ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի ղեկավարած պատվիրակության՝ Իրան այցի շրջանակում Իրանի ազգային գրադարանում և արխիվում հանդիսավորությամբ գործարկվել է Հայկական անկյունը, որտեղ ցուցադրվելու է Հայաստանի պատմության ու մշակույթի մասին մոտ վաթսուն անուն գիրք։
ԿԳՄՍ նախարարությունն արդեն տրամադրել է 15 անուն գիրք։ Մի շարք գրքեր Հայկական անկյանը նվիրաբերել են նաև ՀՀ պատվիրակության անդամները:
Նախաձեռնությունն իրագործվել է Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ-Մատենադարանի առաջարկով և ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպանության օժանդակությամբ։
Ընդգծելով նախաձեռնության խորհրդանշական բնույթը՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է. «Այն, ըստ էության, Հայաստան – Իրան դարավոր բարեկամության, հարևանության և միջմշակութային երկխոսության ևս մեկ վկայություն է»։
Նրա խոսքով՝ երկու երկրների միջև մշակութային կապերը քննարկելիս անհրաժեշտ է հատուկ ընդգծել այն հաստատությունները, որոնք միշտ ծառայել են պատմական հիշողության պահպանմանը։
«Իրանում այդ առաքելությունը ստանձնել է Իրանի ազգային գրադարանը և արխիվը, իսկ Հայաստանում՝ Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանը և Հայաստանի ազգային գրադարանը։ Մատենադարանը, լինելով հայկական և օտարալեզու հազարավոր ձեռագրերի ու հնատիպ գրքերի պահոց, համարվում է ոչ միայն հայկական, այլև համաշխարհային քաղաքակրթության անգնահատելի կենտրոն։ Հայաստանի ազգային գրադարանը՝ իր հսկայական գրքային հավաքածուով, կարևոր դեր ունի հայ ժողովրդի գիտական ու գրական հարստության պահպանման և հանրայնացման գործում»,- ընդգծել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Միջոցառման ընթացքում ստորագրվել է նաև փոխըմբռնման հուշագիր՝ «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի և Իրանի ազգային գրադարանի և արխիվի կազմակերպության միջև։ Փաստաթուղթը ստորագրել են Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը և ԻԻՀ ազգային գրադարանի և արխիվի կազմակերպության ղեկավար Ղոլամռեզա Ամիրխանին։
Հուշագիրը հիմք է ստեղծելու հայերեն և պարսկերեն հին ձեռագրերի համատեղ ցուցադրությունների կազմակերպման, ինչպես նաև գիտահետազոտական համագործակցության ընդլայնման համար։
Արա Խզմալյանը, անդրադառնալով արդեն իսկ ձևավորված արդյունավետ գործընկերությանը, տեղեկացրել է, որ Մատենադարանը գրադարանից ստացել է մի քանի տասնյակ հատոր ցուցակներ և դեսպանության միջոցով պարբերաբար ուղարկել է իրանագիտական և հայագիտական բնույթի նյութեր։
ԻԻՀ ազգային գրադարանի և արխիվի կազմակերպության ղեկավարի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև Հայաստանի և Իրանի ազգային գրադարանների միջև համագործակցության խորացման հնարավորությունը։ Հատուկ ընդգծվել է 2025 թվականի օգոստոսի 19-ին Երևանում ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի կարևորությունը, որի շրջանակում նախատեսվում են մասնագիտական փորձի փոխանակում, համատեղ նախաձեռնություններ ու ծրագրեր։
Ժաննա Անդրեասյանը կարևորվել է նաև գրադարանային ոլորտի մասնագետների վերապատրաստման ու մասնագիտական ներուժի զարգացման ուղղությամբ իրականացվելիք քայլերը։
Թարգմանչական նախաձեռնություններին անդրադառնալով՝ ԿԳՄՍ նախարարը և ԻԻՀ ազգային գրադարանի ու արխիվի կազմակերպության ղեկավարը կարևորել են հայերենից պարսկերեն և պարսկերենից հայերեն գրականության թարգմանությունը և դրանց հանրայնացումը։

В рамках визита делегации во главе с министром образования, науки, культуры и спорта Армении Жанной Андреасян в Национальной библиотеке и архиве Ирана состоялось торжественное открытие Армянского уголка, где будет выставлено около шестидесяти книг об истории и культуре Армении.
Министерство уже передало 15 книг, ещё несколько изданий подарили члены армянской делегации.
Инициатива реализована по предложению Научно-исследовательского института древних рукописей им. Месропа Маштоца — Матенадарана при содействии посольства Армении в Иране.
Подчёркивая символическое значение проекта, Жанна Андреасян заявила: «Это, по сути, ещё одно свидетельство вековой дружбы, добрососедства и межкультурного диалога между Арменией и Ираном».
По её словам, обсуждая культурные связи двух стран, важно выделить учреждения, которые служат хранителями исторической памяти.
«В Иране эту миссию выполняет Национальная библиотека и архив, в Армении — Матенадаран и Национальная библиотека Армении. Матенадаран, как хранилище тысяч армянских и иностранноязычных рукописей и старопечатных книг, является бесценным центром не только армянской, но и мировой цивилизации. Национальная библиотека Армении, обладая обширным книжным фондом, играет важную роль в сохранении и распространении научного и литературного наследия армянского народа», — подчеркнула министр.
В ходе мероприятия был подписан меморандум о взаимопонимании между Матенадараном и Организацией Национальной библиотеки и архива Ирана. Документ подписали директор Матенадарана Ара Хзмалян и глава иранской стороны Голамреза Амирхани.
Меморандум станет основой для организации совместных выставок армянских и персидских рукописей, а также для расширения научного сотрудничества.
Ара Хзмалян, говоря об уже сформированном партнёрстве, отметил, что Матенадаран получил из библиотеки несколько десятков каталогов и регулярно направлял в Иран материалы по иранистике и арменистике через посольство.
На встрече с руководителем Национальной библиотеки и архива Ирана обсуждалось также углубление сотрудничества между национальными библиотеками Армении и Ирана. Особо была подчёркнута важность меморандума, подписанного 19 августа 2025 года в Ереване, в рамках которого предусмотрены обмен опытом, совместные проекты и инициативы.
Жанна Андреасян также выделила необходимость повышения квалификации библиотечных специалистов и развития профессионального потенциала.
Говоря о переводческих инициативах, министр и глава иранской стороны подчеркнули значимость переводов литературы с армянского на персидский и с персидского на армянский и их популяризации.