ՀՀ-ում անցկացված հասարակական հարցման համաձայն՝ քաղաքացիների 12.2 տոկոսը պատրաստ կողմ քվեարկել Սահմանադրության փոփոխությանը, եթե դա նպաստի իրական և կայուն խաղաղությանը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև։ Այդ տվյալը հրապարակել է «GALLUP International»-ի հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար Արամ Նավասարդյանը՝ ամփոփելով օգոստոսի 25-30-նն անցկացված հարցման տվյալները։
58 տոկոսը համարում է, որ Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունը ՀՀ ներքին գործն է, և որևէ երկիր, այդ թվում՝ Ադրբեջանը, իրավունք չունի ազդելու այդ գործընթացի վրա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Արձագանքելով այն տեղեկություններին, որ Ադրբեջանը ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունը նշել է որպես վերջնական խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման նախապայման, հարցվածների 25․1 տոկոսը ասել է՝ դա Ադրբեջանի կողմից հերթական քաղաքական ծուղակն է, և անկախ փոփոխությունից, Ադրբեջանը համաձայնագիր չի ստորագրելու։
Դեռևս 2025 թվականի մարտին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է Սահմանադրության նոր նախագծի շուրջ հանրաքվե անցկացնելու մտադրության մասին՝ նշելով, որ այն կարող է տեղի ունենալ 2027 թվականին, իսկ որոշ քննարկումների համաձայն՝ նաև 2026-ի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակահատվածում։ Վարչապետը միաժամանակ ընդգծել է, որ Սահմանադրության փոփոխությունը մնում է բացառապես ներքին քաղաքական գործընթաց, սակայն չի կարող զերծ մնալ նաև արտաքին և տարածաշրջանային ազդեցություններից։ Ապրիլ ամսին նա արդեն հայտարարել էր, որ նոր Սահմանադրությունում չպետք է ներառվի հղում՝ 1990 թվականի Անկախության հռչակագրին։
Մինչդեռ, Ադրբեջանը շարունակաբար պնդում է Հայաստանի Սահմանադրության մեջ փոփոխությունների անհրաժեշտությունը՝ պատճառաբանելով, թե այդտեղ առկա են ուղղակի արտահայտություններ, որոնք կոչ են անում Լեռնային Ղարաբաղը միավորել Հայաստանի Հանրապետությանը։

According to a nationwide survey conducted August 25–30 by GALLUP International’s Armenia office, only 12.2% of respondents said they would vote in favor of constitutional changes if they were tied to securing lasting peace with Azerbaijan, Sputnik Armenia reported.
At the same time, 58% said constitutional reform is Armenia’s internal affair, with no foreign country — including Azerbaijan — entitled to interfere.
When asked about Baku’s insistence that constitutional changes are a precondition for signing a peace deal, 25.1% of respondents described this as another political trap, saying Azerbaijan would refuse to sign regardless of any changes.
In March 2025, Prime Minister Nikol Pashinyan announced his intention to hold a referendum on a new Constitution, possibly in 2027 or alongside the 2026 parliamentary elections. He emphasized that while the process remains an internal political matter, it is inevitably influenced by regional and external factors. In April, Pashinyan stated that the new Constitution should not reference the 1990 Declaration of Independence. Azerbaijan has repeatedly demanded constitutional changes, arguing that Armenia’s current Constitution contains provisions calling for Nagorno-Karabakh’s unification with Armenia.