ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունը մեկնաբանել է ԱՄՆ-ում ՀՀ նորանշանակ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանի եղբոր՝ Մկրտիչ Մկրտչյանի ձերբակալության մասին շրջանառվող լուրերը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նախարարությունից ասել են, որ սեպտեմբերի 3-ին Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքի Երևանյան փողոցում Պարեկային ծառայության աշխատակիցները կանգնեցրել են մի մեքենա՝ ստուգման նպատակով, վարորդը ձերբակալվել է։
Ըստ ՆԳՆ-ի՝ «ուղևորը դուրս է եկել մեքենայից և դիմել փախուստի՝ ճանապարհին նետելով իր մոտ եղած իրերը՝ ատրճանակ և փոշենման զանգված։ Մեքենայի վարորդը նույն պահին ձերբակալվել է և տեղափոխվել համայնքային ոստիկանության Վաղարշապատի բաժին։ Նրա անձնական խուզարկությամբ արգելված որևէ իր չի հայտնաբերվել»։
Կառույցից նաև հայտնել են, որ փախուստի դիմած ուղևորին հայտնաբերելու ուղղությամբ ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ։
Ավելի վաղ լրատվամիջոցներում տարածվել էին տեղեկություններ, թե ձերբակալվել է Նարեկ Մկրտչյանի եղբայրը՝ Մկրտիչ Մկրտչյանը։ ԶԼՄ-ների մի շարք հրապարակումներում նշվել էր, որ նրան ոստիկանները բերման են ենթարկել թմրանյութ և ապօրինի զենք պահելու կասկածանքով։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախկին նախարար Նարեկ Մկրտչյանն ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան է նշանակվել օգոստոսի 27–ին։

Armenia’s Ministry of Internal Affairs commented on media reports claiming that Mkrtich Mkrtchyan, brother of newly appointed ambassador to the U.S. Narek Mkrtchyan, was arrested.
According to the ministry, on September 3, Patrol Service officers stopped a vehicle for inspection on Yerevanyan Street in Parakar, Armavir Province. The driver was arrested on the spot.
The passenger, however, fled the scene, throwing away items he had on him — a handgun and a powder-like substance. The driver was taken to the Vagharshapat police division, and a personal search revealed no illegal items.
The ministry added that measures are being taken to locate the fugitive passenger.
Earlier, several media outlets had reported that Mkrtich Mkrtchyan was the one arrested on suspicion of possessing drugs and an illegal weapon. Narek Mkrtchyan, Armenia’s former labor and social affairs minister, was appointed ambassador to the U.S. on August 27.