ԱԺ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հավանություն է տվել Բռնության և ոտնձգության մասին կոնվենցիան վավերացնելու օրինագծին։ Նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը։
«Բռնության եւ ոտնձգության մասին» ԱՄԿ թիվ 190 կոնվենցիան պաշտպանում է աշխատողներին եւ այլ անձանց՝ անկախ իրենց պայմանագրային կարգավիճակից, ինչպես նաեւ վերապատրաստվող անձանց, ներառյալ՝ պրակտիկանտները եւ աշակերտները, այն աշխատողներին, որոնց աշխատանքը դադարեցվել է, կամավորներին, աշխատանք փնտրողներին եւ աշխատանքի դիմողներին:
Կոնվենցիան վերաբերում է նաև գործատուի լիազորություններ, պարտականություններ կամ պատասխանատվություն իրականացնող անձանց:
Այն սահմանում է աշխատանքում «բռնություն եւ ոտնձգություն» եզրույթը, ինչպես նաեւ անդամ պետության գործողությունները՝ աշխատանքում բռնությունն ու ոտնձգությունը կանխելու եւ բացառելու ուղղությամբ:
Փոխնախարարի տեղեկացմամբ կոնվենցիան կիրառվում է ե՛ւ մասնավոր, ե՛ւ պետական հատվածներում, ինչպես ֆորմալ, այնպես էլ ոչ ֆորմալ տնտեսությունում: Այն կիրառվում է աշխատանքում բռնության եւ ոտնձգության նկատմամբ, որոնք տեղի են ունենում աշխատանքի ընթացքում, կապված են աշխատանքի հետ կամ բխում են դրանից:

Постоянная комиссия Национального собрания Армении по вопросам труда и социальных дел одобрила проект закона о ратификации Конвенции Международной организации труда №190 «О насилии и домогательствах». Проект представил заместитель министра труда и социальных дел Рубен Саргсян.
Конвенция защищает работников и других лиц независимо от их договорного статуса, включая стажеров, практикантов, учеников, уволенных сотрудников, добровольцев, соискателей и претендентов на работу.
Она распространяется также на лиц, выполняющих полномочия, обязанности или ответственность работодателя. Документ определяет понятие «насилие и домогательства» на работе и устанавливает действия государств-участников по предотвращению и искоренению таких явлений.
По словам замминистра, конвенция действует как в частном, так и в государственном секторах, в формальной и неформальной экономике. Она охватывает случаи насилия и домогательств, происходящие во время работы, связанные с ней или вытекающие из неё.