Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, 25 տարվա ընդմիջումից հետո, կրկին ելույթ է ունեցել Իրանում՝ այս անգամ Պերսեպոլիսի պատմական միջավայրում, հայտնում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը։
Հատուկ բացօթյա համերգը կազմակերպվել է նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակի առթիվ և կայացել է Հայաստանի ու Իրանի մշակութային համագործակցության շրջանակում՝ երկու ժողովուրդների երկարամյա բարեկամության գաղափարի ներքո։
Միջոցառման հանդիսականներին ողջունել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ նշելով. «Պերսեպոլիսի խորապատկերում այսօր միավորվել են երկու հնագույն քաղաքակրթությունների պատմությունն ու մշակույթը։ Այս հոբելյանական համերգը՝ նվիրված Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակին, մեր երկրների միջև բարեկամության, փոխադարձ հարգանքի և մշակութային երկխոսության արտահայտությունն է»։

8 Сентябрь 2025 - 08:17 AMT
Армянский национальный филармонический оркестр спустя 25 лет снова дал концерт в Иране, сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении. На этот раз выступление состоялось в исторической обстановке Персеполя.
Открытый концерт был организован по случаю 100-летнего юбилея оркестра и прошёл в рамках культурного сотрудничества между Арменией и Ираном, подчёркивая многолетнюю дружбу между народами.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян обратилась к зрителям с приветственным словом: «На фоне Персеполя сегодня слились история и культура двух древнейших цивилизаций. Этот юбилейный концерт, посвящённый 100-летию Армянского национального филармонического оркестра, является выражением дружбы, взаимного уважения и культурного диалога между нашими странами».