Հայաստանի քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ շինանյութի մանրամեծածախ առևտրով զբաղվող ընկերությունը 2021-2024 թվականների ընթացքում թերհայտարարագրել է իրացման շրջանառությունը և պակաս հաշվարկել պետական բյուջե վճարվելիք հարկերը, հայտնում է Քննչական կոմիտեն։
Քրեական վարույթի շրջանակում իրականացված վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասից 250 մլն ՀՀ դրամը։

The Investigative Committee of Armenia announced that during a criminal investigation conducted by its Main Department for the Investigation of Economic Crimes and Smuggling, it was revealed that a company engaged in wholesale and retail trade of construction materials had underreported its sales turnover between 2021 and 2024, thereby underpaying taxes owed to the state budget.
As a result of investigative and evidentiary actions carried out within the case, 250 million drams in damages caused to the state have been recovered.
The preliminary investigation continues.
Note: A person accused of a crime is considered innocent until proven guilty in accordance with the procedure established by the Criminal Procedure Code and confirmed by a court’s final judgment.