ԱԺ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հավանություն է տվել Բռնության և ոտնձգության մասին կոնվենցիան վավերացնելու օրինագծին։ Նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը։
«Բռնության եւ ոտնձգության մասին» ԱՄԿ թիվ 190 կոնվենցիան պաշտպանում է աշխատողներին եւ այլ անձանց՝ անկախ իրենց պայմանագրային կարգավիճակից, ինչպես նաեւ վերապատրաստվող անձանց, ներառյալ՝ պրակտիկանտները եւ աշակերտները, այն աշխատողներին, որոնց աշխատանքը դադարեցվել է, կամավորներին, աշխատանք փնտրողներին եւ աշխատանքի դիմողներին:
Կոնվենցիան վերաբերում է նաև գործատուի լիազորություններ, պարտականություններ կամ պատասխանատվություն իրականացնող անձանց:
Այն սահմանում է աշխատանքում «բռնություն եւ ոտնձգություն» եզրույթը, ինչպես նաեւ անդամ պետության գործողությունները՝ աշխատանքում բռնությունն ու ոտնձգությունը կանխելու եւ բացառելու ուղղությամբ:
Փոխնախարարի տեղեկացմամբ կոնվենցիան կիրառվում է ե՛ւ մասնավոր, ե՛ւ պետական հատվածներում, ինչպես ֆորմալ, այնպես էլ ոչ ֆորմալ տնտեսությունում: Այն կիրառվում է աշխատանքում բռնության եւ ոտնձգության նկատմամբ, որոնք տեղի են ունենում աշխատանքի ընթացքում, կապված են աշխատանքի հետ կամ բխում են դրանից:

The Standing Committee on Labor and Social Affairs of Armenia’s National Assembly has approved the draft law on ratifying the International Labour Organization’s Convention No. 190 on Violence and Harassment. The draft was presented by Deputy Minister of Labor and Social Affairs Ruben Sargsyan.
Convention 190 protects workers and other persons, regardless of contractual status. It also covers trainees, interns, apprentices, dismissed workers, volunteers, job seekers, and applicants.
The convention applies to those exercising the authority, duties, or responsibilities of an employer. It defines the term “violence and harassment” at work and sets out member states’ actions to prevent and eliminate such conduct.
According to the deputy minister, the convention applies to both the private and public sectors, in formal and informal economies. It addresses violence and harassment occurring in the course of work, related to work, or arising from it.