разрабатываемая в рамках государственно-частного партнёрства, касается пещеры Арени-1 и её связи с исторической традицией виноделия в Армении.
Ванян также представил три культурных памятника, включённых в предварительный список за последние два года: «Вишапакары и культурный ландшафт Тиринкатара», «Урартийское наследие Еревана» и «Археологический комплекс Гарни и Симфония камней».
Он выразил благодарность организациям, участвовавшим в подготовке заявок.
На заседании обсуждались дальнейшие шаги по включению новых объектов в основной список, включая перевод текущих объектов из предварительного списка, а также оценка потенциальных кандидатов на соответствие критериям включения.
Также был рассмотрен вариант предложения природных памятников как отдельного компонента списка.
Заседание рабочей группы, созданной в рамках реализации Конвенции ЮНЕСКО 1972 года, состоялось в Министерстве образования, науки, культуры и спорта Армении. В состав группы входят представители МИД, Министерства окружающей среды, Службы охраны исторической среды и музеев-заповедников, Научно-исследовательского центра историко-культурного наследия, Институтов археологии и этнографии, истории НАН РА и общественной организации ICOMOS Армения.