Սեպտեմբերի 2-ի դրությամբ Արցախից տեղահանվածներից ավելի քան 16,000 մարդ ՀՀ քաղաքացիության դիմում է ներկայացրել։ Այդ մասին Ազգային ժողովի Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը։
«11,259 անձ հանրապետության նախագահի հրամանագրով ստացել էր ՀՀ քաղաքացիություն, և 5000–ից ավելի անչափահաս, որոնց ծնողները ձեռք են բերել քաղաքացիություն և անձնագրի փոփոխությամբ ստացել են քաղաքացիություն։ Այսինքն՝ ԼՂ մեր հայրենակիցներից 16 հազարից ավելին ձեռք են բերել ՀՀ քաղաքացիություն»,– ասել է Ղազարյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Փոխնախարարը նաև տեղեկացրել է, որ գործընթացի օպտիմալացման ուղղությամբ իրականացվում են մի շարք քայլեր։ Մասնավորապես՝ քաղաքացիության դիմումների մշակումը կատարվում է կենտրոնացված համակարգով, որը նախատեսվում է ընդլայնել ամբողջ վարչական համակարգի մակարդակով։
«Մարզերում մեր բոլոր ստորաբաժանումներն արդեն Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանցից ընդունում են քաղաքացիության դիմումներ։ Երևանում մենք ունենք մեկ կետ, ավելացրել ենք ևս մեկ կետ, աշխատում ենք ավելացնելու ուղղությամբ, որ Երևանի բոլոր ստորաբաժանումները ևս ընդունեն դիմումներ։ Կա վերապատրաստման հարց։ Գործարկված շրջիկ ծառայություններից մեկը, վերջին տվյալներով, օրում 50–ից ավելի դիմում է հավաքագրել ու ներկայացրել»,– շարունակել է փոխնախարարը։
Նա նաև ընդգծել է, որ ԼՂ-ից տեղահանված քաղաքացիների համար քաղաքացիություն ստանալու ընթացակարգը դարձել է առավել դյուրին։ Ըստ նրա՝ սովորաբար այս գործընթացը տևում է նվազագույնը 90 օր, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների պարագայում քաղաքացիության տրամադրումը կատարվում է առավելագույնը երկու ամսվա ընթացքում։

As of September 2, more than 16,000 forcibly displaced persons from Artsakh have applied for Armenian citizenship, Deputy Minister of Internal Affairs Armen Ghazaryan told the National Assembly’s Standing Committee on Defense and Security.
According to Ghazaryan, 11,259 individuals have already received Armenian citizenship by presidential decree, while more than 5,000 minors acquired citizenship following their parents’ applications and passport updates.
“This means over 16,000 of our compatriots from Nagorno-Karabakh have been granted Armenian citizenship,” Ghazaryan said, Sputnik Armenia reported.
The deputy minister added that steps are being taken to streamline the process. Citizenship applications are now processed through a centralized system, which will soon be expanded across the entire administrative framework.
“All our regional branches are already accepting applications from forcibly displaced persons from Nagorno-Karabakh. In Yerevan, we initially had one office, added another, and are working to expand further so that all city offices can accept applications. One of our mobile services has been collecting and submitting over 50 applications a day,” Ghazaryan noted.
He also stressed that the procedure for displaced persons has been simplified. Normally, acquiring citizenship takes at least 90 days, but for Nagorno-Karabakh residents, the process is completed in no more than two months.
On September 19, 2023, Azerbaijan launched a large-scale attack against Artsakh, subjecting the region to massive shelling. The following day, Artsakh authorities, under Russian peacekeepers’ mediation, agreed to a ceasefire, accepting Baku’s terms: disarmament of the Defense Army and dissolution of the Republic of Artsakh. Forced displacement began on September 24, with more than 100,000 people fleeing to Armenia. By some estimates, only about 20 Armenians remain in Artsakh. On September 28, Artsakh President Samvel Shahramanyan signed a decree dissolving the republic, effective January 1, 2024.