«21-րդ դարի հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում առաջին համերգը տեղի է ունեցել 10 տարի առաջ` 1999-ի հոկտեմբերին: Հոբելյանական գալա-համերգը տեղի կունենա 2009-ի նույն օրը Երեւանում Կարեն Դեմիրճյանի անվան ՄՀՀ-ում:
«4-ժամյա համերգային ծրագրին մասնակցելու են աշխարհահռչակ երաժիշտներ»,- հունիսի 6-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է փառատոնի գլխավոր մենեջեր Սոնա Հովհաննիսյանը:
Հոբելյանական գալա-համերգի ժամանակ «21-րդ դարի հեռանկարներ»10-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի կազմակերպիչներն ընտրել են Հայաստանի ամենամեծ համերգասրահը չնայած նրան, որ այդ սրահի ակուստիկան նախատեսված չէ դասական համեգների համար:
«Ակնհայտ է, որ ընտրված դահլիճը փոքր է համերգի համար, որին մասնակցելու են տասնյակ անվանի երաժիշտներ, իսկ Հայաստան հրավիրել երաժշտական աշխարհի վիրտուոզներին եւ հնարավորություն չտալ լինել իր չափերով միակ համերգին, անարդարցի կլիներ»,- այսպես է բացատրել համերգասրահի ընտրությունը փառատոնի նախագահ եւ գեղարվեստական ղեկավար, կոմպոզիտոր Ստեփան Ռոստոմյանը:
Սեփական հոբելյանի առթիվ դասական երաժշտության լավագույն փառատոներից մեկը` «21-րդ դարի հեռանկարներ» 10-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնը, բացի տոնական համերգից, մի քանի նվերներ է մատուցելու Հայաստանի բնակիչներին եւ պրոֆեսիոնալ երաժիշտներին. համերգին մասնակցելու են մի քանի եվրոպական երկրների թագավորական ընտանիքների ներկայացուցիչներ, համաշխարհային նշանակության երաժշտական փառատոների մենեջերներ եւ գործակալներ:
«Մենք փորձում ենք հայ կոմպոզիտորներին եւ երաժիշտներին հնարավորություն ընձեռել դուրս գալու համաշխարհային բեմ: Հայաստանհում ստեղծվում է ժամանակակից դասական երաժշտություն եւ մնում է այստեղ, մինչդեռ այդ երաժշտությունն ավելիին է արժանի` համաշխարհային ճանաչման»,- ասել է փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարը:
Փառատոնի մենեջերն իր հերթին ավելացրել է.«Մենք նոր ծրագիր ենք ունենալու, որի համաձայն «21-րդ դարի հեռանկարներ»10-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնը թելադրելու է ժամանակակից հայ կոմպոզիտորների երաժշտությունը եւ ապահովելու է նրանց կատարումն արտասահմանյան տարբեր համերգներում»:

Первый концерт в рамках международного музыкального фестиваля “Перспективы XXI” состоялся 10 лет тому назад – 25 октября 1999 года. Юбилейный гала-концерт пройдет в 2009 году в тот же день, в Ереване в концертном зале СКК имени Карена Демирчяна.
“В 4-часовом праздничном концерте примут участие всемирно известные музыканты”, – на состоявшейся сегодня пресс-конференции сообщила главный менеджер фестиваля Сона Оганесян.
Для юбилейного гала-концерта организаторы 10-го международного музыкального фестиваля “Перспективы XXI” выбрали самый большой концертный зал в Армении вопреки тому, что акустика в этом зале не предусмотрена для классических концертов.
“Очевидно, что и выбранный зал мал для концерта, в котором примет участие не один десяток выдающихся музыкантов, а пригласить в Армению виртуозов музыкального мира и не дать людям возможность побывать на единственным по своим масштабам концерте было бы несправедливо”, – так объяснил выбор зала председатель и художественный руководитель фестиваля, композитор Степан Ростомян.
В собственный юбилей один из лучших классических музыкальных фестивалей – 10-ый международный музыкальный фестиваль “Перспективы XXI”, кроме праздничного концерта преподнесет еще несколько подарков жителям и профессиональным музыкантам Армении: на концерте будут присутствовать представители королевских семей нескольких европейских стран, менеджеры и агенты музыкальных фестивалей мирового значения.
“Мы стараемся предоставить возможность армянским композиторам и музыкантам выйти на мировую сцену. В Армении создается современная классическая музыка и остается здесь же, между тем как музыка эта достойна большего – мировой известности”, – сказал худрук фестиваля.
Менеджер фестиваля в свою очередь добавила: “У нас будет новая программа, согласно которой, 10-ый международный музыкальный фестиваль “Перспективы XXI” будет заказывать музыку у современных армянских композиторов и обеспечить их исполнение в различных зарубежных концертах”.