Պաշտպանության նախարարությունը ամբողջությամբ թվայնացրել է զինկոմիսարիատների հաշվառման համակարգը։ Հաջորդ զորակոչից ու վարժական հավաքներից սկսած ծանուցումները կլինեն էլեկտրոնային: Այդ մասին հայտնել է պաշտպանության փոխնախարար Հրաչ Սարգսյանը Ազգային ժողովի Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նիստի ընթացքում։
«Քաղաքացու պաշտոնական էլեկտրոնային փոստին է ուղարկվելու ծանուցումը։ Բոլոր քաղաքացիները, ովքեր ունեն հանրային ծառայությունների համարանիշ և ID քարտ, ունեն նաև պաշտոնական էլեկտրոնային փոստ։ Նրանք կարող են ծանուցման բովանդակությանը ծանոթանալ՝ մուտք գործելով azdarar.am կայք և նույնականացնելով իրենց ID-ով»,– նշել է Սարգսյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա նաև ավելացրել է, որ ծանուցման մասին քաղաքացիները կստանան հաղորդագրություն զինկոմիսարիատում գրանցված հեռախոսահամարին։ Եթե քաղաքացու կողմից ուղարկված ծանուցումը մնում է անարձագանք հինգ օր շարունակ, այն ավտոմատ կերպով ուղարկվում է նաև փոստային եղանակով՝ «Հայփոստ»-ի միջոցով։
«Եթե քաղաքացին չի ծանոթանում էլեկտրոնային փոստով, և չի ստանում նաև փոստային ծանուցումը, ապա համակարգում գործարկվում է հրապարակային ծանուցման մեխանիզմը։ Ծանուցման 10-րդ օրը քաղաքացին համարվում է պատշաճ ծանուցված»,– նշել է Սարգսյանը։

Deputy Defense Minister Hrachya Sargsyan told the parliamentary Defense and Security Committee that draft and training call-up notices will be delivered through citizens’ official electronic mailboxes.
“All citizens who have a public service number and an ID card also have an official e-mail address. They can access the content of the notice by logging into the azdarar.am website and identifying themselves with their ID,” Sargsyan said, Pastinfo reported.
He added that citizens will also receive an SMS notification on the phone number registered with their commissariat. If no response is given within five days, the notice will also be sent by post through Haypost.
“If a citizen neither checks their electronic mail nor receives the postal notice, the system activates a public notification mechanism. On the 10th day, the citizen is considered duly notified,” Sargsyan explained.