Մայր Աթոռը դատապարտել է Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի կալանքը երկարաձգելու որոշումը և նշել, որ որ «դատարանը, արդարադատություն իրականացնելու փոխարեն, ակնհայտորեն միացել է իշխանությունների հրահրած հակաեկեղեցական արշավին»։
«Սեպտեմբերի 2-ին օրենքի և իրավունքի կոպտագույն ոտնահարմամբ, ևս մեկ անգամ երկարաձգվեց Գերաշնորհ Տ․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի կալանքի ժամկետը։
Խիստ բացահայտ է, որ դատարանը, արդարադատություն իրականացնելու փոխարեն, ակնհայտորեն միացել է իշխանությունների հրահրած հակաեկեղեցական արշավին՝ ստանձնելով եկեղեցականների և Եկեղեցուն աջակցող անձանց նկատմամբ հաշվեհարդար կիրառելու անպատվաբեր դերակատարություն։
Հարկ է վերջ տալ ապօրինություններին, այդ թվում՝ խտրական մոտեցմանը, և անհապաղ ազատ արձակել ինչպես Գերաշնորհ Տ․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին, այնպես և կեղծ մեղադրանքներով կալանավորված անձանց»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես է ազատելու Վեհարանը՝ Փաշինյանն ասել է, որ «Վեհարանն ազատելու են այնպես, ինչպես 2018-ին Հայաստանն ազատեցին Սերժ Սարգսյանից»։ Ավելի ուշ նա հորդորել է պատրաստվել «Մեծ հոգևոր հանդիպման Էջմիածնի կենտրոնական հրապարակում»։

В заявлении Церкви осуждается решение о продлении ареста архиепископа Микаэла Аджапахяна, где говорится: «Суд, вместо осуществления правосудия, очевидно присоединился к антиклерикальной кампании, инициированной властями».
«2 сентября, в грубейшее нарушение закона и справедливости, срок содержания под стражей Его Преосвященства архиепископа Микаэла Аджапахяна был вновь продлён. Очевидно, что суд, вместо исполнения правосудия, позорно взял на себя роль карателя против священнослужителей и мирян, поддерживающих Церковь, фактически став частью антиклерикальной кампании властей. Необходимо положить конец этим беззакониям и дискриминационному подходу, а архиепископ Аджапахян и другие лица, арестованные по ложным обвинениям, должны быть немедленно освобождены», — говорится в заявлении.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос о том, как будет «освобождён» Католикосат, заявил: «Католикосат будет освобождён так же, как в 2018 году Армения была освобождена от Сержа Саргсяна». Позже он призвал готовиться к «Большой духовной встрече на центральной площади Эчмиадзина».