Մայր Աթոռում մեկնարկել է Միջեկեղեցական համաժողովը՝ նվիրված Նիկիայի առաջին տիեզերաժողովի 1700-ամյակին։ Սեպտեմբերի 4-7-ն անցկացվող համաժողովին մասնակցում են Հայոց Եկեղեցու նվիրապետական Աթոռների՝ Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության, Կ․ Պոլսի և Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքությունների, ինչպես նաև Քույր Եկեղեցիների, տարբեր հարանվանությունների և միջեկեցական կառույցների ներկայացուցիչներ։
Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդն իր խոսքում ընդգծել է, որ Նիկիայի առաջին տիեզերաժողովը որոշիչ նշանակություն ունեցավ ոչ միայն Քրիստոսի Սուրբ Եկեղեցու ուղղափառ հավատքի պահպանության, այլև տերունավանդ առաքելության առավել արդյունավորման համար։
Կաթողիկոսն արձանագրել է, որ բռնազավթված Արցախում ոչնչացվում է հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգությունը և խոսել Բաքվում պահվող հայ գերիների մասին։
«Նիկիական տիեզերաժողովը 1700 տարի անց համախմբել է ձեզ մի երկրում, որ անասելի հալածանքների, նեղությունների և փորձությունների է ենթարկվել հանուն Քրիստոսի։ Այսօր էլ մեր ժողովուրդը փորձությունների միջով է անցնում։ Տակավին չեն ամոքվել վերքերը, որ պատճառվեցին մեր ժողովրդին 2020 թվականին Ադրբեջանի պարտադրած պատերազմի հետևանքով, երբ սեփական պատմական հողի վրա անկախ ու ապահով ապրելու ու բազմադարյա սրբավայրերում ազատորեն աղոթելու ցանկության պատճառով զոհվեցին ու հաշմանդամ դարձան հազարավորներ, որբացան տասնյակ հազարավոր ընտանիքներ, իսկ 2023 թվականին Արցախից բռնի տեղահանվեց ողջ բնակչությունը՝ հարյուր քսան հազար ունեզրկված հայորդիներ։
Ադրբեջանում նաև առ այսօր շարունակվում են ապօրինաբար պահվել Արցախի պետական այրեր և ռազմագերիներ։ Բռնազավթված Արցախում ներկայիս ոչնչացվում և վնասվում է մեր բազմադարյա հոգևոր-մշակութային ժառանգությունը, պատմական սրբավայրերը, նաև յուրացվում ոչ հայկական լինելու կեղծ պատճառաբանությամբ»,- ասել է Վեհափառ Հայրապետը՝ հավելելով, որ աշխարհում այսօր տիրող ցավալի պատկերի հանդիման առավել հրամայական է դառնում Եկեղեցիների համագործակցության ոգու դրսևորումը։
Նա վստահություն է հայտնել, որ աղոթքի, երկխոսության, արդյունավոր հարաբերությունների և միասնական ջանքերի միջոցով է հնարավոր մարդկության կյանքում առատացնել հաճությունն ու համերաշխությունը, որպեսզի կանխվեն եղեռնագործությունները, դադարեն դժբախտությունները և աշխարհում գերակայի Աստծո կամքը։
Քառօրյա համաժողովին բանախոսություններով ու զեկույցներով հանդես կգան Արևելյան Ուղղափառ, Ուղղափառ, Կաթոլիկ, Լյութերական և այլ եկեղեցիների, ինչպես նաև միջեկեղեցական կառույցների ներկայացուցիչներ։ Տեղի կունենան նաև քննարկումներ բարձրացված հարցերի ու թեմաների շուրջ։
Համաժողովի մասնակիցները կայցելեն տարբեր սրբավայրեր ու թանգարաններ, կմասնակցեն էկումենիկ աղոթքների, կծանոթանան Հայոց Եկեղեցու ու ժողովրդի հոգևոր-մշակութային ժառանգությանը։

An inter-church conference dedicated to the 1700th anniversary of the First Council of Nicaea has opened at the Mother See of Holy Etchmiadzin. Held from September 4–7, the gathering brings together representatives of the Armenian Church’s major sees—Cilicia, Constantinople, and Jerusalem—as well as various denominations and interchurch organizations.
In his opening remarks, Catholicos of All Armenians Karekin II emphasized that the First Council of Nicaea was crucial not only for preserving the Orthodox faith of Christ’s Holy Church but also for advancing its divine mission.
He lamented the ongoing destruction of Armenian spiritual and cultural heritage in occupied Artsakh and raised concern over Armenian captives still held in Baku.
“Seventeen centuries after Nicaea, you have come together in a land that has suffered immense persecution, hardship, and trials for Christ’s sake. Our people continue to endure. The wounds inflicted during the 2020 war imposed by Azerbaijan have not yet healed. Thousands were killed or maimed, tens of thousands of families were orphaned, simply for wishing to live safely and freely pray in their ancestral land. In 2023, the entire population of Artsakh—120,000 Armenians—was forcibly displaced,” he said.
He added that Azerbaijani authorities still illegally detain Artsakh’s political and military figures. “Our ancient heritage is being destroyed or damaged, and historic sanctuaries are being misrepresented and appropriated under false claims of non-Armenian origin,” he stated.
Karekin II stressed the urgent need for unity among churches worldwide. He expressed confidence that through prayer, dialogue, fruitful relations, and collective effort, it is possible to foster peace and prevent further atrocities.
Throughout the four-day event, representatives from Eastern Orthodox, Oriental Orthodox, Catholic, Lutheran, and other churches, along with interchurch bodies, will deliver speeches and hold discussions. Participants will also visit sacred sites and museums, join ecumenical prayers, and explore the spiritual and cultural heritage of the Armenian people.