ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը և Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Դաֆնե Մարեն սեպտեմբերի 3–ին տեղի ունեցած հանդիպմանը քննարկել են գերիների, անհետ կորած անձանց և նրանց ընտանիքների իրավունքների պաշտպանությունը։
Մանասյանը բարձր է գնահատել ԿԽՄԿ-ի և Պաշտպանի հաստատության միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը՝ շեշտելով կազմակերպության իրականացրած ծրագրերի կարևորությունն ու դրանց շարունակականությունը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի շրջանակում իրականացվող ծրագրերին։
Դաֆնե Մարեն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և վերահաստատել ԿԽՄԿ-ի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու համագործակցությունը Հայաստանի ՄԻՊ-ի հետ։
Ադրբեջանի կառավարության որոշմամբ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն` ԿԽՄԿ–ն 2025 թ․ սեպտեմբերի 3-ից դադարեցրել է իր պատվիրակության գործունեությունն Ադրբեջանում։ Հայտարարվել է, որ որ «Ադրբեջանի իշխանություններն են ապահովելու պահվող անձանց ու նրանց ընտանիքների միջև կապը»։

3 Сентябрь 2025 - 13:44 AMT
3 сентября омбудсмен Армении Анаит Манассян встретилась с главой делегации МККК в Армении Дафне Марен. На встрече обсуждались вопросы защиты прав военнопленных, пропавших без вести и их семей.
Манассян высоко оценила эффективное сотрудничество между аппаратом омбудсмена и МККК, подчеркнув важность реализованных программ и необходимость их продолжения.
Стороны также обсудили программы, реализуемые в рамках международного гуманитарного права.
Марен поблагодарила за приём и подтвердила готовность МККК продолжать сотрудничество с офисом омбудсмена Армении.
3 сентября 2025 года по решению правительства Азербайджана Международный комитет Красного Креста прекратил деятельность своей делегации в Баку. Было объявлено, что «связь между удерживаемыми лицами и их семьями обеспечат сами азербайджанские власти».