Հայտնի ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում նկարահանված «Ես վրեժխնդիր կլինեմ սիրո միջոցով – Ս. Փարաջանով» վավերագրական ֆիլմը առաջին անգամ փառատոնային ձևաչափով ընդգրկվել է նաև ամերիկյան կինոհարթակներում։
Ֆիլմի ամերիկյան պրեմիերան տեղի է ունենալու սեպտեմբերի 14-ին՝ Նյու Ջերսիի միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում, իսկ սեպտեմբերի 20-ին այն կներկայացվի Սիեթլի կինոփառատոնում՝ հատուկ ծրագրով, հայտնում է ԿԳՄՍՆ–ն։
Հայաստանի և Ֆրանսիայի համատեղ արտադրությամբ ստեղծված «Բումերանգ Մեդիա.ամ» ընկերության այս ֆիլմը իր համաշխարհային պրեմիերան ունեցել է Վենետիկի 81-րդ կինոփառատոնի շրջանակում, այնուհետև ցուցադրվել է մի շարք հեղինակավոր միջազգային կինոփառատոներում, այդ թվում՝ Բելգիայի Գենտում, Արգենտինայի Մար դել Պլատայում և այլուր։
«Ես վրեժխնդիր կլինեմ սիրո միջոցով-Ս. Փարաջանով» վավերագրական ստեղծագործությունը պատրաստվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության, Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի (նախկինում՝ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոն), Ֆրանսիայի կինեմատոգրաֆիայի և շարժվող պատկերի ազգային կենտրոնի (CNC), ինչպես նաև ֆրանսիական Cine+ կազմակերպության աջակցությամբ։
Ֆիլմի պրոդյուսերներն են Անի Որսկանյանը («ԱՎԱ Ֆիլմս») և Զառա Ջյանը («Բումերանգ Մեդիա․ամ»), իսկ ֆրանսիական կողմից համապրոդյուսեր է հանդես եկել Ստեֆան Ժյուրդենը։
Փառատոնի կազմակերիչները, Զառա Ջյանի հետ համագործակցության արդյունքում, վեց ամիս տևած աշխատանքի ընթացքում մշակել են «ԿԻՆՈ ՀԱՅԱՍՏԱՆ. անցյալի և ներկայի եռյակ» (“Kino Armenia: Triad of Phast and Present”) խորագիրը կրող հատուկ ծրագիրը /https://tinyurl.com/3az5wct8/, որում ընդգրկված են երեք հայազգի ռեժիսորների ֆիլմեր՝ Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը», Ատոմ Էգոյանի «Օրացույցը» և Զառա Ջյանի «Ես վրեժխնդիր կլինեմ սիրո միջոցով»։
Ծրագիրը նպատակ ունի մշակութային կամուրջ ձևավորել անցյալի և ներկայի միջև՝ միաժամանակ ընդգծելով հայկական կինոյի բազմաշերտությունն ու գեղարվեստական արտահայտչամիջոցների յուրահատկությունը։
Սիեթլում անցկացվող միջոցառումների շրջանակում, ֆիլմերի ցուցադրություններից բացի, նախատեսվել են նաև մի շարք ուղեկցող մշակութային նախաձեռնություններ՝ համերգներ հայ երաժիշտների մասնակցությամբ, հայկական արվեստին նվիրված ցուցահանդես, ինչպես նաև Սերգեյ Փարաջանովի ստեղծագործությանը վերաբերող թեմատիկ անկյուն։

The documentary “I Will Avenge Through Love – S. Parajanov,” produced for the centennial of acclaimed director Sergei Parajanov, will be featured in special festival programs in the United States for the first time.
According to Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture, and Sports, the film’s U.S. premiere will take place on September 14 at the New Jersey International Film Festival, followed by a special screening on September 20 at the Seattle Film Festival.
Produced by Armenia and France through “Boomerang Media.am,” the film made its world premiere at the 81st Venice International Film Festival and has since been showcased at prestigious events, including those in Ghent, Belgium, and Mar del Plata, Argentina.
The documentary was created with support from Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sports, the Armenian National Cinema Foundation (formerly National Cinema Center), France’s CNC (National Centre for Cinema and the Moving Image), and the French network Cine+.
Producers Ani Vorskanian (“AVA Films”) and Zara Zhan (“Boomerang Media.am”) led the project, with Stéphane Jourdain co-producing on the French side.
As part of a six-month collaboration with Zara Zhan, festival organizers developed a special program titled “Kino Armenia: Triad of Past and Present” (https://tinyurl.com/3az5wct8), featuring three films by Armenian directors: Sergei Parajanov’s “The Color of Pomegranates,” Atom Egoyan’s “Calendar,” and Zara Zhan’s “I Will Avenge Through Love.”
The program aims to build a cultural bridge between past and present, while highlighting the richness and artistic diversity of Armenian cinema.
In addition to the film screenings, the Seattle events will include concerts by Armenian musicians, an exhibition on Armenian art, and a thematic section dedicated to Parajanov’s legacy.