Իտալացի աշխարհահռչակ դիզայներ Ջորջիո Արմանին մահացել է 91 տարեկանում։ Այդ մասին ասվում է «Armani Group»-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Անսահման վշտով Armani Group-ը հայտարարում է իր ստեղծողի, հիմնադրի և անդադրում առաջմղող ուժի՝ Ջորջիո Արմանիի մահվան մասին», — ասված է հայտարարության մեջ։
Արմանին համարվել է ժամանակակից իտալական նորաձևության խորհրդանիշը՝ համադրելով նրբաճաշակ ոճն ու գործարար հմտությունները։ Նրա ղեկավարած ապրանքանիշն աշխարհով մեկ է ճանաչվել՝ տարեկան մոտ 2.3 միլիարդ եվրոյի ($2.7 միլիարդ) շրջանառությամբ, գրում է Reuters-ը։
Նա որոշ ժամանակ հիվանդ է եղել։ Հունիսին նա իր կարիերայում առաջին անգամ չի մասնակցել Միլանի Տղամարդկանց նորաձևության շաբաթվա ցուցադրություններին։
Հաճախ «Re Giorgio»՝ «Թագավոր Ջորջիո» անվամբ հայտնի դիզայներն անձամբ էր վերահսկում իր հավաքածուների յուրաքանչյուր մանրուքն ու բիզնեսի բոլոր ոլորտները՝ սկսած գովազդից մինչև մոդելների սանրվածքի հարդարում։
Ընկերության տեղեկացմամբ՝ շաբաթ և կիրակի Միլանում կբացվի սգո սրահ, իսկ ավելի ուշ տեղի կունենա մասնավոր հուղարկավորություն՝ օրը դեռ չի հայտարարվել։

The renowned Italian designer Giorgio Armani has died at the age of 91, according to a statement issued Thursday by the Armani Group.
"With infinite sorrow, the Armani Group announces the passing of its creator, founder, and tireless driving force: Giorgio Armani," the statement read, according to Reuters.
Armani had been widely recognized as a defining figure of modern Italian fashion, known for his refined aesthetic and sharp business acumen. Under his leadership, the Armani brand became a global fashion powerhouse, generating an estimated annual revenue of €2.3 billion ($2.7 billion).
Though he had been struggling with health issues for some time, his absence from Milan Men’s Fashion Week in June marked the first time in his career he had missed a runway show.
Often called "Re Giorgio" — King Giorgio — Armani was famous for his hands-on approach, meticulously managing every detail from the designs to the advertising, even personally adjusting models’ appearances before they stepped onto the catwalk.
The company also confirmed that a funeral chamber will be open to the public in Milan on Saturday and Sunday, with a private ceremony to follow on a date yet to be announced.