Հայաստանի ազգային հավաքականի նախկին հարձակվող Յուրա Մովսիսյանն, անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչ է պետք անել հայկական ֆուտբոլի զարգացման համար, կարևորել է մանկապատանեկան ֆուտբոլի զարգացումն ու պետական աջակցությունը, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Պետք է սկսենք մանկապատանեկան ֆուտբոլից, մարզիչների կրթության…ես միշտ ասել եմ՝ այն մարզիչները, որոնք աշխատում են մանկապատանեկան ֆուտբոլում, պետք է նաև իրենք հոգեբանական դասընթացներ անցնեն, թե ինչպես աշխատեն երեխաների հետ: Պետական աջակցությունը շատ կարևոր է ու անպայման պետք է լինի: Եթե մենք ուզում ենք, որ մեր ֆուտբոլը շուտ զարգանա, ավելի արագ տեմպերով զարգանա, միանշանակ պետք է պետական աջակցություն»,–ասել է նա։
Որպես օրինակ նա նշել է Վրաստանի ֆուտբոլը։
«Փաստ է, որ Վրաստանի ֆուտբոլը պետական աջակցություն ունի: Եթե մեր ֆուտբոլում էլ լինի, իմ կարծիքով՝ մենք նույն հաջողությանը կարող ենք հասնել և ավելին»,–ասել է ֆուտբոլիստը։
Անդրադառնալով Հայաստան-Պորտուգալիա խաղին` Մովսիսյանը կարծիք է հայտնել, որ Պորտուգալիան ներկայումս համարվում է աշխարհի ուժեղագույն թիմերից մեկը՝ զբաղեցնելով հնարավոր երկրորդ կամ երրորդ տեղը։ Նա ընդգծել է, որ սա ազգային թիմի նորանշանակ մարզիչ Եղիշե Մելիքյանի առաջին խաղն է եղել, ուստի նրան անհրաժեշտ է ժամանակ։
«Շատ դրական փոփոխություններ տեսա ես: Ոգի տեսա, տղաների մեջ դուխ տեսա, որ կարող էին խաղալ, շատ դժվար էր այդ ամենը ցույց տալ, բայց հուսով ենք՝ գալիք խաղերում ցույց կտան տղաները»,–ասել է նա։
Իմանալով Մելիքյանի բնավորությունը՝ Մովսիսյանը վստահություն է հայտնել, որ կարճ ժամանակում կերևան փոփոխություններ թե՛ խաղացողների մոտեցման, թե՛ հոգեբանության մակարդակում։ Նրա կարծիքով՝ Իռլանդիայի հետ խաղում հավաքականն այլ կերպ կխաղա։ Նա հավելել է, որ Պորտուգալիայի խաղը ծանր է եղել թե՛ ֆիզիկապես, թե՛ հոգեբանորեն, և որ առաջին խաղն ամենադժվարն է հատկապես նոր մարզչի պարագայում։ Սակայն առաջիկա խաղերում, ըստ նրա, ֆուտբոլիստներն ավելի հանգիստ և վստահ կզգան իրենց դաշտում։
Մովսիսյանը նշել է, որ հանդիպել է թիմի ֆուտբոլիստներին խաղից երկու օր առաջ և նրանց հետ կարճ զրույց է ունեցել։ Նրա դիտարկմամբ՝ թիմում տիրել է դրական մթնոլորտ, որը պետք է ժամանակի ընթացքում էլ ավելի ամրապնդվի։
Խոսելով իր սերնդի ու ներկայիս հավաքականի միջև տարբերությունների մասին՝ Մովսիսյանն ասել է․
«Ինձ համար դժվար է համեմատելը: Մի մեծ տարբերություն կարող եմ ասել. մենք այն ժամանակ չէինք վախենում պարտությունից: Մենք, երբ դաշտ էինք դուրս գալիս, վստահ էինք, որ պետք է հաղթենք, կապ չուներ, թե ում դեմ ենք խաղում: Մենք այն ժամանակ Պորտուգալիայի դեմ էլ ենք խաղացել ու այլ ուժեղ թիմերի դեմ էլ: Այդ ժամանակ դաշտ էինք դուրս գալիս՝ գիտենալով, որ պետք է հաղթեինք, գիտեինք, որ գոլ պիտի խփեինք: Ես, օրինակ, միշտ դաշտ եմ դուրս եկել՝ գիտենալով, որ այդ խաղին անհնար է, որ գոլ չխփեմ, այդ մտքով եմ դուրս եկել: Ճիշտ է, ամեն խաղին գոլ չեմ խփել, բայց արդեն խաղի սկզբից դու ճիշտ տրամադրված, վստահ ես: Օրինակ՝ երեկ դաշտում ֆուտբոլիստների մոտ երևում էր, որ վստահության պակաս ունեն: Ու մեր աջակցության, երկրպագուների, ֆուտբոլային հանրության պակաս ունեին: Խորհուրդ եմ տալիս և խնդրում եմ, որ մենք՝ հայերս, աջակցենք մեր թիմին, ոգեշնչենք նրանց: Էլի չսկսենք խոսելը՝ վայ, էս ինչ էր: Ժամանակ տանք մեր մարզչին, մեր տղաներին, և իրենց լավագույն խաղը ցույց կտան»,–նշել է նա։
Այն հարցին, թե հայկական ֆուտբոլի պատմության մեջ ում է առանձնացնում, Մովսիսյանը միանշանակ է պատասխանել՝ Մխթարյանին։
«Հենրիխին: Նույնսիկ քննարկելն էլ է ավելորդ, որ Հենրիխից այն կողմ մենք այլ ֆուտբոլիստի կարողանանք առանձնացնել, որովհետև լավագույնն է: Ես ցավում եմ, որ ինքն այսօր մեր ազգային հավաքականում չէ: Դրա համար շատ ցավ եմ ապրում»,–ասել է նա։
Հայաստանի հավաքականը ֆուտբոլի աշխարհի 2026 թվականի առաջնության որակավորման փուլում 0։5 հաշվով պարտվել է Պորտուգալիային սեպտեմբերի 6–ին Երևանում կայացած հանդիպմանը։

8 Сентябрь 2025 - 08:07 AMT
Бывший нападающий сборной Армении по футболу Юра Мовсисян, комментируя перспективы развития армянского футбола, отметил важность развития детско-юношеского футбола и государственной поддержки, сообщает «Азатутюн».
«Нужно начинать с детского футбола, с подготовки тренеров. Я всегда говорил: те, кто работает с детьми, должны проходить также и психологическую подготовку — как правильно взаимодействовать с детьми. Государственная поддержка крайне важна и должна быть обязательной. Если мы хотим, чтобы наш футбол развивался быстрее, без государственной помощи не обойтись», — отметил он.
В качестве примера он привёл грузинский футбол.
«Факт: грузинский футбол получает поддержку от государства. Если бы такая поддержка была и у нас, думаю, мы могли бы добиться таких же успехов и даже большего», — заявил футболист.
Комментируя матч Армения — Португалия, Мовсисян отметил, что Португалия сейчас входит в число сильнейших сборных мира, занимая второе или третье место. Он подчеркнул, что это был первый матч национальной команды под руководством нового тренера Егише Меликяна, которому нужно время.
«Я увидел очень позитивные изменения: настрой, дух, решимость у игроков. Им было трудно это проявить, но надеемся, что в следующих играх всё проявится яснее», — сказал он.
Зная характер Меликяна, Мовсисян выразил уверенность, что уже в ближайшее время проявятся изменения и в менталитете игроков, и в их подходе. Он считает, что в следующей игре против Ирландии сборная сыграет по-другому. Он добавил, что матч с Португалией был тяжёлым как физически, так и психологически, а первый матч при новом тренере всегда самый сложный. Тем не менее, по его словам, в будущем футболисты будут чувствовать себя увереннее и спокойнее.
Мовсисян рассказал, что встретился с игроками за два дня до игры и немного пообщался с ними. Он отметил, что в команде царила положительная атмосфера, которая, по его мнению, должна со временем укрепиться.
Говоря о различиях между своим поколением и нынешней сборной, Мовсисян сказал:
«Мне сложно сравнивать. Но могу выделить одну большую разницу: мы тогда не боялись проиграть. Когда выходили на поле — были уверены, что должны победить, неважно, кто перед нами. Мы тогда и против Португалии играли, и против других сильных команд. И всегда выходили с мыслью: нужно победить, нужно забить. Я, например, всегда выходил с уверенностью, что забью — даже если это не происходило в каждом матче, правильный настрой уже был. А вчера у игроков, как видно, была нехватка уверенности. И нехватка поддержки — со стороны болельщиков, футбольной общественности. Я призываю нас, армян, поддерживать нашу сборную, вдохновлять игроков. Не нужно сразу начинать критиковать: «Ой, что это было». Дайте время нашему тренеру и игрокам — и они покажут лучшую игру», — сказал он.
На вопрос, кого он считает лучшим игроком в истории армянского футбола, Мовсисян ответил однозначно: Мхитаряна.
«Генрих. Даже обсуждать нечего. После Мхитаряна никого другого выделить нельзя — он лучший. Мне очень жаль, что его нет в сборной», — признался он.
6 сентября в Ереване сборная Армении проиграла Португалии со счётом 0:5 в рамках отборочного этапа чемпионата мира по футболу 2026 года.