Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի վճռաբեկ բողոքը ներկայացվել է թերություններով, ինչի պատճառով Վճռաբեկ դատարանն այն վերադարձրել է՝ հնարավորություն տալով 10-օրյա ընթացքում շտկված տարբերակով նորից ներկայացնելու։
Գործով զեկուցող դատավոր է նշանակվել Վճռաբեկ դատարանի անդամ Սերժիկ Ավետիսյանը, իսկ բողոքի վերադարձման որոշումը կայացվել է սեպտեմբերի 2-ին, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Վերաքննիչ դատարանի որոշումը Հարությունյանը երկար ժամանակ չի ստացել և միայն օգոստոսին է այն ստացվել «հարկադրաբար», ինչից հետո դատավարական ժամկետները սկսել են հաշվարկվել բողոքարկման համար։ Տուժող կողմը մտահոգություն է հայտնել, որ Հարությունյանը միտումնավոր ձգձգում է դատավարական ընթացքը՝ նպատակ ունենալով շահել ժամանակ մինչև վաղեմության ժամկետների լրանալը։
Փաստացի, Վերաքննիչ դատարանի որոշումից ութ ամիս անց այն դեռևս իրավական ուժ չի ստացել, իսկ բողոքը վերադարձվելուց հետո Ջալալ Հարությունյանի պաշտպանն առայժմ նոր բողոք չի ներկայացրել։
Նրա պաշտպան Աշոտ Ապրեսյանն ասել է, որ դեռ չի ստացել Վճռաբեկ դատարանի որոշումը, իսկ ստանալուց հետո՝ սահմանված 10-օրյա ժամկետում կներկայացնի նոր բողոք։ Նա այլ մանրամասներ չի հրապարակել, միայն ընդգծել է, որ բողոքով վիճարկվել է դատարանի ենթակայության խախտումը, քանի որ գործը, ըստ պաշտպանի, պետք է քննվեր ոչ թե Սյունիքի, այլ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում։
Գործով քննված դրվագներից մեկը, որը վերաբերել է 2020 թվականի հոկտեմբերի 7-ի հակահարվածին, նախաքննության փուլում դադարեցվել է։ Մյուս դրվագով, որը վերաբերում է հոկտեմբերի 12-ին «Ցորի» զորամասի՝ Դ20 դիվիզիոնի վրա տեղի ունեցած հարձակմանը, մեղադրական եզրակացությունը ուղարկվել է դատարան։
Ըստ մեղադրանքի՝ Ջալալ Հարությունյանը, լինելով ՊԲ հրամանատար և գեներալ-լեյտենանտ, զբաղեցնելով պատասխանատու պաշտոն ռազմական դրության ժամանակահատվածում, ծառայության նկատմամբ դրսևորել է անփույթ վերաբերմունք։ Նրա անբարեխիղճ մոտեցումը ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ, մեղադրանքի համաձայն, հանգեցրել է ծանր հետևանքների։
Մասնավորապես, նշված է, որ հոկտեմբերի 12-ի հարձակման ժամանակ, երբ դիվիզիոնի հրամանատարությունը կապ է հաստատել Հարությունյանի տեղակալի՝ հրետանու գծով պետ Գենադի Բաղդասարյանի հետ և տեղեկացրել հակառակորդի հարձակման մասին, Հարությունյանը պնդել է, թե մոտեցող ուժերը յուրայիններ են։
Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է երկրից բացակայելու արգելքը։
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Գարիկ Աբելյանի, 2025 թվականի հունվարի 15-ին Ջալալ Հարությունյանին ճանաչել է մեղավոր՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և դատապարտել 5.5 տարվա ազատազրկման։ Դատավճիռը նույնությամբ թողնվել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից, որը գործը քննել է Մխիթար Պապոյանի գլխավորությամբ՝ կազմով դատավորներ Ռոբերտ Պապոյան և Լուսինե Աբգարյան։

Кассационная жалоба, поданная бывшим командующим Армией обороны Арцаха Джалалом Арутюняном, была возвращена Верховным судом по причине недостатков. Ему предоставлено 10 дней для повторной подачи исправленного документа. Докладчиком по делу назначен судья Сержик Аветисян. Решение о возврате жалобы принято 2 сентября, сообщает «Пастинфо».
Арутюнян долго не получал решение Апелляционного суда и лишь в августе получил его «вынужденно», после чего начали исчисляться сроки для обжалования. Потерпевшая сторона выразила обеспокоенность тем, что Арутюнян намеренно затягивает судебный процесс, рассчитывая выиграть время до истечения срока давности.
Спустя восемь месяцев после апелляционного решения оно до сих пор не вступило в законную силу. После возврата жалобы адвокат Арутюняна пока не представил новый документ. Защитник Ашот Апресян сообщил, что ещё не получил решение Верховного суда, но намерен подать исправленную жалобу в установленный 10-дневный срок. Он отметил, что жалоба оспаривает подсудность дела, так как оно, по его мнению, должно было рассматриваться не в Сюникском, а в Ереванском суде общей юрисдикции.
Один из эпизодов дела, связанный с контратакой 7 октября 2020 года, был прекращён на стадии предварительного следствия. Другой эпизод — атака 12 октября на дивизион Д-20 воинской части «Цор» — дошёл до суда.
Согласно обвинению, Джалал Арутюнян, будучи командующим Армией обороны и генерал-лейтенантом, проявил халатность в период военного положения. Его недобросовестное отношение к служебным обязанностям, по версии следствия, привело к тяжким последствиям. Утверждается, что во время атаки 12 октября, когда командование дивизиона связалось с его заместителем по артиллерии Геннадием Багдасаряном и сообщило о нападении противника, Арутюнян настаивал, что приближающиеся силы являются своими.
В качестве меры пресечения ему избран запрет на выезд из страны.
15 января 2025 года Сюникский суд общей юрисдикции под председательством судьи Гарика Абеляна признал Джалала Арутюняна виновным по ч. 3 ст. 550 Уголовного кодекса Армении и приговорил его к 5,5 годам лишения свободы. Апелляционный уголовный суд под председательством Мхитара Папояна в составе судей Роберта Папояна и Лусине Абгарян оставил приговор без изменений.