Պաշտպանության նախարարությունը ամբողջությամբ թվայնացրել է զինկոմիսարիատների հաշվառման համակարգը։ Հաջորդ զորակոչից ու վարժական հավաքներից սկսած ծանուցումները կլինեն էլեկտրոնային: Այդ մասին հայտնել է պաշտպանության փոխնախարար Հրաչ Սարգսյանը Ազգային ժողովի Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նիստի ընթացքում։
«Քաղաքացու պաշտոնական էլեկտրոնային փոստին է ուղարկվելու ծանուցումը։ Բոլոր քաղաքացիները, ովքեր ունեն հանրային ծառայությունների համարանիշ և ID քարտ, ունեն նաև պաշտոնական էլեկտրոնային փոստ։ Նրանք կարող են ծանուցման բովանդակությանը ծանոթանալ՝ մուտք գործելով azdarar.am կայք և նույնականացնելով իրենց ID-ով»,– նշել է Սարգսյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա նաև ավելացրել է, որ ծանուցման մասին քաղաքացիները կստանան հաղորդագրություն զինկոմիսարիատում գրանցված հեռախոսահամարին։ Եթե քաղաքացու կողմից ուղարկված ծանուցումը մնում է անարձագանք հինգ օր շարունակ, այն ավտոմատ կերպով ուղարկվում է նաև փոստային եղանակով՝ «Հայփոստ»-ի միջոցով։
«Եթե քաղաքացին չի ծանոթանում էլեկտրոնային փոստով, և չի ստանում նաև փոստային ծանուցումը, ապա համակարգում գործարկվում է հրապարակային ծանուցման մեխանիզմը։ Ծանուցման 10-րդ օրը քաղաքացին համարվում է պատշաճ ծանուցված»,– նշել է Սարգսյանը։

5 Сентябрь 2025 - 14:11 AMT
Заместитель министра обороны Грачья Саргсян на заседании комиссии НС по обороне и безопасности сообщил, что призывные и сборные повестки будут доставляться на официальные электронные адреса граждан.
«Все граждане, имеющие номер общественного обслуживания и ID-карту, автоматически обладают официальной электронной почтой. С содержанием повестки можно ознакомиться, войдя на сайт azdarar.am и идентифицировавшись через ID», — сказал он, передает «Pastinfo».
По словам Саргсяна, граждане также получат SMS-уведомление на номер телефона, зарегистрированный в военкомате. Если в течение пяти дней реакции не будет, повестка автоматически направляется и почтой через «Айпост».
«Если гражданин не знакомится с электронной почтой и не получает почтовое уведомление, в системе запускается механизм публичного извещения. На 10-й день гражданин считается надлежащим образом уведомленным», — пояснил Саргсян.