Հուլիսի 10-ին ՀՅԴ անդամների տներում իրականացված խուզարկություններից հետո կալանավորված ՀՅԴ Հայաստանի երիտասարդական միության 18-ամյա անդամ Անդրանիկ Չամիչյանի խափանման միջոցը փոխվել է։
Իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը տեղեկացրել է, որ դատավոր Լուսինե Ալավերդյանը որոշել է սահմանել տնային կալանք, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Անդրանիկը 2 ամիս տնային կալանքի ներքո է լինելու։ Նրան արգելված է հաղորդակցվել որևէ մեկի հետ»,- հայտնել է Ռուբեն Մելիքյանը։
Չամիչյանի բանտային կալանքը երկարացնելու վերաբերյալ միջնորդություն ներկայացրել էր քննիչը։
Անդրանիկ Չամիչյանը 2 ամսով կալանավորվել է սթրայքբոլի խաղի սարքավորումներ ունենալու պատճառով։ Նրան մեղադրում են ահաբեկչության նախապատրաստման մեջ։ Հուլիսի 10–ի առավոտյան խուզարկություններ են իրականացվել դաշնակցականների տներում, որից հետո 7 անձ ձերբակալվել է և տարվել ՀՀ քննչական կոմիտե։ Մի քանի օր անց մեծ մասին ազատ են արձակել։

Мера пресечения для 18-летнего Андраника Чамичяна, члена Молодежного союза АРФ Армения, была изменена после обысков, проведённых 10 июля в домах членов партии.
Как сообщил правозащитник Рубен Меликян, судья Лусине Алавердян постановила назначить Чамичяну меру пресечения в виде домашнего ареста, передаёт Aysor.am .
«Андраник будет находиться под домашним арестом в течение двух месяцев. Ему запрещено общаться с кем-либо», — отметил Меликян.
Ранее следователь подал ходатайство о продлении его ареста в СИЗО.
Андраник Чамичян был арестован на два месяца за наличие оборудования для игры в страйкбол. Его обвиняют в подготовке террористического акта. Утром 10 июля в домах членов АРФ прошли обыски, после чего семь человек были задержаны и доставлены в Следственный комитет Армении. Через несколько дней большинство из них были освобождены.