Մեկնարկել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կազմակերպած Գրքի երևանյան 8-րդ միջազգային փառատոնը։ Միջոցառումն անցկացվում է Հայաստանի պատմության թանգարանում և Հայաստանի ազգային պատկերասրահում, իսկ գրքի տոնավաճառը՝ թանգարանի շենքի կամարաշարում, սեպտեմբերի 5-7-ը։
Փառատոնի բացմանը մասնակցել են Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, ինչպես նաև պետական կառույցների ներկայացուցիչներ, գրքասեր հասարակություն։ Բացման օրը հյուրերն այցելել են տաղավարներ, ծանոթացել ցուցադրված գրքերին ու հրատարակչությունների գործունեությանը, զրուցել հեղինակների, հրատարակիչների և այցելուների հետ, հայտնում է քաղաքապետարանը։
Գրքի տոնավաճառին մասնակցում են ավելի քան 50 հրատարակչություններ, գրախանութներ, թանգարաններ, գրադարաններ և կրթամշակութային կազմակերպություններ, որոնք իրենց գրական արտադրանքը ներկայացնում են 20-50 տոկոս զեղչով։
Փառատոնի ծրագրում ընդգրկված է մոտ 50 միջոցառում, ներառյալ գրքերի շնորհանդեսներ, պոեզիայի ընթերցումներ, գրական հանդիպումներ, մասնագիտական քննարկումներ, վարպետության դասեր և մրցանակաբաշխություն։
Միջոցառման մասնակիցների թվում են հայտնի գրողներ, գրականագետներ և հրատարակիչներ Հայաստանից, ինչպես նաև մի շարք երկրներից, այդ թվում՝ Միացյալ Թագավորությունից, Իտալիայից, Լատվիայից, Վրաստանից, Ռուսաստանից, Չեխիայից, Հունաստանից, Նիդերլանդներից, Իրանից և ԱՄՆ-ից։
Այս տարի գրքի միջազգային փառատոնը առաջին անգամ դուրս կգա Երևանի սահմաններից՝ սեպտեմբերի 28-ին կայանալով Գյումրիում, իսկ հոկտեմբերի 4-ին՝ Կապանում։

5 Сентябрь 2025 - 14:53 AMT
В Ереване открылся 8-й Международный книжный фестиваль, объединивший издателей, авторов и читателей на выставках, презентациях и дискуссиях.
Фестиваль организован Министерством образования, науки, культуры и спорта Армении. Он проходит в Историческом музее Армении и Национальной картинной галерее, а книжная ярмарка — в арках музея с 5 по 7 сентября.
На открытии присутствовали мэр Еревана Тигран Авинян, замминистра Даниел Даниелян, представители госструктур и книголюбы. Гости осмотрели павильоны, ознакомились с изданиями, пообщались с авторами и издателями.
В ярмарке участвуют более 50 издательств, книжных магазинов, музеев, библиотек и культурно-образовательных организаций, предлагая книги со скидками 20–50%.
Программа включает около 50 мероприятий: презентации книг, поэтические чтения, литературные встречи, профессиональные дискуссии, мастер-классы и церемонии награждения.
Среди участников — известные писатели, литературоведы и издатели из Армении и ряда стран, включая Великобританию, Италию, Латвию, Грузию, Россию, Чехию, Грецию, Нидерланды, Иран и США.
Впервые фестиваль выйдет за пределы столицы: 28 сентября он пройдет в Гюмри, а 4 октября — в Капане.