ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի ղեկավարած պատվիրակության՝ Իրան այցի շրջանակում Իրանի ազգային գրադարանում և արխիվում հանդիսավորությամբ գործարկվել է Հայկական անկյունը, որտեղ ցուցադրվելու է Հայաստանի պատմության ու մշակույթի մասին մոտ վաթսուն անուն գիրք։
ԿԳՄՍ նախարարությունն արդեն տրամադրել է 15 անուն գիրք։ Մի շարք գրքեր Հայկական անկյանը նվիրաբերել են նաև ՀՀ պատվիրակության անդամները:
Նախաձեռնությունն իրագործվել է Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ-Մատենադարանի առաջարկով և ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպանության օժանդակությամբ։
Ընդգծելով նախաձեռնության խորհրդանշական բնույթը՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է. «Այն, ըստ էության, Հայաստան – Իրան դարավոր բարեկամության, հարևանության և միջմշակութային երկխոսության ևս մեկ վկայություն է»։
Նրա խոսքով՝ երկու երկրների միջև մշակութային կապերը քննարկելիս անհրաժեշտ է հատուկ ընդգծել այն հաստատությունները, որոնք միշտ ծառայել են պատմական հիշողության պահպանմանը։
«Իրանում այդ առաքելությունը ստանձնել է Իրանի ազգային գրադարանը և արխիվը, իսկ Հայաստանում՝ Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանը և Հայաստանի ազգային գրադարանը։ Մատենադարանը, լինելով հայկական և օտարալեզու հազարավոր ձեռագրերի ու հնատիպ գրքերի պահոց, համարվում է ոչ միայն հայկական, այլև համաշխարհային քաղաքակրթության անգնահատելի կենտրոն։ Հայաստանի ազգային գրադարանը՝ իր հսկայական գրքային հավաքածուով, կարևոր դեր ունի հայ ժողովրդի գիտական ու գրական հարստության պահպանման և հանրայնացման գործում»,- ընդգծել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Միջոցառման ընթացքում ստորագրվել է նաև փոխըմբռնման հուշագիր՝ «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի և Իրանի ազգային գրադարանի և արխիվի կազմակերպության միջև։ Փաստաթուղթը ստորագրել են Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը և ԻԻՀ ազգային գրադարանի և արխիվի կազմակերպության ղեկավար Ղոլամռեզա Ամիրխանին։
Հուշագիրը հիմք է ստեղծելու հայերեն և պարսկերեն հին ձեռագրերի համատեղ ցուցադրությունների կազմակերպման, ինչպես նաև գիտահետազոտական համագործակցության ընդլայնման համար։
Արա Խզմալյանը, անդրադառնալով արդեն իսկ ձևավորված արդյունավետ գործընկերությանը, տեղեկացրել է, որ Մատենադարանը գրադարանից ստացել է մի քանի տասնյակ հատոր ցուցակներ և դեսպանության միջոցով պարբերաբար ուղարկել է իրանագիտական և հայագիտական բնույթի նյութեր։
ԻԻՀ ազգային գրադարանի և արխիվի կազմակերպության ղեկավարի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև Հայաստանի և Իրանի ազգային գրադարանների միջև համագործակցության խորացման հնարավորությունը։ Հատուկ ընդգծվել է 2025 թվականի օգոստոսի 19-ին Երևանում ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի կարևորությունը, որի շրջանակում նախատեսվում են մասնագիտական փորձի փոխանակում, համատեղ նախաձեռնություններ ու ծրագրեր։
Ժաննա Անդրեասյանը կարևորվել է նաև գրադարանային ոլորտի մասնագետների վերապատրաստման ու մասնագիտական ներուժի զարգացման ուղղությամբ իրականացվելիք քայլերը։
Թարգմանչական նախաձեռնություններին անդրադառնալով՝ ԿԳՄՍ նախարարը և ԻԻՀ ազգային գրադարանի ու արխիվի կազմակերպության ղեկավարը կարևորել են հայերենից պարսկերեն և պարսկերենից հայերեն գրականության թարգմանությունը և դրանց հանրայնացումը։

As part of a delegation visit to Iran led by Armenia’s Minister of Education, Science, Culture, and Sport Zhanna Andreasyan, the Armenian Corner was officially inaugurated at the National Library and Archives of Iran, where around sixty books on Armenian history and culture will be displayed.
The Ministry has already donated fifteen books, while other volumes were contributed by members of the Armenian delegation.
The initiative was carried out at the proposal of the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts – Matenadaran, with support from the Armenian Embassy in Iran.
Highlighting the symbolic importance of the initiative, Andreasyan said, “This is yet another testimony to the centuries-old friendship, neighborly relations, and intercultural dialogue between Armenia and Iran.”
She emphasized the role of institutions that preserve historical memory in both countries, noting that in Iran, this mission is undertaken by the National Library and Archives, while in Armenia it is fulfilled by the Matenadaran and the National Library of Armenia.
“Matenadaran, as a repository of thousands of Armenian and foreign-language manuscripts and early printed books, is considered a priceless center not only for Armenian but for global civilization. The National Library of Armenia, with its vast collection, plays a crucial role in preserving and promoting Armenia’s literary and scholarly heritage,” she noted.
During the event, a memorandum of understanding was signed between the Matenadaran and the National Library and Archives of Iran. The document was signed by Matenadaran Director Ara Khzmalyan and Iranian counterpart Gholamreza Amirkhani.
The memorandum will serve as a foundation for joint exhibitions of Armenian and Persian manuscripts and expanded research collaboration.
Ara Khzmalyan, referring to the already effective partnership, noted that Matenadaran has received dozens of catalogues from the library and has regularly sent Iranology- and Armenology-related materials via the embassy.
In a meeting with the head of the Iranian National Library and Archives, the parties also discussed enhancing cooperation between the national libraries of Armenia and Iran. Particular emphasis was placed on the importance of the memorandum signed on August 19, 2025, in Yerevan, which outlines plans for professional exchange, joint projects, and initiatives.
Zhanna Andreasyan also stressed the need for training library professionals and developing professional capacity.
Regarding translation efforts, both parties underlined the significance of translating and promoting Armenian literature into Persian and vice versa.