Ադրբեջանում պահվող հայ գերի Վիգեն Էուլջեքջյանի կինը՝ Լինդա Էուլջեքջյանը, ահազանգել է, որ ամուսինը արդեն 20 օր է հացադուլ է անում Բաքվի բանտում։ Nա պատմել է, որ ամուսնուց զանգ է ստացել և տեղեկացել՝ նրա վիճակը լուրջ է։
Լինդա Էուլջեքջյանը պատմել է, որ երեկ իրեն զարմացրել է ամուսնու զանգը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա դիմել է միջազգային հանրությանը և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ նշելով, որ ամուսնու կյանքը վտանգված է, կորցնում է նրան, շտապ բժիշկ է պետք։
«Ես նրա հետ խոսեցի նաև անցյալ ամիս։ Նա արդեն 20 օր հացադուլ է անում։ Իմ ամուսինը փորձում է իր հացադուլի միջոցով դիմել աշխարհին՝ իր և իր բանտարկյալ ընկերների համար։ Ես կորցնում եմ ամուսնուս։ Իմ ամուսնու կյանքը վտանգված է։ Նա ասաց, որ իրեն բժիշկ է պետք, որ անտանելի ցավեր ունի։ Ադրբեջանցիները նրան բժշկական օգնություն չեն տրամադրում։ Ես դիմում եմ ամբողջ աշխարհին, նպատակս մեկն է՝ ուզում եմ, որ ամուսինս առողջ մնա», – նշել է Էուլջեքջյանի կինը։
Նրա խոսքով՝ ամուսնուն վերջին անգամ տեսել է ամիսներ առաջ՝ տեսակապի միջոցով, և այդ ժամանակ էլ նա հիվանդ ու նիհարած էր։
«Պատկերացրեք հիմա՝ հացադուլից հետո ինչ վիճակում կլինի։ Խաղաղության պայմանագրից հետո գերիները պետք է ազատ արձակվեն։ Եթե պատերազմն ավարտվել է, ապա ինչի՞ են սպասում։ … Ուզում եմ դիմել Նիկոլ Փաշինյանին։ Դիմում եմ նրան որպես կին, ով կարիք ունի իր աջակցության։ Մենք կործանված ընտանիք ենք։ Ես խնդրում եմ նրան նայել բոլոր հուսահատ մայրերին։ Իմ խնդրանքը մեկն է բոլոր ղեկավարներից. խնդրում եմ օգնեք ինձ։ Շուտով կկորցնեմ մորս, չեմ ցանկանում ամուսնուս կորցնել։ Ինձ ամուսինս է պետք», – ասել է նա։
Վիգեն Էուլջեքջյանը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին՝ հրադադարի մասին հայտարարությունից մեկ օր անց, գերեվարվել էր Շուշիի մոտակայքում՝ Մարալ Նաջարյանի հետ։ Նրանք Արցախ էին մեկնել անձնական իրեր վերցնելու համար, սակայն ձերբակալվել էին ադրբեջանցի զինվորականների կողմից և տեղափոխվել Բաքու։
2021-ի մարտին Մարալ Նաջարյանը ազատ է արձակվել, իսկ Վիգեն Էուլջեքջյանին Բաքվի դատարանը նույն տարվա հունիսի 14-ին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման։

3 Сентябрь 2025 - 14:44 AMT
Жена армянского военнопленного Вигена Эулджекджяна, Линда Эулджекджян, сообщила, что муж находится на 20-дневной голодовке в бакинской тюрьме. По её словам, она получила от него телефонный звонок и узнала, что его состояние тяжёлое, передаёт Pastinfo.
«Мой муж пытается своим голодовкой обратиться к миру — за себя и за своих товарищей. Я теряю его. Его жизнь в опасности. Он сказал, что ему нужен врач, что он испытывает невыносимые боли. Азербайджанцы не оказывают ему медицинской помощи. Я обращаюсь ко всему миру, моя цель одна — хочу, чтобы мой муж остался жив», — рассказала Линда.
Она отметила, что последний раз видела мужа несколько месяцев назад по видеосвязи, и тогда он уже выглядел больным и истощённым.
«Представьте, в каком он состоянии сейчас, после голодовки. После подписания мирного договора пленные должны быть освобождены. Если война закончена, то чего ждут? Я хочу обратиться к Николу Пашиняну как женщина, которая нуждается в его поддержке. Наша семья разрушена. Я прошу его обратить внимание на всех отчаявшихся матерей. Моё обращение ко всем лидерам одно: помогите мне. Я вот-вот потеряю мать, не хочу потерять и мужа. Мне нужен мой муж», — сказала она.
Виген Эулджекджян был пленён 9 ноября 2020 года возле Шуши — на следующий день после объявления о прекращении огня — вместе с Марал Наджарян. Они приехали в Арцах за личными вещами, но были задержаны азербайджанскими военными и отправлены в Баку. В марте 2021 года Наджарян освободили, а 14 июня того же года бакинский суд приговорил Эулджекджяна к 20 годам лишения свободы.