Սեպտեմբերի 4-ին Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում հյուրընկալել է սեպտեմբերի 4-7-ն անցկացվող «Ապրելով Հավատամքն այսօր. Նիկիայի առաջին տիեզերաժողովի 1700-ամյակի հիշատակում» խորագրով միջեկեղեցական համաժողովի մասնակիցներին, որոնք ներկայացնում են Քրիստոնեական Եկեղեցիները և տարբեր միջեկեղեցական կառույցներ։
Իր խոսքում Նորին Սրբությունը կարևորել է միջեկեղեցական այս հավաքի անցկացումը, ինչը հնարավորություն է ընձեռում քննարկելու Եկեղեցիների առջև ծառացած մարտահրավերները, սերտացնելու միմյանց միջև փոխգործակցությունը տարբեր ոլորտներում, ինչպես նաև քայլեր ձեռնարկելու եղբայրության ոգու ամրապնդման ուղղությամբ։ Հայոց Հովվապետը գոհունակությամբ արձանագրեց, որ հայոց եկեղեցու և Քույր Եկեղեցիների, հարանվանությունների ու միջեկեղեցական տարբեր կառույցների միջև առկա են ջերմ փոխհարաբերություններ։
Հանդիպմանը Վեհափառ Հայրապետն իր երախտագիտությունը փոխանցեց նաև եկեղեցիների պետերին ու հոգևոր առաջնորդներին դժվարին ժամանակներում Հայաստանին և հայ ժողովրդին ցուցաբերած աջակցության ու զորակցության համար։
Զրույցի ընթացքում Ամենայն հայոց կաթողիկոսը պատասխանեց նաև միջեկեղեցական հարաբերություններին առնչվող ներկաների հարցերին։
Մայր Աթոռում մեկնարկել է Միջեկեղեցական համաժողովը՝ նվիրված Նիկիայի առաջին տիեզերաժողովի 1700-ամյակին։ Սեպտեմբերի 4-7-ն անցկացվող համաժողովին մասնակցում են Հայոց Եկեղեցու նվիրապետական Աթոռների՝ Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության, Կ․ Պոլսի և Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքությունների, ինչպես նաև Քույր Եկեղեցիների, տարբեր հարանվանությունների և միջեկեցական կառույցների ներկայացուցիչներ։
Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդն իր խոսքում ընդգծել է, որ Նիկիայի առաջին տիեզերաժողովը որոշիչ նշանակություն ունեցավ ոչ միայն Քրիստոսի Սուրբ Եկեղեցու ուղղափառ հավատքի պահպանության, այլև տերունավանդ առաքելության առավել արդյունավորման համար։

6 Сентябрь 2025 - 08:13 AMT
4 сентября Католикос всех армян Гарегин II принял участников межцерковного форума под названием «Жить верой сегодня: к 1700-летию Первого Никейского собора», который проходит с 4 по 7 сентября.
В своём выступлении Его Святейшество отметил важность проведения подобных межцерковных встреч, так как они позволяют обсудить стоящие перед Церквью вызовы, укрепить сотрудничество в различных сферах и предпринять шаги по усилению духа братства.
Он с удовлетворением констатировал, что между Армянской Церковью, Сестринскими Церквами, различными конфессиями и межцерковными организациями установлены тёплые отношения.
Католикос выразил благодарность церковным и духовным лидерам за оказанную поддержку и солидарность с Арменией и армянским народом в трудные времена.
Во время беседы он также ответил на вопросы участников, касающиеся межцерковных отношений.
Межцерковный форум, посвящённый 1700-летию Первого Никейского собора, проходит в Святом Эчмиадзине. В мероприятии принимают участие представители иерархических престолов Армянской Церкви — Католикосата Великого дома Киликийского, Армянских патриархатов Константинополя и Иерусалима, а также Сестринских Церквей, различных конфессий и межцерковных структур.
В своём обращении Гарегин II подчеркнул, что Первый Никейский собор имел решающее значение не только для сохранения православной веры Святой Церкви Христовой, но и для более эффективного исполнения её божественного миссионерского служения.