Ադրբեջանում պահվող հայ գերի Վիգեն Էուլջեքջյանի կինը՝ Լինդա Էուլջեքջյանը, ահազանգել է, որ ամուսինը արդեն 20 օր է հացադուլ է անում Բաքվի բանտում։ Nա պատմել է, որ ամուսնուց զանգ է ստացել և տեղեկացել՝ նրա վիճակը լուրջ է։
Լինդա Էուլջեքջյանը պատմել է, որ երեկ իրեն զարմացրել է ամուսնու զանգը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա դիմել է միջազգային հանրությանը և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ նշելով, որ ամուսնու կյանքը վտանգված է, կորցնում է նրան, շտապ բժիշկ է պետք։
«Ես նրա հետ խոսեցի նաև անցյալ ամիս։ Նա արդեն 20 օր հացադուլ է անում։ Իմ ամուսինը փորձում է իր հացադուլի միջոցով դիմել աշխարհին՝ իր և իր բանտարկյալ ընկերների համար։ Ես կորցնում եմ ամուսնուս։ Իմ ամուսնու կյանքը վտանգված է։ Նա ասաց, որ իրեն բժիշկ է պետք, որ անտանելի ցավեր ունի։ Ադրբեջանցիները նրան բժշկական օգնություն չեն տրամադրում։ Ես դիմում եմ ամբողջ աշխարհին, նպատակս մեկն է՝ ուզում եմ, որ ամուսինս առողջ մնա», – նշել է Էուլջեքջյանի կինը։
Նրա խոսքով՝ ամուսնուն վերջին անգամ տեսել է ամիսներ առաջ՝ տեսակապի միջոցով, և այդ ժամանակ էլ նա հիվանդ ու նիհարած էր։
«Պատկերացրեք հիմա՝ հացադուլից հետո ինչ վիճակում կլինի։ Խաղաղության պայմանագրից հետո գերիները պետք է ազատ արձակվեն։ Եթե պատերազմն ավարտվել է, ապա ինչի՞ են սպասում։ … Ուզում եմ դիմել Նիկոլ Փաշինյանին։ Դիմում եմ նրան որպես կին, ով կարիք ունի իր աջակցության։ Մենք կործանված ընտանիք ենք։ Ես խնդրում եմ նրան նայել բոլոր հուսահատ մայրերին։ Իմ խնդրանքը մեկն է բոլոր ղեկավարներից. խնդրում եմ օգնեք ինձ։ Շուտով կկորցնեմ մորս, չեմ ցանկանում ամուսնուս կորցնել։ Ինձ ամուսինս է պետք», – ասել է նա։
Վիգեն Էուլջեքջյանը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին՝ հրադադարի մասին հայտարարությունից մեկ օր անց, գերեվարվել էր Շուշիի մոտակայքում՝ Մարալ Նաջարյանի հետ։ Նրանք Արցախ էին մեկնել անձնական իրեր վերցնելու համար, սակայն ձերբակալվել էին ադրբեջանցի զինվորականների կողմից և տեղափոխվել Բաքու։
2021-ի մարտին Մարալ Նաջարյանը ազատ է արձակվել, իսկ Վիգեն Էուլջեքջյանին Բաքվի դատարանը նույն տարվա հունիսի 14-ին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման։

Linda Euljekian, the wife of Armenian prisoner of war Vicken Euljekian, has raised the alarm that her husband has been on a hunger strike for 20 days in a Baku prison. She said she received a phone call from him and learned that his condition is critical, Pastinfo reports.
Linda said she was shocked to hear his voice: “My husband is trying to appeal to the world through his hunger strike—for himself and his fellow prisoners. I am losing him. His life is in danger. He told me he needs a doctor, he is in unbearable pain. The Azerbaijanis are not providing him with medical care. I appeal to the whole world—my only goal is for my husband to stay alive.”
She last saw him months ago via video call, at which time he already looked ill and emaciated. “Imagine what his condition must be after 20 days of hunger strike. After a peace agreement, prisoners should be released. If the war is over, what are they waiting for? I want to appeal to Nikol Pashinyan, as a woman who needs his support. We are a ruined family. I ask him to look at all the desperate mothers. My request to all leaders is one: please help me. I am about to lose my mother, I don’t want to lose my husband too. I need him,” she said.
Vicken Euljekian was captured on November 9, 2020, near Shushi—one day after the ceasefire declaration—along with Maral Najarian. They had gone to Artsakh to collect personal belongings but were detained by Azerbaijani forces and taken to Baku. Najarian was released in March 2021, while on June 14, 2021, a Baku court sentenced Euljekian to 20 years in prison.